موفقیت با مدیریت هدف

چگونه مشکلات را حل کنیم

3 117

چگونه مشکلات را حل کنیم

بخش بزرگی از جواب سوال چگونه مشکلات را حل کنیم ، تعمق کردن است، تعمق کردن ابزار قدرتمندی است برای موفقیت، که بسیار کم استفاده می شود. با تعمق راه حل ها و روش ها را خواهیم یافت. برعکس این قضیه این است که بخواهیم با زور به جواب برسیم مانند زمانی که می خواهیم با قدرت اراده بخوابیم.

تعمق کردن یعنی «ژرف اندیشیدن»، «غور کردن»، «فرو رفتن در فکر» و به طور کلی عمیق فکر کردن به یک موضوع را تعمق می گویند که نقطه مقابل «سطحی فکر کردن» است.

تصور کنید دانشجویی که در طول ترم، غیبت زیادی داشته است، هیچی درس نخوانده و حالا سر جلسه امتحان است و از طرفی جواب سوالات را هم نمی داند و حدود یک ساعت و نیم زمان دارد که جواب سوالات را بنویسد وگرنه مردود خواهد شد، (چقدر آشناست!) اگر به کمک امدادهای غیبی (تقلب) امیدوار نباشد، مجبور است با همان اطلاعاتی کمی که دارد جواب سوالات را بنویسد.
به نظر شما نتیجه این امتحان چه خواهد بود؟

پیش بینی آن خیلی هم سخت نیست، او باید جواب سوالاتی را بنویسد که بالاتر از میزان اطلاعات و دانسته های او است، در این حالت یا نمی تواند جواب سوالات را بنویسد،  یا اگر هم بنویسد معمولا جواب ها کاملا بی ربط است و احتمال اینکه بتواند با فکر کردن جواب درست را بیابد تقریبا در حد صفر است، طبیعی است که قبول نشود.

زمانیکه برای ما مشکلی پیش می آید، دائم از خودمان می پرسیم که چگونه مشکلات را حل کنیم ، نگران هستیم و می خواهیم سریع از شر این مشکل خلاص شویم، درست مانند این است که سر جلسه امتحان هستیم و جواب سوالات را نمی دانیم، به هیچ منبعی هم دسترسی نداریم و نگران نتیجه هستیم.

حالا اگر همین دانشجو در جلسه ی امتحان نباشد و بخواهد جواب آن سوال را بیابد چه؟
مسلما در این حالت امکانات زیادی در اختیار دارد. می تواند از طریق کتاب، جزوه، استاد، دوستان، اینترنت و … جواب را بیابد. در این حالت دست او کاملا باز است.
وقتی تعمق می کنیم مانند این است که ذهن ناخودآگاه شما در همین حالت قرار دارد. اگر زمان کافی به او بدهید از طریق منابعی که در اختیار دارد می تواند راه حل ها و روش های مناسب برای حل مشکلات را بیابد.

ما در حالت آرامش ذهنی قادریم مسائل، حتی سهم خودمان را در مسائل، راه ها و روش های جدید و حتی کارهایی که انجام داده ایم و مشکلات را که بوجود آورده ایم را به روشنی ببینیم. تعمق به ما اجازه احساس محدودیت هایی که به خود تحمیل کرده ایم و شناخت بعضی از نقاط کور در فکرمان را می دهد.

اکثرا زمانیکه به زور به دنبال جوابی هستیم، به فکر کردن خود شدت می بخشیم. یعنی سعی می کنیم فعالانه جواب را بیابیم و مشکل را حل کنیم مانند زمانیکه سعی می کنیم با قدرت اراده بخوابیم. فکر می کنیم، فکر می کنیم و باز هم فکر می کنیم و نهایتا در این جریان گرفتار می شویم و به این معتقد هستیم که اگر به جواب برسیم موفق شده ایم وگرنه شکست خورده ایم.

وقتی به طور فعالانه فکر می کنیم معمولا به چیزهایی فکر می کنیم که از قبل می دانیم یعنی روش هایی که با آن آشنا هستیم. می خواهیم با همان آگاهی و دانشی که داریم هر طور شده مشکل را حل کنیم مانند زمانی که سر جلسه امتحان جواب سوال را نمی دانیم و به مغز خود فشار می آوریم که جواب آن را بیابیم. شاید از اینکه اکثر مشکلات با آرام گرفتن و از سر راه خود کنار رفتن قابل حل باشد جا بخورید و حتی تعجب کنید، زمانی که ذهنتان آرام می شود به چه آسانی ایده های جدید و خلاق، راه حل ها و روش ها پدیدار می شود.

موفقیت اکثر اوقات نتیجه ی کاری است که به طور استثنایی، بهتر یا خلاق تر از پیش انجام می دهیم و تعمق وسیله ای بسیار مفید برای فراهم کردن آن است.
گاهی اوقات مشکلاتی پیش می آید که به شدت ما را نگران و مضطرب می کند و واقعا قدرت فکر کردن را از ما می گیرد در این حالت چطور می توانیم بدون نگرانی و آرامش تعمق کنیم؟

نکته ی مهمی که باید بدانیم این است که در بیشتر مواقع فکر کردن به یک مشکل و یا عواقبی که قرار است اتفاق بیفتد، خیلی بیشتر از زمانی که واقعا اتفاق افتاده، ما را دچار نگرانی و اضطراب می کند.

