مدیریت هدف چیست؟

423

مدیریت هدف چیست؟

در این مقاله قصد داریم به این بپردازیم که مدیریت هدف چیست و چه فوایدی دارد، اما قبل از اینکه مدیریت هدف را تعریف کنیم، لطفا به این سوالات پاسخ دهید:
– آیا تا به حال خواسته ای داشته اید که نتوانسته اید به آن برسید؟
– آیا تا به حال شده دلتان یک چیزی بخواهد و با تمام وجود بخواهید به آن برسید، شروع کنید به تلاش کردن برای رسیدن به آن، اما بعد از مدتی انگیزه تان را از دست  – داده اید و یا مسائلی پیش آمده که ناامید شدید و آن رویا و هدف را رها کردید؟
– آیا تا به حال شده نتوانید از بین چند هدف یکی را انتخاب کنید؟
– از چندتا رویای تان دست کشیده اید فقط به این دلیل که:
– باور نداشته اید که بتوانید به آن برسید؟
– وسط راه انگیزه تان را از دست داده اید؟
– فشار اطرافیان تان باعث شد آن را رها کنید؟
– نمی دانستید چطور به آن هدف برسید؟
– کسی نبوده که راهنمایی تان کند؟

ما در زندگی، نیازها و خواسته های زیادی داریم، به بعضی از آنها می رسیم، بعضی از آنها را نیمه کاره رها می کنیم و خیلی از رویاهایمان را هم از همان ابتدا شروع نمی کنیم.

شاید وقتش رسیده باشد که به صورت جدی مهارت «مدیریت هدف» را یاد بگیریم و روی آن سرمایه گذاری کنیم.

اینکه چگونه و با چه استانداردی اهداف مان را انتخاب کنیم، چگونه برنامه ریزی کنیم که قابلیت اجرایی داشته باشد و چگونه برنامه ریزی مان را اجرا کنیم تا به اهداف و رویاهای مان برسیم.

آموزش مدیریت هدف

منظور ما از مدیریت هدف چیست؟

منظور ما از مدیریت هدف این است که بتوانیم یک نیاز، خواسته یا یک هدف واضح و مشخص را انتخاب کنیم که در دنیای واقعی قابل دستیابی باشد و احتمال رسیدن به آن هم وجود داشته باشد و سپس برای محقق کردن آن برنامه ریزی کنیم و بعد به آن دست یابیم.
به عبارت دیگر باید، انتخاب هدف تا دستیابی به آن را مدیریت کنیم.
آیا می توان با کمک مدیریت هدف به هر خواسته ای رسید؟
خیر این امکان وجود ندارد.
خواسته های ما علاوه بر اینکه باید واضح و مشخص و در دنیای واقعی قابل دستیابی باشند، باید احتمال رسیدن به آن هم وجود داشته باشد.
شاید رویای یک نفر این باشد که مثل بیل گیتس(ثروتمندترین مرد جهان) ثروتمند شود، آیا می تواند؟
رویا کاملا واضح و مشخص است و حتی یک الگو (بیل گیتس) هم دارد و از طرفی قابلیت دستیابی هم دارد چون حداقل یک نفر (خود بیل گیتس) به چنین ثروتی دست یافته است.
اما چقدر احتمال دارد که یک نفر بتواند ثروت افسانه ای بیل گیتس را بدست بیاورد؟
احتمالش در حد صفر است، اگر باور نمی کنید امتحان کنید.
مدیریت هدف باعث می شود، احتمال رسیدن به هدف افزایش یابد ولی دیگر نه تا این حد (خداییش سخته، درک کنید دیگه!)

 

