این ۶ کار احتمال رسیدن به هدف تان را چند برابر می کند

2 696

این ۶ کار احتمال رسیدن به هدف تان را چند برابر می کند

وقتی ما هدف گذاری می کنیم و یک هدف را تعیین می کنید که به آن برسیم، در ابتدا احتمال رسیدن به هدف مان بسیار کم است، اما کارهایی می توانیم انجام دهیم که احتمال رسیدن به هدف مان را افزایش دهد. این کار مانند کاشتن بذر در زمین است، در ابتدا زمان می برد تا این بذر سر از خاک بیرون آورد، وقتی هم که این اتفاق افتاد، آنقدر سست و شکننده است که ممکن است به راحتی با یک باد تند، با نرسیدن آب و نور خورشید به آن، از بین برود و یا توسط پرندگان خورده شود و تمام زحمات از بین برود.

هدف هم دقیقا همین طور است، عوامل زیادی وجود دارد تا باعث شود به هدف مان نرسیم، بنابراین اگر می خواهیم هدف مان را محقق کنیم باید مانند یک کشاورز یا باغبان عمل کنیم، باید از هدف مان مراقبت کنیم تا به نتیجه برسد.

در ادامه به ۶ کاری که باعث می شود احتمال رسیدن به هدفمان افزایش یابد می پردازیم، این کارها را باید در مورد هر هدف انجام دهیم.

۱- از همان ابتدا هدف خوب انتخاب کنید

هیچ کشاورزی از بذر نامرغوب استفاده نمی کند، زیرا می داند بذری که مرغوب نباشد از همان ابتدا محکوم به شکست است، نمی تواند رشد کند و خودش هم محصول دهد. هدف هم دقیقا همینطور است، وقتی یک هدف واضح و روشن نباشد، ماند یک بذر نامرغوب است که احتمال رسیدن به آن بسیار کم است.

بنابراین هدف تان را با دقت و وسواس انتخاب کنید و وقتی انتخاب کردید، لازم است آن را طوری تنظیم کنید که ویژگی های یک هدف خوب را داشته باشد، برای اینکه بدانید ویژگی های یک هدف خوب چیست، مقاله زیر را بخوانید.

 مقاله ویژگی های یک هدف خوب 

۲- پیشرفت هدف تان را اندازه بگیرید

هر هدفی یک نقطه شروع دارد و یک نقطه پایان و فاصله بین این دو را کارهایی که انجام می دهیم پر می کند، بنابراین احتمال رسیدن به هدف مان زمانی افزایش می یابد که کارهای درست را به اندازه کافی انجام داده باشیم، واقعیت این است همه کارهایی که ما برای رسیدن به هدف مان انجام می دهیم، احتمال دارد درست نباشد، بعضی کارها ممکن است لازم به نظر برسید ولی تاثیرگذاری کمی داشته باشد.

وقتی پیشرفت تان را اندازه می گیرید، متوجه می شوید که کدام کارها را درست انجام داده اید که باعث شده به هدف تان نزدیک تر شوید و کدام شما را از هدف تان دور کرده است، برای اندازه گیری پیشرف تان لازم است در فاصله بین نقطه شروع و نقطه پایان هدف تان، نقاط پیشرفت قرار دهید، برای این کار هدف تان را به هدف های فصلی، ماهانه، هفتگی و روزانه تقسیم کنید.

۳- هدف تان را تغذیه کنید

همانطور که یک بذر به آب، خاک و نور خورشید احتیاج دارد تا تغذیه شود، هدف ها هم نیاز به تغذیه دارند، برای تغذیه هدفتان کارهای زیر را انجام دهید.
حداقل روزی دو سه بار هدف تان را مرور کنید و هر چقدر بیشتر باشد بهتر است، به این فکر کنید که به هدفتان رسیده اید، حالا چه احساسی دارید؟
آن احساس را شناسایی کنید و تا می توانید آن را در خود تقویت کنید.

مثلا اگر رسیدن به هدف تان باعث می شود احساس برنده بودن کنید، پس هر هدف هفتگی و روزانه را هم که به سرانجام می رسانید، به خود تبریک بگویید، پاداش دهید و آگاهانه احساس برنده بودن کنید، اینکار باعث می شود احساس شما تغذیه شود و دائم قوی تر شود.

کارهایی مثل نوشتن روزانه اهداف، تجسم خلاق، تابلو خواسته ها، عبارات تاکیدی و خیلی موارد دیگر باعث تغذیه اهدافتان می شود.

