تعیین زمانبندی مناسب برای رسیدن به اهداف

0 202

حتما شما هم شنیده اید که می‌گویند اهدافتان باید SMART باشد و یا به عبارتی دارای ویژگیهای خاصی باشد که یکی از این ویژگیها تعیین زمان دستیابی به اهداف است. یکی از اعضای محترم سایت چند سوال در رابطه با زمانبندی دستیابی به اهداف پرسیده بودند که در ادامه می خواهیم به این موارد بپردازیم.

۱- بعد از مکتوب شدن اهداف مهمه که زمانبندی کنیم؟

زمانبندی اهمیت و روش های خاص خودش را دارد ولی قبل از آنکه به اهمیت و روش های آن بپردازیم نیاز است یک توضیح مختصر از نحوه کارکرد ذهنمان بدانیم.
ذهن ما از دو بخش تشکیل شده، ذهن خودآگاه و ذهن ناخودآگاه.

یک کشتی را در نظر بگیرید که ۱۰۰ نفر در آن کار می کنند، می توان گفت ذهن خودآگاه همان کاپیتان کشتی است و به طور کلی، فکر کردن، نقشه کشیدن، هدف تعیین کردن، محاسبات، بررسی آمار، ارقام، شرایط و خیلی موارد دیگر به عهده اوست، کاپیتان کار اجرایی انجام نمی دهد بلکه فقط مدیریت می کند و باقی پرسنل یعنی ۹۹ نفر خدمه کشتی هم در اصل همان ذهن ناخودآگاه هستند و کارهایی از قبیل انجام دادن، دستیابی به هدف، ایجاد شرایط و اتفاقات و خیلی موارد دیگر که بیشتر جنبه اجرایی دارد توسط ذهن ناخودآگاه انجام می شود.

 

حالا فرض کنید کاپیتان به خدمه می گوید تصمیم گرفتم که به یک مسافرت دور و دراز و خیلی مهیج برویم، پس آماده شوید، اما زمانی برای رفتن را تعیین نمی کند، خدمه سوال می پرسند کی قرار است برویم، کاپیتان هم می گوید به زودی اما هیچ زمانی تعیین نمی کند.

 

روزها و حتی هفته ها می گذرد و خدمه همچنان آماده حرکت هستند ولی هیچ دستوری از سوی کاپیتان صادر نمی شود و هر بار هم که سوال می شود، کاپیتان همان جواب قبلی را می دهد، به زودی حرکت می کنیم. طبیعی است که بعد از مدتی خدمه کم کم هیجانشان را از دست می دهند و حتی دیگر آماده رفتن هم نیستند و در نهایت اعتمادشان را به کاپیتان از دست می دهند. پس اگر کاپیتان زمانی را برای رفتن تعیین نکند خدمه هیچ حرکتی نخواهند کرد.

 

بخش اول شامل تعیین هدف ، مکتوب کردن هدف، برنامه ریزی و خیلی موارد دیگر است که البته بخش کوچک اما بسیار مهم از پروسه موفقیت و دستیابی به هدف است و بخش دوم شامل انجام دادن کارهایی است که باعث رسیدن به هدف می شود و زمانبندی رابط میان بخش اول و دوم است.

 

پس زمانبندی برای رسیدن به هدف بسیار مهم است و در این میان نه تنها باید زمان رسیدن به هدف را تعیین کنیم بلکه زمان شروع را هم باید تعیین کنیم و حتی زمان شروع از زمان رسیدن به آن هدف هم بسیار مهمتر است.

 

قانون پارکینسون

یک قانونی وجود دارد به نام « قانون پارکینسون» که در خیلی موارد به کار می رود، این قانون می گوید زمان انجام یک کار متناسب با زمان تعیین شده، کم یا زیاد می شود.

