سه نکته برای تمرکز بهتر روی انجام کارها

1 173

سه نکته برای تمرکز بهتر روی انجام کارها

یکی از شرط‌های مهم موفقیت در دنیای امروزی قطعا تمرکز است که این روزها کمتر کسی به آن توجه می‌کند ولی ما به عنوان یک مدیر هدف باید راه‌های تمرکز بهتر را یاد بگیریم و آن را جزو اصول اولیه کارمان قرار دهیم تا بتوانیم در زمان کمتر به نتایج بهتر برسیم.

هر بار که کاری را شروع می‌کنیم به انجام دادن، ذهن ما مدت زمانی طول می‌کشد تا بتواند خود را با شرایط هماهنگ کند و به اصطلاح روی انجام آن کار تمرکز کند، خیلی چیزها می‌تواند باعث شود این زمان طولانی شود و برعکس آن عوامل هم وجود دارد که می‌تواند این زمان را کاهش دهد.

حالا فرض کنید هر بار که حواسمان پرت می‌شود، ذهن ما چقدر باید زحمت بکشد تا دوباره به شرایط تمرکز برگردد و در این بین چقدر زمان و انرژی از دست می‌دهیم، مانند راننده‌ای که یک پایش روی پدال گاز است و دیگری روی پدال ترمز، در این حالت ماشین در حالت ریپ زدن قرار می‌گیرد یعنی چند سانتیمتر جلو می‌رود و بعد می‌ایستد، دوباره چند سانتیمتر جلو می‌رود بعد دوباره متوقف می‌رود و این روند تا زمانی که هر دو پا روی پدال گاز و ترمز باشد ادامه دارد.

بنابراین ما می‌خواهیم کاری کنیم که عواملی که باعث حواس‌پرتی و ترمز در کار ما می‌شود را شناسایی کرده و آن را حذف کنیم یا تا حد معقول کاهش دهیم، اینطوری ماشین موفقیت ما سرعت می‌گیرد و می‌توانیم به دستاوردهای بزرگتر در زمان کمتر برسیم و این کار را با تمرکز بهتر انجام می‌دهیم.

در ادامه به سه کاری می‌پردازیم که باعث می‌شوند تمرکز ما در انجام کارها بیشتر شود و از طرفی عوامل حواس‌پرت کمتر شوند و یا از بین بروند.


۱- اولویت‌بندی کارها

برای تمرکز کردن راه‌های زیادی وجود دارد و البته تمرینات زیادی هم در این رابطه هست که می‌توانید با انجام آنها عضله تمرکزتان را قوی‌تر سازید ولی هر روشی را که در پیش بگیرید قطعا یکی از مهمترین کارها برای تمرکز بهتر این است که کارهایتان را اولویت‌بندی کنید.

برای اینکار اول باید هدفتان که همان کاری است که باید انجام دهید را مشخص کنید، سپس تمام مواردی که باید انجام شود تا آن هدف یا کار اصلی تکمیل شود را لیست کنید، امروزه بیشتر کارها به صورت پروژه‌ای انجام می‌شود یعنی اینکه یک کار اصلی وجود دارد که خودش شامل چند کار فرعی است که با تکمیل کارهای فرعی نهایتان کار اصلی هم تکمیل می‌شود.

در این مرحله هر کار فرعی که باعث می‌رود هدفتان یا آن کار اصلی تکمیل شود را بنویسید، در مرحله بعدی لازم است اهمیت کارهایی که لیست کردید را مشخص کنید، ممکن است بعضی کارها خیلی مهم و ضروری باشند و بعضی‌ها از اولویت و درجه کمتری برخوردار باشند،‌ می‌توانید برای نشان دادن اهمیت کارهایتان از اعداد یا حروف الفبا استفاده کنید.

مثلا برای کارهایی که از اهمیت بالایی برخوردارند از حرف «الف» و یا «A» استفاده کنید و برای کارهایی که اهمیتشان کمتر است از حرف «ب» و یا «B» و همینطور الی آخر.

بعد از اینکه کارهایتان را اولویت‌بندی کردید از مهمترین اولویت‌ها شروع به انجام می‌کنید و بهتر است در برنامه کاری‌تان بیشتر از ۵ یا ۶ کار را قرار ندهید چون معمولا فرصت نمی‌کنید بیشتر از آنها را هم انجام دهید.

همین اولویت‌بندی کارها می‌تواند تا حدود خیلی زیادی باعث پیشرفت و تمرکز بهتر شما در کارتان شود


۲- حذف عوامل حواس‌پرتی بیرونی

همانطور که در مثال بالا گفتیم راننده‌ای که یک پایش روی پدال گاز باشد و یک پایش روی پدال ترمز، ماشینش در حالت ریپ زدن قرار می‌گیرد، اولویت‌بندی کارها باعث فشار بیشتر روی پدال گاز می‌شود و این یعنی سرعت بیشتر ولی از طرفی باید پایمان را از روی ترمز هم برداریم تا ماشین حرکت کند پس اینکه فقط روی انجام کارها تمرکز کنیم کافی نیست، ما برای تمرکز بهتر باید عواملی که مانع می‌شوند را هم شناسایی و حذف کنیم، این عوامل به دو گروه کلی تقسیم می‌شوند بعضی از عوامل بیرونی هستند و گروه دیگر درونی.

برای حذف عوامل بیرونی بهتر است خودتان را در حالت ایزوله قرار دهید و جای آرامی را برای انجام کارتان پیدا کنید، هر چقدر محیط آرام‌تر باشد عوامل حواس پرت کمتر می‌شود.