قطب نمای - جهت به جای هدف

جهت به جای اهداف بلندمدت

ممکن است ما یک خواسته ای داشته باشیم مثلا می خواهیم پولدار شویم و نمی خواهیم در فقر و بی پولی زندگی کنیم، در نگاه اول این خواسته یا هدف کاملا مبهم است.
پولدار شدن یعنی چی؟
چه مقدار باید پول داشته باشیم تا خودمان را پولدار بدانیم؟
تعریف فقر چیست؟
چه موقع خود را فقیر می دانیم؟
شاید یک نفر بگوید پولدار شدن رویای من است، آیا باید از آن دست بکشم چون هدف واضحی نیست؟
به هیچ وجه، اتفاقا این رویای بسیار خوبی هم هست فقط باید آنرا کمی تغییر دهیم که قابلیت دستیابی و اجرایی داشته باشد.
همانطور که یک سنگ تراش یک قطعه سنگ را با تلاش و مهارت خود تبدیل به یک تندیس زیبا می کند، بعضی از خواسته ها و نیازهای ما هم مانند آن قطعه سنگ هستید که نیاز به تراش دارند تا تبدیل به هدف قابل اجرا و دستیابی شوند.
در گذشته افراد موفق اهداف بلندمدت ۵ ساله، ۱۰ ساله، ۲۰ ساله و حتی بیشتر هم انتخاب می کردند و با تلاش و کوشش و مدیریت هدف به اهداف خود می رسیدند یا حداقل بیشتر آنها را محقق می کردند، اما امروزه کمتر کسی است که اهداف بلند مدت ۱۰ ساله داشته باشد.
چون امروزه تغییرات خیلی خیلی سریع اتفاق می افتند تا ۵ سال پیش شبکه های اجتماعی، گوشی های هوشمند به این صورت وجود نداشتن ولی ظرف مدت کوتاهی یک موج عظیم آمد و شرایط را کامل تغییر داد.
ما هم به جای اهداف بلند مدت از «جهت» استفاده می کنیم.

 جهت یعنی اینکه بدانیم در کدام مسیر در حال حرکت هستیم، همین کفایت می کند. 

اگر کسی که دیپلم دارد و تصمیم می گیرد در کنکور شرکت کند و لیسانس بگیرد، هدفش کاملا مشخص است، می تواند در یک سال یا کمتر، خود را برای امتحان کنکور آماده کند و بعد از اینکه قبول شد چهار سال را به درس خواندن بپردازد تا لیسانس بگیرد.

اما کسی که تصمیم می گیرد کسب و کاری راه اندازی کند، شاید نداند و نتواند ۵ سال آینده را تصور کند و نمی توان انتظار داشت که شرایط هیچ تغییری نکند تا ما به هدفمان برسیم، اما همین فرد کارآفرین می تواند جهت داشته باشد، یعنی تعیین کند که:
جهت کسب و کار من این است که ظرف مدت ۵ سال، ابتدا کسب و کارم را راه اندازی کنم سپس آن را گسترش دهم.
درست است این هدف در نگاه اول مبهم است و انتهای مسیر کاملا مشخص نیست ولی مطمئن باشید امکان دستیابی به آن خیلی خیلی بیشتر است.

شاید همین فرد کارآفرین بعد از ۳ سال به این نتیجه رسید که برای گسترش کارش نمایندگی بدهد، یا با چند نفر دیگر همکاری کند، یا شرکتش را تبدیل به سهامی عام کند، یا حتی زمینه ی فعالیتش را تغییر دهد و زمینه ی دیگری که بسیار سودآورتر را انتخاب کند.

یا مثلا به این نتیجه برسد، به جای اینکه وام بگیرد و یک فروشگاه بزرگ راه اندازی کند تا محصولاتش را بفروشد، یک سایت راه اندازی کند و از طریق اینترنت محصولاتش را به فروش برساند، در صورتی که در ابتدای مسیر حتی فکر هم نمی کرد باید کردن با کامپیوتر و اینترنت را یاد بگیرد.

آقای برایان تریسی که یکی از اساتید بزرگ در زمینه ی آموزش هدفگذاری است، بعد از اینکه پی برد او هم می تواند مانند دیگران به یک فرد موفق تبدیل شود به شرط اینکه هدف داشته باشد و در جهت درست تلاش کند، ابتدا تصمیم گرفت وارد حوزه فروش شود، بعد از گذشت مدتی با تلاش و کوشش بسیار در این حوزه بسیار موفق شد.

رئیسش از او خواست تا به دیگر فروشنده ها آموزش بدهد که آنها هم بتوانند بیشتر و بهتر بفروشند، آقای تریسی وقتی شروع به آموزش دیگر فروشنده ها کرد، متوجه شد که از یادگیری و آموزش دادن بیشتر لذت می برد، به همین خاطر به دنیای تحصیل بازگشت و درسی که سالها پیش رها کرده بود را از سر گرفت و قبول شد و بعد وارد دانشگاه شد و در رشته مدیریت بازرگانی مدرک خود را گرفت.

آیا در ابتدا می دانست که چنین کاری خواهد کرد و چنین هدفی انتخاب کرده بود؟
خیر در طول مسیر به این نتیجه رسید.