 

مثلا یک کارمند را در نظر بگیرید صبح وارد شرکت شده است و رئیسش به او می گوید که باید کارهایت را زود انجام بدهی چون ساعت ۱۰ باید به ماموریت بروی، خب حالا آن کارمند تمام کارهای آن روزش را در کمتر از دو ساعت انجام می دهد و ساعت ۱۰ هم به ماموریت می رود یعنی کارهایی که قرار بود ظرف مدت ۸ ساعت انجام شود در کمتر از دو ساعت انجام شد. ذهن ناخودآگاه می تواند کاری کند که یک کار ۸ ساعته، ظرف ۲ ساعت انجام شود یا اینکه حتی یک هفته طول بکشد.

 

دانش آموزان و دانشجویان معمولا در کل سال یا ترم درس نمی خوانند ولی شب امتحان یک کتاب ۳۰۰ صفحه ای را می خوانند و جالب اینکه قبول هم می شوند.
پس اگر آگاهانه برای اهدافتان زمان در نظر نگیرید، ذهن ناخودآگاه با راه ها، روشها و یا بهتره بگم با کلک هایی که بلد است می تواند از زیر انجام کارها شانه خالی کند و حتی روح ما هم خبردار نشود، استاد این کار است، حتما تجربه کرده اید وقتی نمی خواهید کاری را انجام دهید هزار و یک راه پیدا می کنید که آن را به تعویق بی اندازید یا آن کار را اصلا انجام ندهید.

مهمترین نکته ای که در مورد زمانبندی وجود دارد این است که زمانبندی باعث ایجاد حس فوریت می شود و حس فوریت هم باعث حرکت می شود.

 

۲- اگه تو اون زمان نتونستیم به اون هدف برسیم چی؟

خیلی خوشحالم که این سوال را پرسیدید، این سوال بسیار مهم و کلیدی است و خودم به شخصه بهای سنگینی بابت درک درست جواب این سوال پرداخت کردم.

تقریبا در همه کتاب هایی که در زمینه موفقیت، هدف گذاری و مدیریت زمان مطالعه کرده بودم به این نکته اشاره شده بود؛ وقتی هدفی تعیین می کنید حتما باید زمان دستیابی به آن هدف را هم هدف تعیین کنید و تمام تلاشتان را بکنید تا در زمان تعیین شده به هدفتان برسید، من هم به این روش عمل می کردم یعنی کارهایی که باید برای رسیدن به آن هدف انجام می شد را تعیین می کردم و سپس با تمام قدرت شروع به انجام آن کارها می کردم ولی اتفاقی که می افتاد این بود که هیچ وقت در زمانی تعیین شده به هدفم نمی رسیدم، گاهی اوقات زودتر می رسیدم و در بیشتر مواقع هم خیلی دیرتر از زمان تعیین شده به هدفم می رسیدم.

 

این که نمی توانستم در زمان تعیین شده به هدفم برسم خیلی مرا آزار می داد، فکر می کردم ایراد از من است، من کم کاری کرده ام یا بدتر از آن توانایی های خودم را زیر سوال می بردم و گاهی فکر می کردم من آدم تنبلی هستم.

 

شاید این سوال پیش بیاید که طبق قانون پارکینسون، ذهن ناخودآگاه باید خودش را با زمان دستیابی به هدف وفق دهد، پس چرا این اتفاق نمی افتاد؟

 

دلیلش این است که ذهن ناخودآگاه بسیار هوشمند است به راحتی می تواند تشخیص دهد و اگر یکی دو بار حس فوریت را به وجود آوریم کارها را در زمانبندی تعیین شده انجام می دهد ولی اگر تعداد دفعات این فوریت زیاد شود، راهی پیدا می کند که از زیر بار این فشار رها شود و آن را تجربه نکند مثل دانشجویانی که وقتی می بینند زمانی برای مطالعه ندارند تسلیم می شوند و اصلا امتحان نمی دهند.

 

مدتی گذشت و من خودم را بیشتر به چالش می کشیدم و بیشتر تلاش می کردم، آنقدر که از پا درآمدم و بعد باورم شد که نمی توانم به اهدافم برسم، اما بعدها متوجه اشتباهم شدم و نگرشم را اصلاح کردم، بنابراین باید بگویم تعیین زمانبندی بسیار مهم است و در بالا هم مثال زدم چرا، اما نکته ی بسیار مهمی که در رابطه با زمانبندی وجود دارد این است که تعیین زمان برای رسیدن به هدف مانند یک شمشیر دو لبه است که از هر دو طرف می برد و تنها کاری که باید انجام دهید تا به ضرر شما کار نکند این است که نگرش درست را یاد بگیرید وگرنه اگر در زمان تعیین شده به اهدافتان نرسید مایوس و سرخورده می شوید و احتمال اینکه هدفتان را رها کنید بسیار زیاد است.

