۵ مرحله ساده برای برنامه ریزی زندگی رویایی

4 1,890

۵ مرحله ساده برای برنامه ریزی زندگی رویایی

شاید ما برای خیلی کارها برنامه ریزی کنیم، حتی کارهای ساده مثلا یک مهمانی دو سه نفره، یا برنامه ریزی برای رفتن به مسافرت و حتی خیلی موارد ساده تر ولی بسیار بسیار مهم است که ما ” برنامه ریزی زندگی ” هم داشته باشیم.

همه ما انسان ها خواسته هایی داریم و دوست داریم به همه ی آنها برسیم، این هیچ اشکالی ندارد و خیلی هم خوب است، اما یک مسئله ای که وجود دارد این است که این خواسته ها اغلب پراکنده و در جهت مخالف هم هستند.

اگر شخصی دوست دارد خلبان بشود، از طرفی به کاپیتان کشتی شدن هم علاقمند است، از بچگی دوست داشت بازیگر مشهوری بشود، البته فوتبال هم یکی از خواسته های او است، به کار تحقیق و پژوهش هم علاقمند است و خیلی خواسته های دیگر، همه ی اینها خوب هستند ولی هم راستا و در یک جهت نیستند،  نمی توان به همه ی آنها در حد مطلوب رسید.

بنابراین ما باید یک هدف و جهت کلی و یک برنامه ریزی زندگی داشته باشیم.

برنامه ریزی زندگی

برنامه ریزی زندگی یعنی یافتن راه و روشی برای رفتن از جایی که الان هستیم به جایی که می خواهیم برسیم که می توانیم آن را در قالب یک هدف کلی برای زندگی در بیاوریم، لازم نیست در ابتدا این هدف خیلی واضح و روشن باشد، البته اگر باشد عالی است ولی اگر هم نباشد، فقط در همین حد که مسیر را نشان دهد کفایت می کند، بعداً هرچی در طول مسیر پیش می رویم اهدافمان هم واضح و هم روشن می شوند.

ما وقتی در جهتی که تعیین کرده ایم پیش می رویم، مسیر برایمان روشن می شود و بهتر درک می کنیم که چه چیزهایی خواسته واقعی ما هستند، ما در این مسیر قدرت به دست آوردن خیلی خواسته هایمان را به دست می آوریم، حتی اهداف کوچک تر و کوتاه مدت ما هم هماهنگ و هم راستا با هدف و جهت کلی و برنامه ریزی زندگی ما خواهند بود.

وقتی اهداف کوچک، کوتاه مدت و کارهایی که انجام می دهیم، خواسته های ما، نگرش ما، برنامه ریزی زندگی ما همه و همه در یک راستا و در یک جهت باشد، قدرتی به دست می آوریم که در حالت معمولی حتی قابل تصور هم نیست، ما قدرت خلق کردن زندگی  که دوست داریم را به دست می آوریم.

تعیین هدف و جهت کلی زندگی و همین طور داشتن برنامه زندگی باعث ایجاد تمرکز می شود که یکی از ویژگی های ضروری مخصوصا در زندگی الان است، در این حالت دیگر ما فرصت ناله و شکایت را نخواهیم داشت، آنقدر هدف داریم که بخواهیم به آنها برسیم که دیگر فرصتی برای ناله، شکایت، یاس، ناامیدی و در جا زدن نخواهیم داشت، از اینجا مانده و از آنجا رانده نخواهیم شد، به چه کنم، چه کنم نخواهیم افتاد.

در نهایت داشتن هدف و جهت کلی زندگی و همین طور برنامه ریزی زندگی باعث می شود ما رشد و پیشرفت کنیم، چیزی که خواسته قلبی همه انسان هاست.

هدف، جهت کلی و برنامه زندگی قدرتمند سه بخش دارد:

– باید الهام بخش و ترغیب کننده باشد.
– باید باورپذیر باشد.
– باید قابلیت دست یافتن داشته باشد.

ضرورتی ندارد اهداف و جهت کلی زندگی، در ابتدا، کاملا واضح، روشن و مشخص باشد ولی خیلی مهم است که الهام بخش و ترغیب کننده باشد، این ویژگی باعث می شود نیرو و انگیزه لازم برای حرکت در آن مسیر را پیدا کنیم.

