چگونه بر کارهای کلیدی و موثر تمرکز کنیم

0 152

هر هدفی که انتخاب کنید، در صورتی که بر کارهای کلیدی و موثر تمرکز کنید و آنها را به خوبی انجام دهید، بیشترین پیشرفت را خواهید داشت، این یک اصل بسیار مهم است، پس اگر به دنبال پیشرفت و موفقیت هستید باید بدانید چطوری بر کارهای کلیدی و موثر تمرکز کنید.

برای اینکار ابتدا باید کارهای کلیدی و موثر را شناسایی کنید، البته ممکن است مجبور باشید زمانی را به شناسایی این کارهای کلیدی و موثر اختصاص دهید ولی مطمئن باشید ارزشش را دارد، اما چگونه این کار را انجام می‌دهیم؟

هدف مان هر چه باشد تا حدودی مشخص است که چه کارهایی مهم و کلید هستند، اما گاهی اوقات کارهای کلیدی خیلی واضح و مشخص نیستند، پس برای شناسایی آنها می‌توانید از دیگران کمک بگیرید و اگر چنین کسانی نبودند بهترین کار این است که به نتایج توجه کنید و ببینید کدام کارها است که با انجام دادن آنها نتیجه می‌گیرید و یا نتایج بهتری عایدتان می‌شود، اینطوری می‌توانید کارهای کلیدی و موثر را شناسایی کنید.

۱) تمرکز بر روی یک موضوع

تمرکز حواس بر روی موضوعی واحد عنصری حیاتی برای کسب موفقیت محسوب می‌شود. برای اینکه عادت تمرکز ذهن را در خود بپرورانید و بتوانید در آن واحد تنها به یک موضوع توجه کنید، به ابزاری به نام انضباط نفس نیاز دارید. شاید در ابتدا سخت به نظر برسد ولی با تمرین می‌توانید به انضباط نفس برسید.

۲) اختصاص زمان بیشتر به کارهای کلیدی و موثر

گرچه ممکن است برای انجام همه کارها وقت به اندازه کافی در اختیار نداشته باشید، با این وصف به جابجایی بعضی از کارها و صرفه‌جویی در وقت می‌توان به طور قطع کارهای کلیدی و موثر را جامه عمل پوشاند. استعداد و توانایی‌های خود را روی کارهایی متمرکز کنید که به راستی باعث ایجاد تفاوت می‌شود.

همه می‌دانیم اگر ذره‌بینی را در برابر آفتاب بگیریم و تکه کاغذی در زیر آن قرار دهیم، تمرکز گرمای خورشید در نقطه‌ای از کاغذ آن را می‌سوزاند؛ با همین منطق هرگاه نیروهای پراکنده انسان روی موضوعی واحد متمرکز گردد، موفقیت او حتمی خواهد بود.

۳- اجرای کارها بر اساس اهمیت و اولویت

هموارها کارها را برحسب اهمیت و اولویت به مرحله اجرا گذارید و با پیروی از قانون ۸۰ درصد/ ۲۰ درصد، بکوشید به بهترین شیوه ممکن از وقت خود استفاده کنید.

۴- افکار و برنامه‌هایتان را مکتوب کنید

افکارتان را به روی کاغذ بیاورید؛ پیشاپیش برنامه کارها و فعالیت‌های هر روز خود را فهرست کرده و بر طبق آن عمل کنید. مدیران بلند پایه‌ای که در سراسر جهان به خاطر مهارت، تجربه و درایت مشهورند، کارهای هر روز خود را برحسب اهمیت اولویت‌بندی کرده و به ترتیب هر یک را به مرحله اجرا می‌گذارند.

استفاده از فهرست فعالیت‌های روزانه موجب صرفه‌جویی وقت شده و این امکان را فراهم می‌آورند که دست کم ۲۵ درصد بر میزان فعالیت‌های روزانه خود بیفزایند. این عادت را در خود بپرورانید که هر روز، پس از فراغت از کار، دقایقی را به طرح برنامه فعالیت‌های روز بعد اختصاص دهید. کارهای نیمه تمام را درصدر فهرست قرار داده و فعالیت‌های دیگر را برحسب اهمیت زیر هم بنویسید. به این ترتیب به ذهن ناهشیار مجال می‌دهید تا سراسر شب که شما در حال استراحت هستید، بر روی این اهداف و فعالیت‌ها کار کند.