 

نگرش درست زمانبندی

وقتی برنامه ریزی می کردم و کارهایی که باید انجام شوند را لیست می کردم و سپس تعیین می کردم که باید مثلا این ۱۰ کار را مثلا تا این زمان انجام دهم، در بیشتر مواقع این اتفاق نمی افتاد، گاهی یک مشکل کامپیوتری کوچک پیش می آمد و به راحتی از برنامه عقب می افتادم، گاهی یک نفر مزاحم می شد و تمام برنامه ام به هم می ریخت، گاهی اینترنت قطع می شد و هزاران موارد دیگر.

اما مهمترین دلیلی که باعث میشد نتوانم طبق برنامه پیش بروم این بود که در انتخاب کارها و زمانبندی آنها اشتباه می کردم و راستش را بخواهید این فقط مشکل من نبود بلکه مشکل بیشتر آدم هایی که هدفی تعیین می کنند و برنامه ریزی می کنند تا به آن برسند است، دلیلش این است که بیشتر افراد وقتی لیستی از کارها را می نویسند که باید انجام شود در اکثر مواقع ۷۰ تا حتی ۹۰ درصد بیشتر از زمانی واقعی مورد نیاز پیش بینی می کنند.

 

یعنی کارهایی که می توانند در یک هفته، یک ماه یا حتی یک سال انجام دهند را خیلی کم در نظر می گیرند ولی کارهایی که در یک روز باید انجام شود را بیشتر از حد در نظر می گیرند، گاهی یک لیست درست می کنند که شامل ۱۰ تا ۲۰ کار است که باید در یک روز انجام شود و در ۹۹ درصد مواقع انجام نمی شود. من یاد گرفتم هر وقت خواستم لیستی از کارهایی که باید در یک روز انجام شود را بنویسم باید ۷۰ تا ۸۰ درصد آن را حذف کنم یا برای روزهای بعد بگذارم و این باعث شد زمانبندی ام بهتر شود اما به ۱۰۰ درصد نرسید.

 

اما نگرشی که به درکش رسیدم و باعث شد وقتی برنامه ام کامل اجرا نمی شد، ناراحت نشوم، خودم را تنبل ندانم و توانایی هایم را زیر سوال نبرم، مایوس، ناامید و سرخورده نشوم این بود که متوجه شدم تعیین هدف و برنامه ریزی برای دستیابی به آن یک مهارت است و یک مهارت هم فقط با تکرار به دست می آید و اگر من زمانی برای دستیابی به هدف تعیین می کنم این فقط یک پیش بینی است نه وحی ملزم.

 

تکرار می کنم «تعیین زمان برای دستیابی به هدف یا تعیین زمان در برنامه ریزی فقط فقط یک پیش بینی است نه وحی ملزم» پس در جواب به این سوال که اگر در زمان تعیین شده به هدف نرسیم چی؟

 

باید بگویم هیچ اتفاقی نیفتاده، دنیا به آخر نرسیده است، ما شکست نخوردیم، ما تنبل نیستیم، ما نباید به خودمان بگیریم و توانایی هایمان را زیر سوال ببریم، تنها اتفاقی که افتاده این است که ما در پیش بینی خود کمی اشتباه کردیم همین و همانطور هم که از اسمش مشخص است «پیش بینی» نه وحی ملزم و کم کم این مهارت را به دست می آورید که با توجه به تجربیاتتان زمانبندی بهتری داشته باشید.