برای اینکه بدانیم چگونه مشکلات را حل کنیم ، ابتدا باید کنترل اوضاع را دست بگیریم و نگذاریم استرس و نگرانی ایجاد شود. داشتن استرس و نگرانی یعنی اینکه سر جلسه امتحان هستیم و به هیچ منبعی دسترسی نداریم، زمان کم است و فشار هم بسیار بالا، پس اولین کار این است که از این شرایط بیرون بیاییم.

چگونه مشکلات را حل کنیم

۱- دقیقا مشکلی که پیش آمده چیست؟
اگر می خواهیم بدانیم که چگونه مشکلات را حل کنیم خیلی مهم است که اول دقیقا بدانیم چه مشکلی پیش آمده، در آن صورت است که می توانیم آن را حل کنیم. وقتی ندانیم مشکل اصلی چیست و چگونه می توانیم آن را حل کنیم، وقتی ندانیم چه عواقبی می تواند داشته باشد، این ندانستن و مبهم بودن، تولید نگرانی و اضطراب می کند و چنان اوضاع را پیچیده می کند که به راحتی سردرگم می شویم.

پس اولین قدم این است که مشکل را دقیقا و به صورت واضح شرح دهیم که چیست.

۲- بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد چیست؟

بررسی کنید، مشکل پیش آمده ممکن است چه عواقبی داشته باشد. ممکن است آن دانشجو یک امتحان میان ترم داشته باشد که زیاد تاثیری در نتیجه ی کار نداشته باشد یا شاید هم امتحانی باشد که اگر قبول نشود مجبور است یک ترم کامل دوباره درس بخواند.

وقتی بفهمید مشکل پیش آمده چه عواقبی دارد خیلی راحت تر می توانید آن را کنترل و حل کنید. احتمالا زمان هایی را به یاد دارید که مشکلی پیش آمده و نتوانستید آن را حل کنید و در نهایت از کوره در رفته  و گفتید:

– حالا که چی؟ چی کار کنم که این مشکل پیش آمده، فوقش مگه چی  می خواد بشه؟
– نهایتش اینکه این اتفاق بیفته.
زمانیکه این حرف ها را زده اید چقدر سبک شده اید؟!

زیرا با این حرف ها توانسته اید بدترین اتفاقات را پیش بینی کنید و بپذیرید و از آن مهمتتر مشکل را در ذهن تان کوچک کنید.
حالا که به سوال ۲ جواب دادید و بدترین احتمال را شناسایی کردید، کمی به آن بیندیشید، ببینید آیا می توانید در زمانیکه آن اتفاق بیفتد آن شرایط را تحمل کنید. اگر متوجه شدید که تحمل آن شرایط را ندارید، شروع کنید در ذهنتان آن مشکل را باز هم کوچک تر کنید.

مثلا به خود بگوید مگر من اولین نفری هستم که چنین مشکلی برایش پیش اومده؟
در سراسر دنیا هزاران نفر برایشان ممکن است چنین مشکلی پیش بیاد، آنها چه کار می کنند، من هم یکی از آنها.

وقتی مشکل را از حالت شخصی به حالت عمومی تبدیل می کنید، بار منفی آن از بین می رود و به شدت کوچک می شود کافیست امتحان کنید. در این حالت ذهن ما این پیش فرض را دارد که این یک مشکل عمومی است که خیلی ها درگیر آن هستند و خیلی ها هم توانسته اند آن را حل کنند و مشکل حل شدنی است، پس من هم می توانم آن را حل کنم.

۳- چه کارهایی می توانم انجام دهم تا این مشکل را حل کنم؟

هرچه به ذهنتان می رسد را لیست کنید، حتی از دیگران هم کمک بگیرید، مخصوصا کسانی که قبلا این مشکل را داشته و حل کرده اند.
با جواب دادن به سوال ۱ و ۲، می توانید نگرانی و اضطراب را تا حد معقولی کاهش دهید و اوضاع را کنترل کنید و با جواب دادن به سوال ۳ می توانید روی راه حل تمرکز کنید. در نظر داشته باشید؛ روی هر چیزی تمرکز کنید آن را تقویت می کنید. اگر روی مشکل تمرکز کنید، مشکل بزرگتر شده و راه حل آن کوچکتر می شود و اگر روی راه حل تمرکز کنید راه حل بزرگتر شده و مشکل کوچکتر.

۴- از موارد لیست شده بهترین گزینه کدام است؟
بهترین گزینه  را شناسایی و بدون هیچ معطلی اقدام کنید. تعجب خواهید کرد که چه زود شرایط را تغییر خواهید داد. البته گاهی اوقات ممکن است زمان کافی برای یافتن بهترین راه حل از طریق تعمق کردن را نداشته باشید، در این حالت به همان گزینه های لیست تان اکتفا کنید و مطمئن باشید خیلی زود گزینه های بهتری به ذهنتان خواهد رسید.

با تعمق کردن و برداشتن این ۴ گام در بیشتر مواقع می توانید به این سوال که چگونه مشکلات را حل کنیم جواب درست و منطقی بدهید و مشکلات خود را حل کنید.

مدیر هدف
چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید
3 نظرات
 1. آموزش فن بیان می گوید

  ممنونم مدیر هدف بابت مقاله خوبتون. مشکلات باید تسلیم شوند، نه ما 🙂

 2. نیلوفر می گوید

  باسلام و احترام
  خیلی کامل و کارامد بود.
  سپاس گزارم برای مطلب مفیدتان.
  موفق باشید.

  1. می گوید

   سلام
   ممنون
   شما لطف دارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 16 =

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.