۵- متعهد کردن خود به انجام بی‌چون و چرای کارها

خود را به انجام بی‌چون و چرای فهرست فعالیت‌های روزانه متعهد و پایبند کنید. با ایجاد حسی سرشار از فوریت و اجبار بکوشید تا سرحد توانایی فعالیت‌های فهرست شده را به پایان رسانید. اجازه دهید که حس ضرورت شما را تحت فشار قرار داده و در انجام کار تاکید ورزد. حس فوریت و اضطرار یکی از کمیاب‌ترین ویژگی‌هایی است که افراد در کسب و کار و صنعت از آن برخوردارند.

۶- سرعت انجام کارها را افزایش دهید

موفقیت در کسب و کار مستلزم سرعت عمل است. هرچه سریعتر بکوشید، دینام مولد انرژی وجودتان را بیشتر به کار می‌اندازید و نیروی بیشتر را در خود پدید می‌آورید و هرچه آهسته‌تر کار کنید از خویشتن کمتر بهره می‌گیرید و فرسوده‌تر می‌شوید. ضرورت دارد ه در انتخاب حرفه، استعداد و علاقه خود را مد نظر داشته باشید و کار دوست داشتنی و انگیزه بخش در پیش بگیرید.

۷- تمرکز روی کارهای کلیدی نه کارهای فوری

این نکته را فراموش نکنید که کارهای فوری به ندرت دارای اهمیت است و کارهای مهم به ندرت جنبه فوریت پیدا می‌کند. به بیانی دیگر کارها اضطراری ناگهان از بطن فعالیت‌های روزانه می‌جوشد و با سماجت ما را تحت فشار قرار می‌دهد تا بدانجا که ناخودآگاه از انجام کارهای مهم در ظاهر ضروری نیست غفلت ورزیده و به جانب این کارها که به ظاهر فوری و در واقع بی‌اهمیت است میل پیدا می‌کنیم.

در عین حال با پیروی از فهرست فعالیت‌های روزانه به سادگی می‌توان بر این تنگنا غلبه کرد و کارها را نه برحسب اضطرار، که بر اساس اهمیت به مرحله اجرا گذاشت. به مجرد اینکه کارهای در دست اقدام را برحسب اهمیت مرتب کنید به طور غیر ارادی، درگیر انجام کارهای فوری و بی‌اهمیت نمی‌شوید.
برگرفته از آموزه‌های برایان تریسی

نکته پایانی

نکته بسیار مهمی که در مورد تمرکز روی کارهای کلیدی و موثر باید بدانید این است که در ابتدا، اقدام کردن به این روش بسیار سخت است و ممکن است باعث ناامیدی‌تان شود و بخواهید بارها و بارها رهایش کنید و به انجام کارها به همان شیوه قدیمی باز گردید، این ذهن ناخودآگاه ما است که دوست دارد از انجام کارهای سخت طفره برود و با تبحر خاصی که در این زمینه دارد اکثر مواقع هم پیروز می‌شود.

پس لازم است حواستان را جمع کنید که دچار وسوسه‌های او نشوید و بدانید که انجام کارهای سخت یا کارهای آسان، هر دو آنها یک عادت هستند، اگر خودتان را به انجام کارهای آسان عادت داده باشید، انجام کار سخت، اذیت‌تان می‌کند یا حتی برعکس، پس لازم است یک بار برای همیشه عادت درست را که تمرکز بر کارهای کلیدی و موثر است را به وجود آورید، ممکن است اولش سخت باشد ولی مطمئن باشید مزایای بسیار زیادی دارد.

به نظر من آدم باید زحمت بکشه که زحمت نکشه.

من یک بار زحمت کشیدم تایپ تندزنی را یاد گرفتم و بعد از اینکه تسلط پیدا کردم، دیگه هیچ وقت به کیبورد و حتی خیلی وقت‌ها هم به مانیتور نگاه نمی‌کنم، سرعتم چند برابر شد و زحمت بسیار کمتری نسبت به قبل می‌کشم (و حتی الان می‌تونم در حالت عمودی، افقی، ضربدری، یکدست و … تایپ کنم!)
شاد و موفق باشید.
اگر سوالی در این زمینه داشتید و یا تجربه‌ای که به دیگران کمک می‌کند، لطفا در نظرات زیر این مقاله بنویسید.
چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.