 

نکته بسیار مهم

اگر تعیین کنید که من باید تا فلان روز به هدفم برسم وگرنه نابود می شوم، می میرم، زندگی ام از دست می رود و … در این حالت مطمئن باشید شرایط طوری پیش می رود که نتوانید به آن هدف برسید و زندگی ثابت می کند که نه نابود می شوید، نه می میرید و نه زندگی تان از دست می رود، من تلخ ترین تجربه هایم زمانی بود که تصمیم می گرفتم هر طور شده و به هر قیمتی به هدفم برسم، در این حالت همیشه تمام دنیا دست به دست هم می داد که این اتفاق نیفتد، انگار دنیا هوشمند بود و می خواست ثابت کند که من اشتباه می کنم. در این زمان بدترین اتفاقات می افتاد، کارها خوب پیش نمی رفت و …

 

حتما تجربه کرده اید وقتی می خواهید به جشن مهمی بروید دقیقا همان روز یه جوش بزرگ وسط پیشانی تان ظاهر می شود، وقتی تصمیم می گیرید رژیم بگیرید و لاغر شوید، یکی دو روز بعد به یک مهمانی دعوت می شوید که خوشمزه ترین غذاها در آن وجود دارد، وقتی تصمیم می گیرید پس انداز کنید، تمام وسایل خانه خراب می شود و یا یک اتفاق غیرمنتظره پیش می آید تا نتوانید پس انداز کنید.

مورد بعدی اینکه به برنامه ریزی تان به صورت درصدی نگاه کنید نه صفر و یک یعنی تا می توانید سعی کنید درصد بیشتری از برنامه تان را در زمان کمتر اجرا کنید اینطوری هر بار بهتر از قبل عمل می کنید ولی اگر بخواهید به صورت صفر و یک عمل کنید یعنی اگر یک کار به طور کامل و در زمان تعیین شده انجام شود شما موفق شده اید ولی اگر نشود شما شکست خورده اید و این نگرش یکی از دلایل شکست می باشد.

 

۳- اگه زمانبندی مهمه چطوری یه جدول زمانبندی طراحی کنیم؟

همانطور که در بالا اشاره کردم زمانبندی اهمیت بسزایی دارد و اگر اهدافتان را زمانبندی نکنید ذهن ناخودآگاه هیچ کاری برای رسیدن به آن انجام نمی دهد و اینکه زمانبندی یک مهارت است که با آزمون و خطا به دست می آید پس این شما هستید که باید تعیین کنید در طی چه مدت زمانی می توانید به اهدافتان برسید، اما یک ایده کلی وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید و آن ایده این است که در برنامه ریزی هر چقدر بتوانید زمان یا فاصله دورتری را ببینید تصمیمات بهتری را در زمان حال می گیرد، در ادامه به دو روش برای زمانبندی می پردازم:

 

فرض کنیم هدفتان یک سال یا بیشتر طول می کشد و امروز اولین روز سال است و شما می خواهید یک هدف یک ساله را زمانبندی کنید.

الف) روش لیستی

در این روش برای هر هدف به ۴ تا لیست نیاز دارید.

 

۱- لیست انتظار

ابتدا هدفتان را مشخص کنید، سپس هر کاری که به ذهنتان می رسد که باید در آینده دور یا نزدیک انجام شود را در این لیست بنویسید و اگر بعدا کارهای دیگری برای انجام باشد و به ذهنتان برسد را باید درون این لیست یادداشت کنید.

 

۲- لیست ماهانه

این لیست در انتهای هر ماه برای ماه بعد تهیه می شود، حالا باید تعدادی از کارهایی که در لیست انتظار نوشتید و فکر می کنید اهمیت بیشتری دارند و می توانید در طی یک ماه انجام دهید را وارد لیست ماهانه می کنید.

 

۳- لیست هفتگی

مانند لیست قبلی عمل کنید، باید تعدادی از کارهایی که می تواند در طی یک هفته انجام دهید را از لیست ماهانه به لیست هفتگی انتقال دهید.

 

۴- لیست روزانه

در این لیست هم باید مواردی که می توانید در طی یک روز انجام دهید را از لیست هفتگی انتخاب کنید و در این لیست یادداشت کنید و سپس آنها را انجام دهید و تیک بزنید. این یکی از ساده ترین روش هاست که آقای برایان تریسی آن را در کتاب ها، سمینارها و کلاس هایش مطرح می کند و افراد زیادی در سراسر دنیا فقط با همین روش توانسته اند نتیجه خوبی بگیرند.

