موفقیت با مدیریت هدف

برنامه ریزی – چرا باید برنامه ریزی کنیم

0 82

همه مدیران زمان موفق، در برنامه ریزی حرفه ای هستند. آن ها فهرست ها و ریز فهرست هایی برای دستیابی به هر هدف بزرگ و کوچک دارند. هرگاه پروژه جدیدی به آنها محول می شود، زمانی را به تفکر دقیق درباره آن اختصاص می دهند تا ببینند می خواهند چه کاری انجام دهند و سپس فهرست منظمی از همه گام های لازم برای تکمیل پروژه را می نویسند.

هر دقیقه ای که صرف برنامه ریزی می شود، باعث ۱۰ دقیقه صرفه جویی در زمان اجرا می شود. زمانی را که پیش از آغاز کار به تفکر روی کاغذ اختصاص می دهید، باعث افزایش انرژی شخصی به میزان ۱۰۰۰ درصد می شود، زیرا درازای هر یک دقیقه سرمایه گذاری در برنامه ریزی قبلی برای کار، ۱۰ رقیقه صرفه جویی می کنید.

وقتی هدف شفافی داشته باشید، آن وقت می توانید فهرستی از همه کارهای لازم برای دستیابی به هدف را تهیه کنید. همیشه وقتی به موارد جدید فکر می کنید، آنها را به فهرست اضافه کنید تا کامل شود. فهرست خود را با دو روش توالی و اولویت بندی سازمان دهی کنید.

نخست، در سازمان دهی بر اساس توالی، فهرستی از فعالیت های خود به ترتیب زمانی از اولین گام تا آخرین گام قبل از دستیابی به هدف یا اتمام پروژه تهیه کنید. به قول هنری فورد «اگر اهداف خود را به بخش های بسیار کوچک تقسیم کنید، می توانید به بزرگ ترین هدف ها هم دست یابید.»
دوم، با پذیرفتن اینکه ۲۰ درصد موارد فهرست، تعیین کننده ۸۰ درصد ارزش و اهمیت کارهایی هستند که انجام می دهید، اولویت هایی را از میان این موارد انتخاب کنید. تعیین اولویت ها به شما امکان می دهد تا بدون حواس پرتی، بر وظایف و فعالیت های خود تمرکز کنید. به قول گوته «مواردی که از اهمیت زیادی برخوردارند هرگز نباید تحت تسلط موارد بی اهمیت قرار گیرند.»

برنامه های خود را به طور منظم بازبینی کنید، به خصوص وقتی با هر نوع  نا امیدی یا مخالفت روبرو می شوید. هنگام دریافت اطلاعات یا بازخوردهای جدید،  برنامه های خود را بازبینی کنید.  به  یاد  داشته  باشید  که  تقریبا  هر برنامه ای نواقصی بزرگ یا کوچک دارد. همواره به دنبال پیدا کردن آنها باشید. وقتی برنامه خود را روزانه مرور می کنید، نسبت به آنچه در ابتدا فکر می کردید، ایده ها، رویکردها و بینش های جدیدی برای انجام سریعتر و بهتر کارها به دست می آورید.

دلایل زیادی برای اینکه چرا باید برنامه ریزی کنیم وجود دارد اما به جرئت می توان گفت مهمترین دلیلی که باید برنامه ریزی کنیم این است:

عمل بدون برنامه ریزی دلیل هر شکستی است پس برای اینکه احتمال شکست به شدت کاهش یابد و از آن طرف احتمال موفقیت به طور چشمگیر افزایش یابد، در مقابل وسوسه عمل بدون برنامه ریزی کامل و پیشاپیش، مقاومت کنید.

عمل بدون برنامه ریزی دلیل هر شکستی است

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف

شاید مهم ترین واژه مربوط به موفقیت در هر حوزه ای شفافیت باشد. افراد موفق درک شفافی از اینکه چه کسی  هستند و در هر حوزه از زندگی خود چه می خواهند، دارند. افراد موفق علاوه بر داشتن اهداف مکتوب، برنامه های عملی مکتوبی هم دارند که هر روز از آنها پیروی می کنند.

وقتی هدف بزرگتری برای خود تعیین می کنید، باید از خود این چهار سوال را بپرسید:

۱- مشکلات و موانعی که میان شما و دستیابی به اهداف وجود دارد، کدامند؟

چرا پیش از این به هدفتان نرسیده اید؟ چه چیزی شما را عقب نگه داشته است؟ چه چیزی سد راهتان شده است؟ باید چه مشکلاتی را حل کنید و بر چه سختی هایی غلبه کنید تا در نهایت به هدفتان برسید؟

از میان همه مشکلاتی که باید حل کنید، کدام ۲۰ درصد از مشکلات باعث ایجاد ۸۰ درصد موانع میان شما و هدفتان هستند؟
۲- چه دانش، مهارت و اطلاعات بیشتری برای دستیابی به هدف یا تکمیل پروژه لازم است؟

این ضرب المثل را به یاد داشته باشید که «چیزی که شما را به جایگاه امروزتان رسانده است، برای پیشرفت بیشترتان کافی نیست.» از کجا می توانید این دانش و مهارت بیشتر مورد نیاز برای دستیابی به هدف را کسب کنید؟ آیا می توانید این دانش و اطلاعات را بخرید یا اجاره کنید؟

آیا باید مهارت های جدیدی را در خود پرورش دهید تا بتوانید از همه توانتان در کار استفاده کنید؟ چه اطلاعاتی برای اتخاذ تصمیمات صحیح در فرایند دستیابی به هدف حیاتی است؟

جاش بیلینگز  می نویسد «دانسته های  بشر آسیبی به او نمی رساند،  بلکه دانش اشتباه به او صدمه می زند.»

۳-  افراد، گروه ها و سازمان هایی که در راستای دستیابی به هدف به کمک و همکاری شان احتیاج دارید ، کدامند؟

گاهی یک فرد می تواند ایده ها و دیدگاه هایی به شما بدهد یا دری را به رویتان باز کند و کمک کند تا بیش از آنچه تصور می کردید، به موفقیت برسید. به همین دلیل بسیاری از فعالان کسب وکار به مشارکت های انتفاعی روی می آورند تا محصولات و خدمات خود را به مشتریان یکدیگر ارائه کنند.

۴- از میان همه کسانی که می توانید در دستیابی به هدف به شما کمک کنند، مهمترین فرد چه کسی است؟

در ازای همکاری و کمک این فرد برای دستیابی سریعتر به اهداف مهمتان، به او چه چیزی می توانید ارائه کنید؟
مهم ترین  پروژه ها  در  کسب وکار  و  در  دنیای  اطراف  ما  با  افرادی  کامل می شود که قبل از شروع کار برنامه های عملی دقیقی تهیه می کنند. برنامه های مکتوبی برای خود و کسب وکارتان بنویسید و سپس با دقت از آن ها پیروی کنید تا به موفقیت برسید.

برگرفته از کتاب مدیریت زمان برایان تریسی

چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.