از طرف گوشی موبایل خود را خاموش کنید یا در حالت سایلنت یا همان بی‌صدا قرار دهید، امروزه گوشی‌ها یکی از مهمرین عوامل حواس‌پرتی شناخته می‌شوند و برای یک مدیر هدف جدا یک تحدید به حساب می‌آید، سعی کنید حتی دورتر از جایی که کار می‌کنید قرار دهید تا مزاحمتان نشود.

البته می‌دانم خاموش یا سایلنت کردن گوشی و دور کردن از خود، سخت‌ترین کار دنیاست، ولی مجبوریم، مجبور!

امروزه بیشتر افراد در اکثر شبکه‌های اجتماعی دائمُ‌اللاین هستند، اگر کمی هم به خودتان استراحت بدهید و چند ساعت به چند ساعت آنلاین شوید باور کنید چیزی از دست نمی‌دهید، تازه کلاسش هم بیشتره.

کارهای دیگری هم که در این رابطه می‌توانید انجام دهید، خاموش کردن اینترنت است، اگر کارتان با کامپیوتر است و نیازی به اینترنت ندارید، بهتر است آن را تا زمانی که کارتان تمام شود خاموش کنید، البته اگر هم از اینترنت مجانی شرکت‌تان استفاده می‌کنید که کلا بحثش جداست، اصلا بحثی نداره استفاده کنید!


۳) حذف عوامل حواس‌ پرتی درونی

عوامل حواس‌پرتی فقط بیرونی نیستند، خیلی مواقع ممکن یک موضوعی، ذهن ما را مشغول کند و باعث حواس‌پرتی ما شود، ممکن است، معمولا حذف عوامل حواس‌پرتی درونی، سخت‌تر از عوامل بیرونی هستند ولی با این حال این چند توصیه می‌تواند به شما کمک کند که تمرکز بهتر را تجربه کنید.

– بستن پرونده‌های باز

اگر کارهای زیادی دارید که انجام دهید و هم زمان پروژه‌های زیادی هستند که دارید اجرا می‌کنید، این کار به شدت باعث تحلیل رفتن انرژی‌تان شده و یکی از مهمترین عوامل حواس‌پرتی‌تان نیز خواهد بود، شاید بهتر باشد با یک دست چند هندوانه بلند نکنید و پروژه‌هایتان را هم اولویت‌بندی کنید و فقط تعداد کمی را همزمان در حال اجرا داشته باشید.

اگر دارید درس می‌خوانید، از طرفی کلاس زبان هم می‌روید، کامپیوتر هم که دارید یاد می‌گیرید، به آموزش موسیقی هم علاقمندید، راجع به آبیاری گل‌های دریایی هم دارید تحقیق می‌کنید و چند مورد دیگر، این طور عمل کردن باعث می‌شود در همه آنها ضعیف عمل کنید، پس بهتر است یکی دو مورد را انتخاب کنید که اهمیت بیشتری دارند بعد از به پایان رساند آن و گرفتن نتیجه، به سراغ موارد دیگر بروید.

هر کدام از این موارد یک پرونده در ذهن شما باز می‌کند و قسمتی از ذهن شما را به خودش مشغول می‌کند پس برای تمرکز بهتر باید تعداد کمی پرونده باز داشته باشید.

مراقبه و استراحت

مورد بعدی مراقبه روزانه است که می‌تواند بسیار سودمند باشد، مراقبه ذهن شما را آرام می‌کند و خیلی از عوامل حواس‌پرت ذهنی کمرنگ می‌شوند، روزانه ۱۰ تا ۲۰ دقیقه مراقبه بسیار عالی است از طرفی هم لازم است به استراحت‌تان توجه کنید سعی کنید هر از گاهی به خودتان استراحت بدهید و به خودتان برسید، مراقبه عالی است ولی جای استراحت را نمی‌گیرد.

نوشتن عوامل حواس‌پرتی

یکی دیگر از مواردی که در از بین بردن عوامل حواس‌پرتی درون بسیار اهمیت دارد ثبت عوامل حواس‌پرت است، وقتی فکری ذهنتان را مشغول می‌کند، خیلی خوب است که آن را جایی ثبت کنید که بعدا به آن رسیدگی کنید، این کار باعث می‌شود آن فکر باعث حواس‌پرتی ذهنی شما نشود.


نکته پایانی برای تمرکز بهتر

برای تمرکز بهتر دو گام را دائم باید انجام دهید مانند راه رفتن است، نمی‌شود یک پا حرکت رو به جلو داشته باشد و پای دیگری در جایش ثابت باشد، تمرکز بهتر هم همین است، یک پا خود تمرکز است، یک پای دیگر حذف عوامل حواس‌پرتی است، پس هر دو را با هم پیش ببرید.

شاد و موفق باشید.
اگر سوالی در این زمینه داشتید و یا تجربه‌ای که به دیگران کمک می‌کند، لطفا در نظرات زیر این مقاله بنویسید.
چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید
1 نظر
  1. محمد نورآئین می گوید

    بسیار مطلب آموزنده ای بود.
    مخصوصاً اون قسمت مربوط به حذف عوامل حواس پرتی درونی که واقعاً بخش عمده ای از مشکل شخصی من در خصوص تمرکز هست.
    ممنون به خاطر انتشار مطالب بسیار مفیدتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.