 

تجقیقات - مدیر هدف

چرا خیلی ها هدفگذاری نمی کنند؟

چرا خیلی ها هدف انتخاب نمی کنند و تلاش نمی کنند که به اهداف خود برسند؟
دلایل زیادی دارد اما یکی از دلایلش این است که اگر کسی هدف گذاری را بلد نیست، طبیعی است که نتواند هدف خوبی انتخاب کند، برای اینکه یاد بگیرد باید به کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده است و اساتیدی که این حوزه را آموزش می دهند مراجعه کند.
اما متاسفانه اکثر کتاب ها و استاتید، هدف گذاری را خیلی سخت و پیچیده کرده اند که این ریشه در چند دهه پیش دارد.
در سال ۱۹۵۳ در دانشگاهی ییل تحقیقاتی صورت گرفت، محققان از دانشجویانی که به زودی فارغ التحصیل می شدند پرسیدند که آیا آنها هدف مکتوبی دارند یا نه؟
حدود ۳% هدف مکتوب داشتند و ۹۷ درصد دیگر هدف مکتوبی نداشتند، چند سال بعد آن دانشجویان را پیدا کردند و زندگی شان را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند افرادی که هدف مکتوب داشتند ۱۰ برابر بیشتر از بقیه درآمد داشتند و خوشحال تر و با استاندارد بهتری زندگی می کردند.
آقای مارک مک کورماک در کتاب آنچه در دانشکده بازرگانی هاروارد به شما نمی آموزند به تحقیقی که در سال ۱۹۷۹ روی هاروارد صورت گرفته اشاره می کند، در این تحقیق از فارغ التحصیلان فوق لیسانس دانشکده مدیریت بازرگانی هاروارد سوال شد:

«آیا برای آینده ی خود هدف های مشخص و مکتوب دارید؟»
حدود ۳ درصد آنها هدف های مشخص و مکتوب داشتند. ۱۳ درصد هدف داشتند اما مکتوب نبود و مابقی آن یعنی ۸۴ درصد دیگر هیچ هدفی نداشتند، به جز اینکه فارغ التحصیل شوند.

ده سال بعد یعنی در سال ۱۹۸۹ محققان دوباره با اعضای آن کلاس مصاحبه کردند و معلوم شد که ۱۳ درصد که هدف غیر مکتوب داشتند، دو برابر آن ۸۴ درصد بی هدف کسب درآمد می کردند. اما جالب تر اینکه آن ۳ درصدی که هدف های مکتوب داشتند،  ۱۰ برابر ۹۷ درصد دیگر درآمد کسب می کردند و تنها تفاوت این افراد این بود که به هنگام ترک دانشگاه، هدف مشخص و مکتوب داشتند و این اهمیت و قدرت مکتوب کردن هدف را می رساند.

آقای برایان تریسی به صراحت می گوید اگر شما هدف مکتوب نداشته باشید یعنی اینکه اصلا هدفی ندارید.

خیلی از کتاب هایی که در زمینه ی موفقیت نوشته شده است و حتی خیلی از اساتید موفقیت با استناد به این تحقیق، به ما آموزش داده اند که فقط ۳ درصد مردم هدف مکتوب دارند و اگر هدف مکتوب نباشد پس قابل دستیابی هم نیست، متاسفانه هدفگذاری و رسیدن به هدف را خیلی خیلی پیچیده نشان داده اند.

با احترام به آقای برایان تریسی و دیگر اساتید و بزرگان:
داشتن هدف مکتوب به هیچ عنوان تضمین نمی کند که به اهدافتان برسید و برعکس آن، نداشتن هدف مکتوب هم دلیل بر این نمی شود که به اهدافتان نرسید.

 نوشتن اهداف یک ابزار مدیریتی است. 

ابزارها و مهارت های مدیریتی باعث میشوند تا از امکانات، منابع و استعدادهایمان نتایج بیشتری بگیریم و البته در زمان کمتر.
اکثر مردم هدف دارند، فقط برای اینکه راحت تر، زودتر و بهتر به اهداف خود دست پیدا کنند باید آن را مدیریت کنند به همین خاطر می گوییم مدیریت هدف بسیار مهم است و باعث میشود زودتر به نتیجه برسید.

طبق این تحقیق دانشجویانی که به مدیریت هدف پرداختند که یک بخشی از آن داشتن هدف مکتوب بود باعث شد ۱۰ برابر بیشتر از بقیه نتیجه بگیرند.
دانشجویان دانشگاه ییل و هاروارد که فقط ۳ درصد آنها هدف مکتوب داشتند، آیا قبل از اینکه وارد دانشگاه شوند فقط ۳ درصد هدف مکتوب داشتند؟
آیا وارد دانشگاه شدن و گرفتن لیسانس هدف نیست؟
آیا فقط آن ۳ درصد که هدف مکتوب داشتند توانستند وارد دانشگاه شوند؟
اگر شما تا به حال هدفتان را مکتوب نکرده اید دلیل بر این نیست که هدف نداشته اید و موفقیتی کسب نکرده اید.

