تصمیم درست – چطور تصمیم درست بگیرم – بخش دوم

0 277

چطور تصمیم درست بگیرم

در مقاله قبلی خواندیم که گاهی ممکن است تصمیم های سرنوشت ساز بگیریم، در این حالت نمی توانم آینده مان را به شانس واگذار کنیم و یا به صورت احساسی تصمیم درست بگیریم، در ادامه به روشی ساده اما قدرتمند می پردازیم که به ما کمک می کند با منطق تصمیم های درست و صحیحی بگیریم و با احساس از آن تصمیم درست پشتیبانی کنیم.

برای تصمیم گیری های دشوار از روش سه مرحله ای استفاده می کنیم:
در این روش تصمیم را در سه زمان حال،  آینده ی نزدیک و آینده ی دورتر بررسی می کنیم، تصمیم ما در هر مرحله معایب و مزایایی دارد که اگر بتوانیم آنها را شناسایی و سبک و سنگین کنیم، بهتر می توانیم تصمیم درست بگیریم، که در قالب یک مثال توضیح می دهم.

فرض کنید یک نفر تصمیم می گیرد وارد دانشگاه شود، پدر و مادر او خیلی دوست دارند که پسرشان در رشته پزشکی قبول شود، درس بخواند و تبدیل به یک پزشک ماهر و مشهور شود که جان انسان ها را نجات می دهد اما برعکس پدر و مادر، پسر به رشته پزشکی هیچ علاقه ای ندارد و دوست دارد در رشته حقوق درس بخواند و وکیل شود.

با این تعاریف از نظر پدر و مادر، تصمیم درست انتخاب رشته پزشکی است و از نظر پسر، تصمیم درست انتخاب رشته حقوق است، یعنی باید یا در رشته پزشکی درس بخواند و پدر و مادرش را خوشحال کند که در این صورت خودش ناراحت خواهد شد یا در رشته حقوق درس بخواند و خودش خوشحال شود که در این حالت پدر و مادرش را ناراحت خواهد کرد.

به نظر شما تصمیم درست کدام است؟
شما اگر جای او بودید کدام یکی را انتخاب می کردید؟

اگر رشته حقوق را انتخاب کنید پدر و مادرتان ناراحت خواهند شد و اگر رشته پزشکی را انتخاب کنید خودتان ناراحت خواهید شد. تصمیم گیری در چنین شرایطی سخت است، ممکن است در موارد دیگری از زندگی تان بخواهید تصمیم هایی بگیرید که به مراتب سخت تر از این هم باشد.

احتمالا همین الان هم که خودتان را جای این شخص گذاشته اید دارید با خودتان کلنجار می روید که کدام یکی را انتخاب کنید، ذهن ما در این حالت فقط از یک زاویه به موضوع نگاه می کند و متأسفانه روی همان موضوع هم قفل می کند و زوایای دیگر را فیلتر می کند و نمی توانیم تصمیم درست را بگیریم.

احساسات ما در آن لحظه کنترل اوضاع را دست می گیرند و تصمیمی عجولانه و کاملا احساسی را خواهیم گرفت. اما اگر بخواهیم از روش سه مرحله ای تصمیم درست بگیریم جواب خیلی فرق می کند البته ممکن است جوابتان همان جواب اول باشد ولی با این تفاوت که منطق و احساسات با کمک هم این تصمیم درست را گرفته اند و در این حالت با قاطعیت تمام به تصمیمتان پایبند خواهید بود.

بررسی تصمیم درست

حالا هر دو تصمیم را در واحد زمانی بررسی می کنیم، بعد از آن می توانیم متوجه شویم تصمیم درست کدام است.

ابتدا تصمیم اول را بررسی می کنیم یعنی اگر در رشته پزشکی درس بخواند.

مرحله اول) زمان حال
اگر به حرف پدر و مادرش را گوش کند و بخواهد در رشته پزشکی درس بخواند، نتیجه ای که در زمان حال می گیرد این است که پدر و مادرش را خوشحال خواهد کرد و آنها به او افتخار خواهند کرد و پسرشان را باعث سرافرازی و سربلندی خانواده خواهند دانست که این چیز کمی نیست.

آثار این تصمیم می تواند برای مدتی یعنی تا زمانی که بخواهد درس خواندن را شروع کند، ادامه داشته باشد و آن پسر از اینکه توانسته است پدر و مادرش را خوشحال کند خودش هم خوشحال است.

مرحله دوم) آینده ی نزدیک
منظور از آینده ی نزدیک زمانی است که درس خواندن را شروع کرده است و تا زمانی که فارغ التحصیل شود ادامه خواهد داشت یعنی در زمانی که تصمیم در حال اجرا است.

