روانشناسی مدیریت زمان – چرا مدیریت زمان اثر نمی کند

0 137

روانشناسی مدیریت زمان

شاید تا به حال از روش ها و تکنیک های مدیریت زمان زیاد استفاده کرده باشید ولی نتیجه ای که دوست داشتید را نگرفته اید و احساس کرده اید زمانی که از تکنیک ها و روش های مدیریت زمان استفاده می کنید با زمان هایی که عادی کار می کنید تفاوت چندانی ندارد و برایتان سوال شده باشد که آیا ایراد از تکنیک و روش های مدیریت زمان است؟ آیا شما خوب انجام نداده اید؟ روانشناسی مدیریت زمان به این می پردازد که:

نه تکنیک های مدیریت زمان ایراد دارد و نه شما خوب انجام نداده اید بلکه یک مورد بسیار مهمی وجود دارد که اگر آن را نادیده بگیرید، بهترین تکنیک و روش های مدیریت زمان هم نمی توانند تاثیر چندانی روی کارایی و عملکرد شما داشته باشند. در ادامه به بخش هایی از کتاب مدیریت زمان برایان تریسی می پردازیم که این موضوع را به خوبی عنوان کرده است.

چرا مدیریت زمان اثر نمی کند؟
چرا با اینکه از مدیریت زمان استفاده می کنیم عملکرد ما افزایش پیدا نمی کند؟

روانشناسی مدیریت زمان

تفکر و احساسی که نسبت به خود دارید تا حد زیادی تعیین کننده کیفیت زندگی تان است و هسته احساسی شخصیت شما عزت نفس است، یعنی میزانی که خودتان را دوست دارید. عزت نفس تا حد زیادی با روش استفاده شما از زندگی و زمان برای بهره برداری از همه توانتان، تعیین می شود.

روانشناسی مدیریت زمان به شما می گوید، وقتی به شکلی موثر کار می کنید، عزت نفستان افزایش می یابد و برعکس آن نیز صادق است. روی دیگر سکه عزت نفس «خودباوری» است، یعنی میزانی که خود را شایسته، توانمند، بهره ور، قادر به حل مشکلات، انجام کار و دستیابی به اهداف می دانید.

هرچه بیشتر احساس کنید که شایسته، توانمند و بهره ور هستید، عزت نفستان نیز افزایش می یابد. هر چه عزت نفستان بیشتر شود، بهره ورتر و توانمندتر خواهید شد. هر یک از این ویژگی ها از دیگری حمایت کرده و آن را تقویت می کند.

افرادی که زمان خود را به خوبی مدیریت می کنند، احساس مثبت و اعتماد به نفس دارند و مسئول زندگی شان هستند.

قانون کنترل

روانشناسی مدیریت زمان بر مبنای اصل ساده ای بنا شده که قانون کنترل نامیده می شود. بر اساس این قانون هنگامی نسبت به خود احساس خوبی دارید که بدانید کنترل زندگی تان را در دست دارید و هنگامی که احساس کنید کنترل کار و زندگی از دست تان خارج شده، احساسی منفی نسبت به خود خواهید داشت.

روانشناسان به تفاوت میان کنترل درونی، یعنی وقتی احساس می کنید بر سرنوشت خود تسلط دارید و کنترل بیرونی یعنی وقتی احساس می کنید تحت کنترل شرایط خارجی هستید، اشاره می کنند.

وقتی تحت کنترل عوامل بیرونی هستید، احساس می کنید که رئیس، چک ها، فشار کار و مسئولیت ها شما را کنترل می کنند، احساس می کنید که در زمانی محدود، کارهای فراوانی برای انجام دادن دارید و اینکه واقعا مسئولیت زمان و زندگی از دست تان خارج شده است، اغلب کارهایی که ساعات متمادی انجام می دهید، واکنش و پاسخی به رویدادهای بیرونی است.