اگر شما این مقاله را می خوانید پس سواد خواندن و نوشتن دارید ولی زمانی که تازه شروع به یادگیری خواندن و نوشتن کرده بودید، مگر سواد داشتید که هدف تان (یادگیری خواندن و نوشتن) را مکتوب کنید.

کسی که دیپلم دارد یعنی حداقل ۱۱ سال (مبنای محاسبه نظام قدیم) درس خوانده است.
یعنی صدها یا حتی هزاران امتحان کتبی و شفاهی را با موفقیت پشت سر گذاشته است، سال ها تلاش کرده، در روزهای سرد زمستان و روزهای گرم تابستان (مخصوص تجدیدی ها) سر کلاس حاضر شده است و درس خوانده است.
چرا دکترها (چه پزشک چه سایر رشته ها) در همه جوامع محبوب هستند؟
یکی از دلایلش این است:
چون روی هر چی هدفگذاری و رسیدن به هدف را کم کرده اند.

دو دهه و حتی سه دهه تلاش و درس خواندن خیلی سخت است، مورد داشتیم چهار دهه است که دارد درس می خواند و همینطور به تخصص هایش اضافه می کند.
لطفا خودتان را دست کم نگیرید، شما از پس اهداف بلندمدت برآمده اید بنابراین می توانید به اهداف کوتاه مدت تر هم برسید.
آیا کسی را میشناسید که حداقل یک نیاز و یا خواسته نداشته باشد؟
آیا کسی هست که دوست نداشته باشد، خانه ی بزرگتر، بهتر و با امکانات بیشتر داشته باشد؟
آیا کسی هست که دوست نداشته باشد غذای بهتری بخورد، لباس بهتری بپوشد، سرپناه بهتری داشته باشد، بیشتر بتواند به دیگران کمک کند، به سفرهای تفریحی، سیاحتی و زیارتی بیشتری برود؟
همه انسان های زنده، نیازها و خواسته هایی دارند و هر نیاز و خواسته می تواند یک هدف باشد به شرط اینکه آن را واضح و مشخص تعریف کند و برنامه ای برای رسیدن به آن طراحی کند، بنابراین همه ی انسانها هدف دارند چون ذات انسان هدفجوست.

– دو نفری که می خواهند با هم ازدواج کنند و تشکیل خانواده بدهند، دارای هدف هستند.

– یک مادر که تصمیم می گیرد فرزندش را خیلی خوب تربیت کند، دارای هدف است.

– یک پدر که تلاش می کند نیازهای مالی خانواده اش را تأمین کند، دارای هدف است.

– دانش آموز یا دانشجویی که دارد برای آینده ی خود تلاش می کند، دارای هدف است.

– کسی که دارد تلاش می کند تا مهارت های خود را افزایش دهد، دارای هدف است.

بنابراین تقریبا همه ی انسانها دارای هدف هستند، مشکل فقط در مدیریت کردن هدف است، اینکه از بین این همه نیازها و خواسته ها کدام را انتخاب کنیم، چطوری بهتر و سریعتر و با صرف کمترین هزینه انرژی به آنها برسیم.

 

مدیریت هدف چه کمکی به ما می کند؟

شاید بعضی هدف هایمان هنوز کمی مبهم باشند و برنامه ای برای دستیابی به آنها نداشته باشیم ولی با کمی تلاش و با کمک «مدیریت هدف» می توانیم آنها را به اهداف واضح، مشخص و قابل دستیابی تبدیل کنیم.
مدیریت هدف یعنی: سیستمی که به ما کمک می کند نیازها و خواسته هایمان را به هدف های واضح، مشخص، واقعی و قابل دستیابی تبدیل کنیم و برای آنها برنامه ریزی کنیم  برنامه مان را اجرا کنیم تا به هدفمان برسیم.
مدیریت هدف کمک می کند، به اهداف بیشتری با اطمینان بالاتر و صرف زمان و انرژی کمتری دست پیدا کنیم.
اگر شما یک خواسته یا هدفی دارید و برای آن برنامه ریزی کرده اید و یا به دنبال راهی برای دستیابی به آن هستید، پس شما یک مدیر هدف هستید.

 به جمع اعضای مدیر هدف خوش آمدید. 

Save

Save

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

نظرات بسته شده است.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.