شاید در ابتدا، تعیین هدف و جهت کلی زندگی و داشتن برنامه زندگی سخت به نظر برسد اما با برداشتن این ۵ گام راحت تر می توانیم مسیر کلی را تعیین کنیم، البته لازم است بارها و بارها و حتی در طول مسیر این ۵ گام را دوباره تکرار کنیم.

مطمئن باشید وقتی با برداشتن این ۵ گام بتوانید به خیلی از خواسته هایتان برسید، نه تنها دیگر سخت به نظر نمی رسند بلکه خیلی هم لذت بخش خواهند بود و دلتان بیشتر می خواهد که در موارد بیشتری از آن استفاده کنید.

۱- پیدا کردن یک محل آرام

اولین گام یافتن جایی که آرام باشد، به دور از عوامل حواس پرتی، بدون موبایل و تکنولوژی، اینترنت، شبکه های اجتماعی، تلویزیون، رفت وآمد و خیلی چیزهای دیگر که باعث می شود حواس ما پرت شود.
نیاز به جایی داریم که کسی مزاحم ما نشود و بتوانیم با خیال راحت رویاپردازی کنیم، ما قرار است یک زندگی طراحی کنیم بنابراین حداقل شرط لازم این است که در یک محل آرام و بدون دغدغه و حواس پرتی آن را انجام دهیم.

۲- روی کاغذ بنویسید

لازم است اهداف، جهت و برنامه زندگی تان را روی کاغذ بنویسید، بهتر آن است که یک دفتر به آن اختصاص دهید، در مقاله قبل گفتم که نوشتن اهداف باعث یا مانع رسیدن به آن نمی شود، بلکه نوشتن اهداف و برنامه،  یک ابزار مدیریتی است.

وقتی اهداف و برنامه هایمان را می نویسیم، این امر باعث می شود، انتخاب بهتری داشته باشیم، کمتر اشتباه کنیم، حواسمان پرت نشود، تمرکز داشته باشیم، انرژی مان هدر نرود، مدیریت زمان بهتری داشته باشیم و خیلی موارد دیگر و آن قدر مزایای زیادی دارد که خیلی از مدرسان موفقیت به صراحت می گویند اگر اهدافتان را ننویسید پس هدف ندارید.

به نظرتان وقتی نوشتن هدف این قدر مزایا دارد آیا ارزش ندارد کمی به خودمان زحمت بدهیم و اهدافمان را مکتوب کنیم؟
(میدونم حسش نیست، لطفا حسش رو به وجود بیاورید!)

۳- ارزش هایتان را بیابید

عزت نفس ما زمانی بالا می رود و همین طور روحیه ما زمانی شارژ می شود که بدانیم کارهایی که انجام می دهیم در راستای ارزش های زندگی مان است، در طول تاریخ افراد بی شماری باافتخار جانشان را برای ارزش هایشان فدا کرده اند، حتی ترس از مرگ هم نتوانسته است جلوی آنها را بگیرد، وقتی ارزش هایمان مشخص باشد، قدرت جادویی پیدا می کنیم، معجزه اتفاق می افتد، حتی ترس هم نمی تواند جلوی ما را بگیرد.

اینکه بدانیم در زندگی مان چه چیز ارزش محسوب می شود بسیار مهم است، زیرا می توانیم هدف، جهت و برنامه زندگی مان را بر اساس آن طراحی کنیم.

۵ ارزش مهم و اصلی زندگی تان را بیابید.

اگر خانواده برای ما ارزش اصلی محسوب شود، حاضریم هر کاری بکنیم تا آنها در آسایش و سلامت باشند، یکی از آن کارها این است که به خاطر ارزش اصلی مان (خانواده) توی دل هر ترسی برویم، ترس بزرگ ترین مانع ما در هر کاری و غلبه بر آن مهم ترین قدم در هر کاری است.

۴- اهدافتان را با ارزش هایتان هماهنگ کنید

حالا که ارزش هایتان را تعیین کردید، راحت تر می توانید اهدافتان را مشخص کنید، ابتدا اهداف و جهت کلی و برنامه زندگی تان را تعیین کنید مثلا شاید یکی از ارزش های مهم زندگی شما کمک کردن به دیگران باشد و هدف، جهت کلی و برنامه زندگی تان این باشد که پزشک ماهری شوید و بتوانید جان انسان ها را نجات دهید.
وقتی برایتان روشن شد که چه کاری می خواهید انجام دهید راحت تر می توانید اهداف چندساله، اهداف یک ساله و اهداف کوتاه مدت تر را تعیین کنید که همگی در راستای هدف اصلی است.