میان عمل قاطعانه و هدف محور و عکس العملی که پاسخی سریع به فشار بیرونی است، تفاوت زیادی وجود دارد. در واقع همان تفاوت میان احساس مثبت کنترل داشتن بر زندگی و احساس منفی استرس و تحت فشار بودن است. برای اینکه بهترین عملکرد را داشته باشید، باید عمیقا احساس کنید که بر حوزه های مهم کسب و کار و زندگی شخصی خود کنترل دارید، مدیریت زمان یعنی اینکه احساس کنید که کنترل کار و زندگی تان را در دست دارید.

افکار و احساسات شما

در اصطلاح روانشناسی مدیریت زمان هر شخص خودانگاره  ای دارد. یک برنامه درونی که رفتار او را در همه حوزه های مهم زندگی تعیین می کند. افرادی که با کمک مدیریت زمان، خودانگاره خوبی دارند، دیدگاه و تفکرشان درباره خود این است که بسیار منظم و بهره ور هستند، آنها مسئولیت کامل زندگی و کارشان را بر عهده دارند.

خودانگاره از همه ایده  ها، اَشکال، تصاویر و به خصوص باورهای شما درباره خودتان به ویژه روشی که برای مدیریت زمان دارید، تشکیل می شود، بعضی افراد خود را بسیار منظم و کارا می دانند، دیگران دائم احساس می کنند که در خواسته های سایر افراد و شرایط غرق شده اند.

باورها به واقعیت تبدیل می شوند

باور شما درباره خود و توانایی تان برای مدیریت زمان چیست؟
آیا خود را یک مدیر زمان بسیار کارا و موثر می دانید؟
آیا فکر می کنید که بهره وری بالا و کنترل کاملی بر زندگی و کارتان دارید؟

باورتان هرچه باشد، مثلا اگر خود را یک مدیر زمان عالی بدانید، به طور طبیعی همان کارهایی را انجام می دهید که با آن باور سازگارند.

از آنجا که خودانگاره باعث می شود همواره تلاش کنید تا بین دیدی که در درون نسبت به خود دارید و عملکرد بیرونی تان سازگاری ایجاد کنید، اگر باور داشته باشید که زمان خود را به خوبی مدیریت می کنید، مدیر زمان خوبی خواهید بود.

اگر باورهایتان را درباره میزان اثربخشی و کارایی خود تغییر ندهید، توانایی تان در مدیریت زمان هم تغییر نمی کند

می توانید در همه کلاس های مدیریت زمان شرکت کنید، همه کتاب های موجود در حوزه روانشناسی مدیریت زمان را بخوانید و سیستم های مختلف را امتحان کنید، اما اگر باور داشته باشید که در مدیریت زمان ضعیف هستید، هیچ یک از آنها کمکی به شما نمی کند. اگر عادت داشته باشید که دیر به جلسات و قرار ملاقات ها برسید، یا باور داشته باشید که فرد نامنظمی هستید، آن عادت ها به رفتار خودکارتان تبدیل می شود. اگر باورهایتان را درباره میزان اثربخشی و کارایی خود تغییر ندهید، توانایی تان در مدیریت زمان هم تغییر نمی کند.

روانشناسی مدیریت زمان می گوید که نگرش شما نسبت به خودتان روی عملکرد و مدیریت زمان شما تاثیر مستقیم می گذارد، اگر باور دارید مدیریت زمانتان خوب است، این باور به صورت ناخودآگاه روی مدیریت زمان شما تاثیر و البته عکس این قضیه هم صادق است، بنابراین به جای اینکه فقط روی یادگیری تکنیک ها، کار با ابزارها و موارد دیگر مدیریت زمان وقت بگذارید، بهتر است بخشی از آن را به اصلاح باور اشتباه یا به ایجاد باور صحیح در مورد مدیریت زمان اختصاص دهید.

روانشناسی مدیریت زمان می گوید که نگرش شما نسبت به خودتان روی عملکرد و مدیریت زمان شما تاثیر مستقیم می گذارد

برگرفته از کتاب مدیریت زمان برایان تریسی
منبع مدیر هدف
چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + چهار =

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.