در این مرحله آثار اولیه (زمان حال) تا حدود خیلی زیادی از بین رفته است و حالا باید خودش را برای خواندن درس هایی که هیچ علاقه ای به آن ندارد آماده و برنامه ریزی کند و شروع به مطالعه کند تا در کنکور قبول شود، این مرحله ممکن است چند سال طول بکشد که برای او سراسر رنج و عذاب خواهد بود.

مرحله سوم) آینده ی دورتر
در این مرحله تصمیمی که گرفته شده بود،  اجرا شده و به پایان رسیده است، یعنی آن پسر حالا فارغ التحصیل شده و دیگر یک پزشک است، او توانسته است باعث افتخار پدر و مادرش شود، اما حالا قسمت سوم یعنی آثار این تصمیم از این به بعد شروع می شود یعنی او باید در مطب، بیمارستان یا جاهای مشابه شروع به کار کند، کاری که هیچ علاقه ای به آن ندارد، ممکن است تا آخر عمر خود در این حرفه بماند و به طبابت مشغول باشد و چون علاقه ای به آن ندارد مطمئنا پیشرفت زیادی هم نخواهد کرد.

حالا تصمیم دوم را بررسی می کنیم یعنی اگر در رشته حقوق درس بخواند.

مرحله اول) زمان حال
در این مرحله مطمئنا پدر و مادر او از وی ناراحت و حتی عصبانی خواهند شد و حتی ممکن است بنشان بحث پیش آید و زمان حال سراسر با ناراحتی طی شود، در این حالت پسر هم، از اینکه پدر و مادرش را ناامید کرده و به حرفشان گوش نکرده است، خودش هم ناراحت است.

مرحله دوم) آینده ی نزدیک
در این مرحله آن پسر باید برای درس خواندن و برنامه ریزی آماده شود، تا حدود خیلی زیادی آثار مرحله اول تمام شده است و از این به بعد باید شروع به درس خواندن کند، این مرحله ممکن است چند سال طول بکشد، در این مدت درس هایی را می خواند که به آنها علاقه دارد و از این کار لذت هم می برد.

مرحله سوم) آینده ی دور
در این مرحله درس خواندن تمام شده است و او دیگر فارغ التحصیل شده است و از این به بعد باید در جاهایی کار کند که یک وکیل کار می کند و به احتمال خیلی زیاد تا آخر عمر خود از این کار لذت خواهد برد.

انتخاب تصمیم درست

در حالت اول ممکن است پدر و مادرش را خوشحال کند اما در دو مرحله بعدی که آثارش تا آخر عمر او طول خواهد کشید، سراسر ناراحتی به همراه خواهد داشت.
در حالت دوم ممکن است پدر و مادرش را برای مدتی ناراحتی کند ولی در دو مرحله بعدی که ممکن است تا آخر عمر او طول بکشد از این رشته ای که انتخاب کرده و در آن کار می کند لذت می برد.

اینکه کدام تصمیم درست است و کدام اشتباه، کاملا به آن فرد بستگی دارد، اگر آدم احساسی باشد و برای پدر و مادرش ارزش بسیار زیادی قائل باشد و حاضر باشد به خاطر آنها خودش را هم فدا کند مطمئنا حالت اول تصمیم درست برای او است و از این بابت ذره ای هم پشیمان نخواهد شد و اگر به این فکر کند که ممکن است پدر و مادرش کمی از دست او ناراحت شوند ولی به هر حال پدر و مادر هم خوشحالی فرزندشان را می خواهند و اگر بفهمند فرزندشان خوشحال است در نهایت آنها هم خوشحال خواهند بود و از طرفی با وکالت می تواند حق موکل هایش را بگیرد و ارزش این کار، کمتر از طبابت نیست، در این حالت مطمئنا رشته حقوق را انتخاب خواهد کرد.

در هر دو حالت با قاطعیت تصمیم درست را خواهد گرفت.
زمانی که ما یک تصمیم را در سه زمان حال، آینده ی نزدیک و آینده ی دورتر بررسی می کنیم، انتخاب خیلی راحت تر و قاطع تر خواهد بود تا زمانی که فقط به همان لحظه و یا نهایت چند روز بعد فکر کنیم.

اگر شروع کنید با این روش به تصمیم درست گرفتن بعد از مدتی همه تعجب خواهند کرد که چطور می توانید تصمیم هایی بگیرید که همیشه درست از آب در می آیند.
شاد موفق باشید

منبع مدیر هدف
چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.