۵ سوال کلیدی برای ماندن در مسیر موفقیت

2 133

مسیر موفقیت یک مسیر صاف و هموار نیست بلکه ممکن است پیچ در پیچ و حتی ناهموار باشد و باعث شود خیلی‌ها جرئت قدم گذاشتن در آن را نداشته باشند، افراد زیادی هم شجاعت به خرج داده و وارد مسیر می‌شوند اما به انتهای مسیر نمی‌رسند، نه به خاطر ترس و نگرانی بلکه به خاطر یک مورد ساده‌تر:
آنها از مسیر خارج می‌شوند.

برای اینکه ترس و نگرانی‌تان از بین برود، قبل از هر اقدامی باید بدانید درصد بیشتر ترس واقعی نیست بلکه زائیده تفکر و پیش‌داوری‌های ماست، آن هم به خاطر مبهم و ناشناخته بودن مسیر است، پس لازم است این ترس را از بین ببریم.

اما برای از بین بردن ترس نیازی نیست مستقیما به جنگ با آن برویم و انرژی‌مان را در مبارزه با ترس‌هایمان هدر بدهیم، بلکه کافیست تمام تمرکزمان را روی هدفمان بگذاریم و فقط انجامش دهیم، هر بار که اقدامی در این رابطه انجام می‌دهیم ترس‌های ما کوچک و کوچک‌تر می‌شوند، البته شاید هیچ وقت به طور کامل از بین نروند اما به قدری قدرتشان را از دست می‌دهند که دیگر نمی‌توانند جلوی ما را بگیرند.

پس راهکار این است، با اینکه می‌ترسید، ولی اقدام کنید و پیش بروید این یعنی شجاعت به خرج دادن در مسیر موفقیت.


بازگشت به مسیر موفقیت

همانطور که اشاره شد خیلی‌ها به انتهای مسیر موفقیت نمی‌رسند فقط به این دلیل که از مسیر خارج می‌شوند، پس اگر می‌خواهیم از مسیر موفقیت خارج نشویم و همیشه در آن باقی بمانیم تا به انتهای آن برسیم، لازم است آگاهانه خودمان را در مسیر نگه داریم، متمرکز بمانیم و اجازه ندهیم حواسم پرت شود، دائم به مسیر نگاه کنیم و ببینیم کجای آن قرار داریم.
این رصد کردن دائمی و هوشیار بودن کلید باقی ماندن در مسیر است.


سوالات مسیرساز

مسیر موفقیت

یکی از باورهای افراد موفق این است که معتقدند؛ «یا راه موفقیت را خواهند یافت یا اینکه آن را خواهند ساخت».

نکته بسیار مهم این است که تقریبا هر کاری را که بخواهیم انجام دهیم، افرادی قبل از ما آن را انجام داده‌اند و به موفقیت رسیده‌اند، کافی است آنها را الگو قرار دهیم تا ما هم به همان نتایج برسیم، اما اگر کاری را انجام می‌دهید که قبلا کسی آن را انجام نداده و الگویی ندارید پس لازم است خودتان راهتان را بسازید.

برای اینکه هم در مسیر بمانیم و هم اینکه اگر مسیر وجود نداشتن آن را بسازیم، بهترین کار استفاده از تکنیک سوالات مسیرساز است، این سوالات هم مسیر موفقیت را می‌سازند و هم اینکه ما را در مسیر نگه می‌دارند. لازم است آنها را یاد بگیرید، حفظ کنید و بارها و بارها در طول روز، هفته یا ماه از خودتان این سوالات مسیرساز را بپرسید، حتی می‌توانید آنها را بنویسید و در جایی قرار دهید که همیشه جلوی چشم باشد.


– اگر می‌دانستم شکستی در کار نیست، چه می‌کردم؟

مسیر موفقیت
بزرگ‌ترین درس بیشتر افراد، ترس از شکست است، ترس از شکست باعث می‌شود طوری فلج شویم که قدم از قدم برنداریم و خلی راحت از مسیر موفقیت خارج شویم، پس اگر دائم از خودتان بپرسید که اگر می‌دانستم شکستی در کار نیست، چه کار می‌کردم، این پرسش باعث می‌شود تمرکز شما از روی ترس از شکست برداشته شده و روی پیشرفت و حرکت کردن قرار گیرد.

این سوال باعث می‌شود از محدودیت‌های خود فراتر رویم و جسورانه‌تر و شجاعانه‌تر عمل کنیم، این سوال باعث می‌شود ترس‌های ریز و کوچک، همگی از بین بروند و ترس‌های بزرگ هم به مرور در هم شکسته شده و قدرتشان را از دست بدهند و در نهایت مسیر موفقیت باز شود.


