هنر خوشبینی یعنی هنر موفقیت

0 137

هنر خوشبینی، هنر موفقیت

خوشبینی یعنی قدرت. این رازی است که تمام انسان‌های موفق و بزرگ آن را تایید می‌کنند، آنها معتقدند که فقط توانایی تمرکز روی جنبه مثبت هر چیز، باعث شده تا آنها بتوانند از لحظه‌های سخت زندگی عبور کنند و موانع بزرگی را پشت سر بگذارند.

انسان‌های خوشبین باور دارند که کارها روبه‌راه خواهد شد و در نهایت آنها پیروز میدان خواهند بود و به این خاطر که انتظار و توقع موفقیت را دارند، سخت‌تر تلاش می‌کنند و تمایل به موفقیت دارند و همین برگه برنده باعث می‌شود تا به اهداف و موفقیت‌های بزرگ برسند.

خیلی‌ها فکر می‌کنند افراد خوشبین، افراد ساده‌لوح و خیال‌پرداز هستند، در صورتی که خوشبینی یک هنر است، یک مهارت است، یک سلاح مخفی و بسیار قدرتمند است. بیایید سه گروه افراد را با هم مقایسه کنیم.

واقع‌بینی

تمرکز افرادی که به واقع‌بینی اعتقاد دارند روی واقعیت‌های موجود است، یعنی اگر قبلا اتفاق افتاده باشد، پس امکان اینکه دوباره اتفاق بیفتد هم وجود دارد، آنها تمام اتفاقاتی که در آینده ممکن است رخ بدهد را با اتفاقات گذشته یا اتفاقات منطقی مقایسه می‌کنند، یعنی آنها به طور ناخودآگاه باور دارند که یک چارچوبی وجود دارد و همه چیز در این چارچوب اتفاق می‌افتد.

اگر در گذشته موفق عمل کرده باشند، در آینده هم همین گونه عمل خواهند کرد اما اگر گذشته خوبی نداشته باشند، آینده زیاد خوبی هم نخواهند داشت، آنها خود را آدم منطقی می‌دانند و هر چیزی که خارج از منطق آنها باشد را حداقل به راحتی نمی‌پذیرند. افراد واقع‌بین معمولا پیشرفت زیادی ندارد یا حداقل سرعت پیشرفتشان کُند است.

نکته‌ی مهمی که در رابطه با افراد این گروه وجود دارد این است که آنها هم به اتفاقات خوب اعتقاد دارند و هم اتفاقات بد ولی در همان چارچوبی که وجود دارد و پیشرفت کردن و پسرفت کردنشان هم در همان محدوده چارچوبشان است.

بدبینی

بدبینی نقطه مقابل خوشبینی است، هرقدر که افراد خوشبین باور دارند که اوضاع روبه‌راه می‌شود و همه چیز خوب پیش خواهد رفت و اتفاقات خوبی در راه است، افراد بدبین عکس این قضیه را باور دارند، آنها نسبت به همه چیز شک و تردید دارند آنها دائم انتظار اتفاقات بد را می‌کشند و جنبه‌های منفی هر چیزی را به وضوح می‌بینند و حتی اگر هیچ ایرادی هم در کار نباشد به هر حال یک ایرادی پیدا خواهند کرد، احساس بدی نسبت به همه چیز دارند، تمرکز آنها روی گذشته و آینده است یعنی دائم بین گذشته و آینده سوئیچ می‌کنند.

آنها گذشته و اتفاقات بدی که قبلا برای آنها رخ داده است را به خوبی به یاد دارند و حتی می‌توانند موبه‌مو همه چیز را همانطور که اتفاق افتاده است تعریف کنند و از آنجایی که تجربه اتفاقات بد و احساسات ناشی از آن در این افراد بسیار پررنگ است، دائم احساس ترس و نگرانی می‌کنند که مبادا دوباره اتفاق بیفتد، یعنی اینکه تمام تمرکزشان روی اتفاقات بد است، آنها دائم نگران آینده و اتفاقات بدی که ممکن است بیفتد، هستند.