فرض کنید یک نفر دارد دیپلم می گیرد، وقتی ارزش زندگی اش نجات دادن جان انسان ها و هدف، جهت کلی و برنامه زندگی اش پزشک شدن باشد، آیا دانستن قدم بعدی یعنی قبول شدن در رشته پزشکی و برنامه ریزی برای آن آسان تر نمی شود؟

۵- برنامه اجرایی  طراحی کنید

رویاها و خواسته های ما زمانی می توانند به اهداف قابل دستیابی تبدیل شوند که برای آنها برنامه اجرایی قابل انجام داشته باشیم، بعد از اینکه هدفتان را تعیین کردید، کارهایی که باعث می شوند این اهداف محقق شوند را لیست کنید، بعد آنها را اولویت بندی کنید و سپس از یکجایی شروع کنید به انجام دادن.

موارد مهم

– اولین بار که این ۵ قدم را برمی دارید شاید اهداف ملموس به نظر نرسند و حتی شک و تردید هم داشته باشید، اما هر بار که بیشتر این ۵ گام را برمی دارید و هرچقدر بیشتر در طول مسیر حرکت می کنید بیشتر درک می کنید که هدف واقعی شما چیست، معمولا این اهداف در ابتدای مسیر قابل دیدن نیستند و فقط در طول مسیر ظاهر می شوند.

– ممکن است برنامه تان را که اجرا می کنید متوجه شوید که برنامه تان سخت است یا قابلیت انجام و پیگیری ندارد و حتی ممکن است از ۱۰ تا کاری که تعیین می کنید فقط یک کار را انجام دهید، در این حالت نباید سرخورده شوید، در ابتدا ذهن ناخودآگاه ما نسبت به این قضیه مقاومت می کند اما با گذشت زمان این مقاومت از بین می رود و کارهای بیشتری می توانید انجام دهید.

– معمولا خیلی خیلی سخت است که یک برنامه ریزی به طور کامل و ۱۰۰ درصد اجرا شود بنابراین با این قضیه راحت باشید و فقط تمام تمرکزتان را بگذارید روی این مورد که تا می توانید درصد بیشتری از برنامه تان را اجرا کنید، شاید دفعات اول فقط دو سه درصد از برنامه تان اجرا شود، اما هر بار روش هایی را پیدا می کنید که این درصد را بالاتر ببرید.

برای تعیین هدف و جهت کلی و برنامه زندگی تان این ۵ گام را بارها و بارها انجام دهید.

مدیر هدف

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید
4 نظرات
 1. محمد هاشم می گوید

  برای شماره ۳ بیشتر توضیح بدی که
  اصلا معنی ارزش چیست ؟ و چطوری ارزش هامون را مشخص کنیم ؟

  1. می گوید

   سلام
   تعیین ارزش های زندگی نیاز به توضیح داشت به همین خاطر در مقاله «تعیین ارزش های زندگی» به طور مفصل راجع به آن توضیح دادم و همینطور در انتهای مقاله تعیین ارزش های زندگی لیست ارزش ها + پرسشنامه ارزیابی ارزش های زندگی و اصلی به صورت pdf برای دانلود قرار داده شد.
   شاد و موفق باشید

 2. سمانه می گوید

  سلام.من واقعا یه سری اهداف دارم که باید بهشون برسم.بعد از مکتوب شدن اهداف مهمه که زمانبندی کنیم؟اگه زمانبندی مهمه چطوری یه جدول زمانبندی طراحی کنیم؟اگه تو اون زمان نتونستیم به اون هدف برسیم چی؟لطفا در مورد دفتر برنامه ریزی بیشتر بگید که چطوری باید تنظیمش کنم؟خیلی ممنون میشم پاسخگو باشیم

  1. افشین محمدی
   افشین محمدی می گوید

   سلام
   پاسخ سوالات تان در طی مقاله زیر داده شد.

   تعیین زمانبندی مناسب برای رسیدن به اهداف
   شاد و موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.