استعداد – چگونه استعداد خود را کشف کنیم

0 336

چگونه استعداد خود را کشف کنیم

دانستن اینکه در چه زمینه ای استعداد داریم و حرکت در آن مسیر می تواند ما را به اهداف و دستاوردهای بزرگی برساند، اگر بخواهید کاری را که دوست دارید و در آن استعداد هم دارید را به عنوان شغل خود انتخاب کنید مطمئنا خیلی جلوتر و موفق تر از زمانی خواهید بود که از سر اجبار بخواهید کاری را انجام دهید پس در قدم اول باید به این سوال جواب دهیم که چگونه استعداد خود را کشف کنیم .

انسان  دارای قدرت های بسیار زیادی است، حتی اگر در زمینه ای استعداد طبیعی هم نداشته باشد، می تواند با تلاش و کوشش زیاد به اهداف و نتایج فوق العاده ای دست پیدا کند، اما این کار نیاز به داشتن اراده خیلی بالا و تلاش بسیار است و ممکن است در این راه سختی های زیادی هم تحمل کند.

گاهی اوقات مجبور هستیم مواردی یا مهارت هایی را یاد بگیریم که هیچ علاقه ای به آنها نداریم و حتی شاید هیچ استعدادی هم در آن زمینه نداریم ولی به ناچار باید آن را یاد بگیریم وگرنه بخش مهمی از کسب و کارمان به مشکل بر می خورد، در این زمان می توانیم به خودمان یادآوری کنیم که ما کسب و کارمان را دوست داریم و این مورد هم بخشی از کسب و کارمان است که با یادگیری آن می توانیم کسب و کارمان را بهتر کنیم و گسترش دهیم.

در این حالت حتی اگر آن مهارت سخت هم باشد، با کمی تلاش بیشتر آن را یاد می گیریم و بعد از مدتی به حد خوب و قابل قبولی می رسیم، اما اگر شغل مان را دوست نداشته باشیم، در این حالت حتی کوهی از انگیزه هم نمی تواند باعث پیشرفت مان شود یا حداقل باید چندین برابر بیشتر زحمت بکشیم تا به نتیجه برسیم.
پس چه بهتر از همان ابتدا سراغ شغلی برویم که در آن استعداد داریم. در بیشتر مواقع، داشتن استعداد در کاری به این معنی است که ما آن کار را دوست داریم و علاقه داشتن می تواند از سختی ها و ناامیدی ها بکاهد و سرعت ما را در دستیابی به نتایج بهتر و بزرگتر، به شدت افزایش دهد.

در ادامه به ۶ روشی می پردازیم که به این سوال جواب می دهد که چگونه استعداد خود را کشف کنیم و بفهمیم که برای چه کاری ساخته شده ایم.

کشف استعداد

روش اول)

ما همیشه در کاری موفق می شویم یا بهتر از آن در کاری به اوج موفقیت می رسیم که آن کار را دوست داشته باشیم، معمولا داشتن استعداد رابطه مستقیمی با علاقه و دوست داشتن دارد، یعنی اگر به چیزی علاقه دارید به احتمال خیلی زیاد در آن زمینه استعداد هم دارید.

بنابراین یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید تا بتوانید استعدادتان را کشف کنید این است که ببینید به چه کاری علاقمند هستید، آنها را لیست کنید و از بین آنها کاری که بیشتر به آن علاقه دارید را تعیین کنید، به احتمال خیلی زیاد در این کار بیشتر از موارد دیگر استعداد دارید.

روش دوم)

به این توجه کنید که کدام کار است که آن را به خوبی انجام می دهید، شاید تا به حال دقت نکرده باشید ولی مطمئنا کارهایی هست که انجام دادنش برای شما خیلی راحت است ولی همین کار می تواند برای دیگران بسیار سخت باشد.

وقتی کاری را به راحتی انجام می دهید می تواند به این معنی باشد که در آن زمینه استعداد زیادی دارید، مثلا ممکن است طراحی و نقاشی برای یک نفر مثل آب خوردن باشد، حتی اگر در آن زمینه به کلاس آموزشی هم نرفته باشد ولی برای یک نفر دیگر کشیدن یک نقاشی بچگانه هم بسیار سخت باشد.

روش سوم)

به زندگی تان توجه کنید ببیند در چه زمینه ای موفقیت های بزرگ و چشمگیری به دست آورده اید، موفقیت های بزرگ و چشمگیر نشان از استعداد در آن زمینه است، اگر چنین مواردی در زندگی تان وجود دارد.

روش چهارم)

کدام کار است که به آن توجه ویژه ای دارید و اخبار آن را دنبال می کنید و حتی دوست دارید در آن زمینه اطلاعات تان را افزایش دهید، مثلا ممکن است به اخبار اقتصادی بیشتر توجه کنید، در این زمینه کتاب بخوانید، عضو سایت هایی باشید که در این زمینه مطلب منتشر می کنند، یا حتی عضو گروه هایی در شبکه های اجتماعی شوید که در این مورد بحث می کنند و شما هم دوست دارید در بحث آنها شرکت کنید.

این موارد می تواند به این معنی باشد که شما در آن زمینه علاقه خاصی دارید و اگر در آن زمینه فعالیت کنید، به موفقیت های بزرگ و چشمگیری دست پیدا کنید، اگر کاری را دوست نداشته باشید مطمئنا به دنبال افزایش اطلاعاتمان در آن زمینه نیستم و حتی به دنبال اخبار و اتفاقاتی که در آن حوزه می افتد هم نداریم.

روش پنجم)

کدام کار است که وقتی آن را انجام می دهید، انگار زمان متوقف می شود و شما متوجه سپری شدن زمان نمی شوید، ممکن است یک نفر عاشق نقاشی باشد و وقتی نقاشی می کشد متوجه اطراف خود نیست که چه اتفاقاتی می افتد، شاید چند بار برای صرف شام او را صدا کنند و حتی او متوجه هم نشود.

ممکن است یکی در زمینه موسیقی به چنین تمرکزی دست پیدا کند، یکی با حل کردن ریاضی و حل مسئله، دیگری عاشق حل معما باشد، یکی ممکن است وقتی ساختمان زیبایی را می بیند که به تازگی ساخته شده است محو معماری و نمای آن شود و کلی از آن ایده بگیرد، این نشان از استعداد در آن زمینه است.

روش ششم)

ممکن است شخصی را ببینید که به کاری مشغول است و در آن زمینه هم موفق عمل کرده است، این شخص نزد شما از احترام زیادی برخوردار است، او را تائید و تحسین می کنید، ممکن است حتی به او غبطه هم بخورید.

آن را به حساب حسادت نگذارید، به احتمال خیلی زیاد این همان کاری است که شما در آن استعداد دارید و چه بسا اگر شما هم در آن زمینه کار می کردید به همان میزان یا حتی بیشتر از آن فرد موفق می شدید.

بنابراین در کل هر کاری که به آن علاقه داشته باشید و بتوانیم ساعت های زیادی به آن اختصاص دهیم بدون اینکه خسته شویم و حتی از انجام آن لذت ببریم و کسانی که در آن زمینه فعالیت می کنند را تحسین کنیم میتواند همگی نشان از استعداد ما در آن زمینه یا حوزه باشد.

این شش روش ساده ولی کارآمد برای جواب به سوال چگونه استعداد خود را کشف کنیم بود، امیدوارم بتوانید از آنها برای کشف استعدادهای خود استفاده کنید.

منبع مدیر هدف

چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستان  تان به اشتراک بگذارید، با تشکر

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.