۴- هدف تان را سم زدایی کنید

برای یک بذر که سر از خاک بیرون آورده، فقط آب، کود، خاک و نور خورشید کافی نیست تا رشد کند، باید جلوی عواملی که باعث از بین رفتن آن می شود گرفته شود، به همین خاطر کشاورزان و باغبانان سم پاشی می کنند تا بذر و محصولشان آفت نزند.

آفت هدف هم، فکر های سمی است، افکار می تواند هم مثبت باشد هم منفی، باید مواظب افکار منفی باشید، مثلا هدف انتخاب می کنید که ظرف یک سال درآمدتان را دو برابر کنید، همان لحظه فکرهای سمی هجوم می آورند:

برای رسیدن به این هدف «باید دو برابر کار کنی»، «هیچ وقتی باقی نمی ماند که تفریح کنی»، «خسته می شوی»، «به همسر و خانواده ات را چه می خواهی بگویی»، «چه طور می خواهی این کار را انجام دهی؟» و این فهرست فکرهای سمی همینطور ادامه دارد.

این فکرهای سمی در قالب دلایل منطقی ظاهر می شوند و به شما می گویند که نمی توانید به این هدف تان برسید، پس لازم است شما هم دلایلی بسیار قدرتمندتر از این دلایل پیدا کنید که نشان دهد می توانید به هدف تان برسید.
مثلا به جای اینکه دو برابر کار کنید، کارهایی که ارزش و اولویت بالاتری دارند را شناسایی کنید و آنها را انجام دهید.

۵- هدف تان را ترس زدایی کنید

یکی دیگر از آفت های هدف، انواع ترس ها هستند، مثل ترس از شکست، ترس از انتقاد، ترس از مسخره شدن، ترس از اینکه دیگران راجع به ما چی فکر می کنند، ترس از ضایع شدن و حتی ترس از موفقیت و خیلی ترس های دیگر که به محض اینکه یک هدفی انتخاب می کنید، آنها ظاهر می شوند.

آنها توان انجام کارها را از شما می گیرند، پس لازم است آنها را شناسایی کنید و رفعشان کنید. البته قرار نیست با همه ی آنها مقابله کنید و یا وانمود کنید که نمی ترسید، مقابله با آنها باعث قوی تر شدنشان می شود، همانطور که روشن کردن یک لامپ در اتاق تاریک باعث می شود تاریکی از بین برود، انجام دادن یک کار شجاعانه هم می تواند باعث کمرنگ تر شدن ترس شود.

خودتان را در شرایطی قرار دهید که بتوانید کارهای شجاعانه انجام دهید، در این صورت حتی اگر هم بترسید، باز پیش می روید.

۶- موانع را از سر راه هدف تان بردارید

موانع هم می تواند احتمال رسیدن به هدف تان را بسیار کاهش دهد یا حتی به صفر برساند، پس لازم است آنها را شناسایی کنید، برایشان تدابیری بی اندیشد و رفعشان کنید.

موانع ممکن است مانند دو آفت قبلی درونی نباشند، ممکن است فقط نداشتن یک مهارت باعث شود که به هدف تان نرسید، پس لازم است آن مهارت را یاد بگیرید و به آن مسلط شوید.

یک مدیر هدف باید مانند یک کشاورز عمل کند، باید بداند که هر هدف مانند یک بذر است که نیاز به مراقبت دارد و با صبر و حوصله به مراقبت از آن بپردازد.

مواردی که باعث می شود نتوانیم به هدف مان برسیم این است که؛ شرایطی را فراهم نمی کنیم که هدف مان بتواند رشد کند، مثل یک کشاورز عمل نمی کنیم، صبر و حوصله نداریم، می خواهیم سریع تر به هدف مان برسیم اما وقتی نگرش یک کشاورز را پیدا می کنیم، احتمال رسیدن به هدف مان را چندین برابر می کنیم.

یک درخت بزرگ و تنومند، در ابتدا یک بذر کوچک است که ممکن است به راحتی از بین برود، اما با فراهم شدن شرایط رشد، به درختی بزرگ و تنومند تبدیل می شود، اهداف هم دقیقا همینطورند، در ابتدا ممکن است، با فکرهای سمی، ترس ها، موانع، حرف های دیگران، شک و تردیدها و خیلی چیزهای دیگر از بین بروند، اما اگر مثل یک کشاورز از آنها مراقبت کنید، سرانجام به یک هدف قدرتمند و ارزشمند تبدیل می شوند.

شاد و موفق باشید
منبع مدیر هدف

چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دانلود pdf مقاله

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید
2 نظرات
 1. امید می گوید

  عالی بود

  1. می گوید

   ممنون
   لطف دارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.