بنا به قانون تمرکز، روی هر چیزی که متمرکز شوید تقویت می‌شود پس وقتی روی اتفاقات بد تمرکز می‌کنند، ناخودآگاه دارند آن را تقویت می‌کنند و این یعنی که همان اتفاقات و حتی بدتر از آن را دوباره تجربه می‌کنند و این چرخه دائم تکرار می‌شود.

نکته‌ی مهمی که در رابطه با افراد این گروه وجود دارد این است که آنها اعتقادی به افتادن اتفاقات خوب ندارد و اگر هم چنین اتفاقاتی بیفتد آنقدر نبست به آن شک دارند که باور نمی‌کنند واقعی باشد و معتقدند حالا که یک اتفاق خوب افتاده است، حتما بعد از آن چند اتفاق بد خواهد افتاد، این افراد بیشتر در حال پسرفت کردن هستند تا پیشرفت، اگر هم پیشرفتی کنند آنقدر سرعتش کم است که اصلا به چشمشان نمی‌آید.

 

خوشبینی

افرادی که در گروه خوشبینی هستند معتقدند ممکن است هم اتفاقات خوب بیفتد و هم بد یعنی به هر دوی آنها اعتقاد دارند ولی تمرکزشان روی اتفاقات خوب است، آنها نکته‌های مثبت هر چیزی یا هر شخصی را می‌بینند و از آنجا که تمرکزشان روی نکات مثبت است، پس بنا به قانون تمرکز موارد مثبت و اتفاقات خوب بیشتری هم تجربه خواهند کرد.

آنها به خوشبینی اعتقاد دارند، برای آنها زیاد مهم نیست چقدر اتفاق بدی افتاده باشد، حتما یک خیری در آن است، اگر آن اتفاق آنها را نکشد پس حتما قوی‌ترشان می‌کند. افراد خوشبین به خدا و یا نیرویی بزرگتر از خودشان اعتقاد دارند و باور دارند خدا یا هر قدرتی که به آن اعتقاد دارند، اوضاع را روبه‌راه خواهد کرد.

نکته‌ی بسیار مهمی که وجود دارد این است که بر خلاف افراد واقع‌بین که فقط به واقعیت‌های موجود اعتقاد دارند، گروه خوشبینی معتقدند که باید از واقعیت‌های موجود، پا را از فراتر گذاشت، حق با آنهاست، اگر «برادران رایت» افراد واقع‌بین بودند و باور داشتند که انسان نمی‌تواند پرواز کند، شاید تا الان انسان آنقدر پیشرفت نکرده بود. اکثر اختراعات، اکتشافات و پیشرفت‌های بشر به خاطر وجود خوشبینی بوده است، آنها به چیزهایی باور داشتند که هنوز اتفاق نیفتاده بود.

اینکه واقع‌بینی، بدبینی یا خوشبینی را انتخاب کنید دست شماست، ممکن است در محیطی بزرگ شده باشید که اکثر افراد بدبین بوده باشند و شما هم بدون اینکه متوجه باشید از آنها الگوبرداری کرده باشید و تبدیل به یکی از آنها شده باشید، یا اینکه فرد واقع‌بینی باشید، اما اگر می‌خواهید اوضاع روبه‌راه شود، متحول شود و یا به پیشرفت‌های خیلی بزرگتری برسید، لازم است جزو گروه خوشبینی باشید.

گروه خوشبینی معتقدند ممکن است زندگی آنها کمی بالا و پایین بشود و حتی اتفاقات بد هم بیفتد ولی در نهایت همه چیز خوب پیش خواهد رفت و باور دارند که همه چیز درست خواهد شد و همین باور باعث می‌شود با تمام وجود تلاش کنند که در نهایت به موفقیت ختم خواهد شد ولی افراد بدبین چون باور دارند در نهایت همه چیز خراب خواهد شد پس تلاشی هم نخواهند کرد و اوضاع هم برای آنها همیشه خراب خواهد بود.

امیدوارم جزو گروه خوشبینی باشید یا حتی اگر جزو دو گروه اول هستید، حالا وقتش شده که بخواهید آگاهانه گروه خوشبینی را انتخاب کنید و باورهای متناسب با آنها را برای خود به وجود آورید.

هدفمند و موفق باشید
چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.