 

نکته بسیار مهم این است که اگر از این روش استفاده می کنید توجه داشته باشید که درست است در لیست انتظار هر کاری که به ذهنتان رسید را یادداشت می کنید ولی قرار نیست همه آنها انجام شوند چون به احتمال زیاد زمان انجام همه آن کارها را نخواهید داشت پس باید همیشه مهمترین و تاثیرگذارترین آنها را انجام دهید.

 

ب) روش تقویمی

در این روش به جای لیست از تقویم استفاده می کنیم.

۱- اهداف یک ساله

یک برگه A4 را به ۱۶ خانه ۴×۴ تقسیم کنید و بالای هر خانه موارد زیر را بنویسید.

– ردیف اول: ۱- فروردین ۲- اردیبهشت ۳- خرداد ۴- اهداف فصل بهار
– ردیف دوم: ۵- تیر ۶- مرداد ۷- شهریور ۸- اهداف فصل تابستان
– ردیف سوم: ۹- مهر ۱۰- آبان ۱۱- آذر ۱۲- اهداف فصل پاییز
– ردیف چهارم: ۱۳- دی ۱۴- بهمن ۱۵- اسفند ۱۶- اهداف فصل زمستان

باید به روش مهندسی معکوس عمل کنید ابتدا باید هدفتان را در خانه «۱۶- اهداف فصل زمستان» بنویسید و سپس به عقب برگردید اما نیازی نیست کل خانه ها را پُر کنید بلکه این خانه ها باید در طی یک سال و با توجه به عملکرد شما پُر شود.

حالا در خانه «۴- اهداف فصل بهار» بنویسید که چه بخشی از مواردی که در خانه آخر نوشته بودید را می توانید در این فصل انجام دهید، همانطور که گفتم این یک پیش بینی است پس نتیجه ای که به نظرتان می توانید در این فصل محقق کنید را در این خانه بنویسید.

فقط باید همین دو تا خانه را پُر کنید و در باقی خانه ها فقط نتیجه پیشرفتتان را می نویسید یعنی کارهایی که انجام داده اید را می نویسید نه کارهایی که می خواهید انجام دهید. باید توجه کنید این یک جدول پویا است یعنی متناسب با عملکرد شما پُر می شود ولی در بیشتر جدول های زمانبندی می گویند که باید کل ۱۲ ماه را پُر کنید بعد سعی کنید آنها را انجام دهید که به نظر من احتمالش خیلی کم است.

 

۲- اهداف فصلی

یک برگه دیگر بردارید و آن را به ۴ ستون تقسیم کنید و بالای هر ستون یکی از موارد زیر را یادداشت کنید

۱- فروردین ۲- اردیبهشت ۳- خرداد ۴- اهداف فصل بهار

از برگه «اهداف یک ساله» مواردی که در ستون «۴- اهداف فصل بهار» نوشتید را به برگه «اهداف فصلی» و ستون آخر «۴- اهداف فصل بهار» انتقال دهید.
توجه کنید ما در ستون اهداف فقط نتایجی را که می خواهیم به آن برسیم را می نویسم که در اصل یک پیش بینی است و در باقی ستون ها کارهایی که انجام داده ایم را می نویسید نه کارهایی که می خواهیم انجام دهیم.

 

۳- اهداف ماهانه

یک برگه دیگر بردارید و آن را به ۶ ستون تقسیم کنید و بالای هر ستون یکی از موارد زیر را یادداشت کنید
۱- هفته اول ۲- هفته دوم ۳- هفته سوم ۴- هفته چهارم ۵- هفته پنجم ۶- اهداف ماه فروردین
با توجه به برگه قبلی «اهداف فصلی» ببینید چه بخشی از مواردی که در خانه «۴- اهداف فصل بهار» نوشتید را می توانید در این ماه انجام دهید سپس آنها را در ستون آخر یعنی «۶- اهداف ماه فروردین » یادداشت کنید.