– می‌خواهم چه کسی شوم؟

مسیر موفقیت
خیلی مواقع به راحتی حواسمان پرت می‌شود و از مسیر موفقیت خارج می‌شویم، در شغلمان درجا می‌زنیم، خودمان را گم می‌کنیم، نمی‌دانیم چه کار باید انجام دهیم، رفته رفته متوقف می‌شویم و وقتی پیشرفتی در کار نباشد روحیه‌مان را از دست داده و پژمرده می‌شویم.
این سوال که می‌خواهم چه کسی شوم یک شخصیت و یک ورژن جدیدتر از ما را به نمایش می‌گذارد، به ما نشان می‌دهد تا به حال چه کسی بوده‌ایم و به چه کسی تبدیل خواهیم شد و در نهایت ما را به مسیر موفقیت باز می‌گرداند.


– به دنبال چه هستم؟

مسیر موفقیت
بسیار اتفاق می‌افتد که هدفی انتخاب می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا به آن برسیم، اما در طول مسیر یادمان می‌رود که هدفمان چه بوده، آن انگیزه اولیه را از دست می‌دهیم، حتی دیگر یادمان نیست به چه دلیل این هدف را انتخاب کرده بودیم، در این حالت یک سرگشتی وجود دارد که ما را دچار شک و تردید می‌کند، این که آیا انجام بدهم یا نه، این هدف را دنبال کنم یا رهایش کنم.

بیشتر مواقع در این حالت که انگیزه اولیه از بین می‌رود، دلیل اصلی و اولیه فراموش می‌شود، تردید به سراغ ما آمده و ما را از مسیر موفقیت خارج می‌سازد و حالا سوال «به دنبال چه هستم؟» باعث می‌شود دلیل و انگیزه اصلی و اولیه همیشه تازه و قوی بماند، اجازه پژمرده شدن را به آن نمی‌دهد.
این سوال مانند ملاط یک ساختمان می‌ماند که آجرها و دیگر مصالح را به هم متصل کرده و اجازه فروپاشی را به آنها نمی‌دهد.


– بهترین استفاده از وقتم چیست؟

مسیر موفقیت
این یک سوال مدیریتی است و یک سوال بسیار قدرتمند، همه ما می‌دانیم زمان، باارزش‌ترین دارایی است که در اختیار داریم و نباید اجازه بدهیم به همی راحتی از دست برود بلکه باید نهایت استفاده را از آن ببریم.

زمانی که مشغول کارهایی می‌شویم که ما را به اهدافمان می‌رساند، خیلی راحت درگیر کارهای بی‌ارزش شده و یا کارهایی که هیچ کمکی به ما برای رسیدن به هدف و ماندن در مسیر موفقیت نمی‌کند، بنابر این وقتی سوال «بهترین استفاده از وقتم چیست؟» را از خود می‌پرسیم، ارزش زمان برایمان گوش‌زد می‌شود و باعث می‌شود که باز به ارزش آن پی برده و اجازه ندهیم به همین راحتی از دست برود.


– باارزش‌ترین کارهایی که می‌توانم انجام دهم چیست؟

مسیر موفقیت
این سوال هم یکی از مهمترین سوالاتی است که ما را در مسیر موفقیت نگه می‌دارد، وقتی بدانیم باارزش‌ترین کارهایی که لازم است و می‌توانیم انجام دهیم کدام است دیگر خود را کارهای سطح پایین مشغول نمی‌کنیم بلکه کارهایی را انجام می‌دهیم که باعث می‌شود هم در مسیر موفقیت باقی بمانیم و هم اینکه پیش برویم.

یک نکته بسیار مهم در بهره‌وری این است که کارهای بی‌ارزش را شناسایی کرده و حذف کنیم و کارهای کم‌ارزش را به دیگران واگذار کنیم تا انجام دهند و کارهای باارزش را شناسایی کرده و بیشتر زمانمان را به آنها اختصاص دهیم، همین تکنیک می‌تواند ما را در مسیر موفقیت نگه دارد و البته به پیش براند.


نکته پایانی

سه سوال اول باعث می‌شود اگر از مسیر خارج شده‌ایم، دوباره به مسیر باز گردیم، و دو سوال آخر ما را در مسیر موفقیت نگه داشته و به جلو می‌راند.

شاد و موفق باشید.
اگر سوالی در این زمینه داشتید و یا تجربه‌ای که به دیگران کمک می‌کند، لطفا در نظرات زیر این مقاله بنویسید.
چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید
2 نظرات
  1. انسیه ملکی می گوید

    ممنون از مقاله‌های روان و سلیس شما جناب آقای محمدی‌.سوالاتی که مطرح فرمودید،به نظر من واقعا مهم و کارگشا و تامل برانگیز هستند،
    آرزو می‌کنم پیوسته در مسیر موفقیت و پیشرفت باشید.

    1. می گوید

      ممنون لطف دارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + هجده =

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.