 

۴- اهداف هفتگی

یک برگه دیگر بردارید و آن را به ۷ ستون تقسیم کنید و بالای هر ستون یکی از موارد زیر را یادداشت کنید
۱- شنبه ۲- یکشنبه ۳- دوشنبه ۴- سه شنبه ۵- چهارشنبه ۶- پنجشنبه ۷- اهداف این هفته

با توجه به برگه قبلی «اهداف ماهانه» ببینید چه بخشی از مواردی که در خانه «۶- اهداف ماه فروردین» نوشتید را می توانید در این هفته انجام دهید سپس آنها را در ستون آخر یعنی «۷- اهداف این هفته » یادداشت کنید.

حالا فرض کنید امروز شنبه است و شما توانستید برای اینکه به اهداف این هفته برسید ۳ تا کار را انجام دهید، لازم است آن را در ستون روز شنبه یادداشت کنید و کارهایی را هم که در طول هفته انجام دادید را یادداشت کنید و اگر به هدفی که در انتهای هفته رسیدید آن را در برگه «اهداف اصلی» یادداشت کنید و سپس برای هفته بعد دوباره با توجه به برگه قبلی و کارهایی که انجام دادید و نتیجه ای که می خواهید به دست آورید اهداف هفته دوم را تعیین می کنید.

در این روش تمرکز شما روی روزها می باشد، روزها هفته ها را می سازند و هفته ها ماه ها را و ماه ها هم فصل ها و در نتیجه فصل ها هم اهداف یک ساله تان را.

 

نکات مهم

  • – در روش اول (لیستی) کارهایی را می نوشتید که فکر می کردید برای رسیدن به هدفتان لازم است انجام دهید و سپس آنها را لیست می کردید و بر اساس لیست پیش می رفتید، در این حالت بیشتر تمرکز روی انجام تعداد بیشتری از کارهایی است که در لیست مشخص شده است و زیاد متوجه پیشرفتتان نخواهید شد اما در روش دوم تمرکز شما بیشتر روی نتیجه است و شما می توانید با توجه به نتیجه ای که می خواهید، کارهایتان را مدیریت کنید و ببینید دارید پیشرفت می کنید یا نه.

 

  • ممکن است در روزهای اول نتوانید طبق برنامه تان پیش بروید و حتی ۵ درصد آن هم محقق نشود، اصلا مهم نیست، از برنامه تان عقب نیفتاده اید پس ناامید نشوید زیرا به احتمال خیلی قوی ذهن ناخودآگاهتان دارد مقاومت می کند و حتی ممکن است این مقاومت یکی دو ماه طول بکش پس صبور باشید و مطمئن باشید از یک جایی به بعد ذهن ناخودآگاهتان می پذیرد که باید به این هدف برسد و حتی خیلی زودتر از پیش بینی تان به هدفتان می رسید.

 

  • از قانون پارتو استفاده کنید و ببینید کدام کارها ارزشمندترند و آنها را انجام دهید یعنی به جای اینکه سعی کنید تعداد زیادی کار انجام دهید آگاهانه سعی کنید تعداد کمی کار انجام دهید اما کارهایی که ارزششان بیشتر از سایر کارهاست، یک کار ارزشمند می تواند حتی بیشتر از ۱۰، ۲۰ یا حتی ۱۰۰ کار کم ارزش در نتیجه تاثیر بگذارد و با توجه به مورد قبلی در نظر داشته باشید شاید در روزها، هفته ها و حتی یکی دو ماه اول حتی کارهای ساده را هم نتوانید انجام دهید پس حواستان باشد ناامید نشوید.

 

  • می توانید از برنامه outlook هم استفاده کنید در این نرم افزار همه کارهایی که در بالا گفته شد را می توانید به شکل خیلی عالی ثبت کنید، گزارش و پرینت بگیرید.

شاد و موفق باشید.

 

اگر سوالی در این زمینه داشتید و یا تجربه ای که به دیگران کمک می کند، لطفا در بخش نظرات زیر این مقاله بنویسید.
چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.