هفت عادت افراد موفق

0 807

برای موفقیت و دستیابی به هدف راه ها و روش های زیادی وجود دارد و هرکسی می تواند متناسب با ویژگی ها و خصوصیات اخلاقی خود روش مناسب را برگزیند، خیلی فرقی نمی کند روشتان چه باشد هر روشی که انتخاب کنید لازم است در کنار آن عادت افراد موفق را در خودتان به وجود آورید.

من کیستم؟

زمانی شاعری گفت:

من همراه همیشگی تو هستم. من بهترین یاری دهنده و سنگین ترین بار مسئولیت تو هستم. من تو را به جلو سوق می دهم یا تو را به سقوط وادار می کنم. من کاملا تو را فرماندهی می کنم. نیمی از کارهایی که انجام می دهی احتمالا به خاطر من است و من می توانم آن ها را به سرعت و دقت انجام دهم.

من به سادگی قابل مدیریت هستم. به من دقیق نشان بده که چه کاری باید انجام شود و بعد از چند بار تکرار، من به طور خودکار آن ها را انجام می دهم. من خدمتکار همه ی انسان های بزرگ هستم و افسوس که در خدمت شکست های آن ها نیز هستم. آنهایی که شکست خورده اند، مسبب شکست هایشان من بوده ام.

من ماشین نیستم. گرچه من همه دقت ماشین به علاوه هوش انسان را دارم. ممکن است از من بهره بگیرید یا با من به ضرر برسید. در هر حال برای من فرقی نمی کند. مرا دریاب، مرا آموزش بده و با من محکم باش و من تمام دنیا را زیر پای تو قرار می دهم. در غیر این صورت، تو را نابود می کنم.
من کیستم؟
من عادت هستم.

عادت افراد موفق

معمولا بین ۵۰ تا حتی گاهی ۹۵ درصد فعالیت هایی که در طی یک روز انجام می دهیم از روی عادت است، اگر اتفاق خاصی نیفتد و کار غیر معمول انجام ندهیم معمولا در آن روز کارهایی که انجام می دهیم بیشترشان از روی عادت هستند بنابراین اگر بتوانیم عادت های مناسب و قدرتمند که در خدمت ما باشند را به وجود آوریم می توانیم میزان موفقیتمان را به شدت افزایش دهیم.

 

افراد موفق هم انسان های معمولی هستند با این تفاوت که توانسته اند عادت های خوبی در خود به وجود بیاورند که باعث موفقیتشان شود، مطمئنا بعضی از این عادت ها اختصاصی هستند ولی بعضی از آنها تقریبا در همه افراد موفق دیگر مشترک است پس اگر ما هم می خواهیم جزو افراد موفق باشیم باید بدانیم عادت افراد موفق کدامند و سپس ما هم آن عادت ها را در خودمان به وجود بیاوریم.


۱- یادگیری

عادت افراد موفق

یکی از بهترین و شاید هم مهمترین راه برای اینکه بتوانیم به نگرش و نقطه نظرهای افراد موفق و فوق موفق پی ببریم مطالعه کتاب هایی است که توسط آنها یا در مورد آنها نوشته شده است، آقای ناپلئون هیل، چند دهه از عمرش را صرف تحقیق، مطالعه و مصاحبه با افراد موفق و فوق مو فق کرد و نتیجه آن چند دهه را در کتاب بسیار ارزشمندش با عنوان «بیندیشید و ثروتمند شوید» به جهانیان عرضه کرد، یا آقای دکتر ادوارد بنفیلد ۵۰ سال از عمرش را صرف تحقیق کرد و معتقد بود که مهمترین ویژگی افراد موفق داشتن «چشم انداز بلند مدت است».

برای اینکه بتوانیم ما هم از این تحقیقات بهره ببریم لازم است کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده اند را مطالعه کنیم، با مطالعه این کتاب ها نگرشمان نسبت به کار و زندگی، سلامتی، پول و ثروت و خیلی چیزهای دیگر بهتر می شود و اگر نگرشمان بهتر شود خود به خود روی عملکردمان هم تاثیر می گذارد و عملکردمان هم بهتر می شود و در مسیر پیشرفت قرار می گیریم.

بنابر این اولین عادت افراد موفق یادگیری است که از طریق مطالعه، دیدن و شنیدن محصولات آموزشی، رفتن به سمینارها، کارگاه ها و کلاسهای آموزشی و … امکان پذیر است ولی هنوز هنوزه بهترین آن مطالعه است.

«کتابخانه بهترین دانشگاه دنیا است». توماس کارلایل


۲- کسب مهارت

عادت افراد موفق

دومین عادت افراد موفق کسب مهارت است، آنها روی مهارت هایشان کار می کنند، مهارت هایی دارند که هرکسی ندارد و برای رسیدن به آن مهارت روزها، هفته ها، ماه ها و حتی سال ها زمان و انرژی صرف می کنند. هر هدفی که انتخاب کنید ممکن است یک سری مهارت های مختص به آن هدف را نیاز داشته باشید و تعدادی هم مهارت که به صورت عمومی در رسیدن به همه اهدافتان نیاز دارید.

مثلا مهارت مدیریت زمان، هدف گذاری جزو مهارت هایی عمومی و بسیار مهم هستند و هر هدفی که انتخاب کنید نیازمند این مهارت ها هستید اما بعضی از مهارت ها مختص آن هدف است مثلا کسی که می خواهد نجار شود لازم است مهارت های خاصی در آن زمینه را کسب کند، بنابراین مهارت های مورد نیازتان را به عمومی یا مشترک و مهارت های خاص تقسیم کنید و برای رسیدن به آنها وقت صرف کنید و بدانید هر چقدر مهارت هایتان افزایش یابد به همان میزان پیشرفتتان هم بیشتر می شود.


۳- هدف گذاری

عادت افراد موفق

سومین عادت افراد موفق داشتن اهداف مناسب و خوب است، بیشتر افراد زندگی خود را به صورت واکنش نشان دادن به وقایع و اتفاقات روزمره می گذرانند، آنها هیچ وقت هدفی انتخاب نمی کنند و حتی با اصول هدف گذاری آشنا نیستند، اگر خواسته ای داشته باشند نمی دانند چطور برنامه اجرایی طراحی کنند تا به خواسته شان برسند، اما افراد موفق عکس این عمل می کنند، آنها برای هر بخش از زندگی خود هدف دارند. بیشتر از اینکه به وقایع زندگی شان واکنش نشان دهند وقتشان را صرف کارهایی می کنند که باعث رسیدن به اهدافشان می شود.

افراد موفق چشم انداز دارند، برای خود اهداف بلندمدت تعیین می کنند و آنها را به اهداف میان مدت و کوتاه مدت تقسیم می کنند یا روش های دیگری برای تقسیم بندی اهداف خود در نظر می گیرند ولی در نهایت این عادت را در خودشان به وجود آورده اند که وقتشان را صرف کارهایی که باعث رسیدن به اهدافشان می شود کنند.

مطالب مرتبط: چگونه هدف تعیین کنیم؟


۴- برنامه ریزی

عادت افراد موفق

چهارمین عادت افراد موفق داشتن برنامه ریزی است، شما می توانید اهدافی را برای خود تعیین کنید اما برای اینکه به اهداف خود برسید نیازمند داشتن برنامه اجرایی هستید، افراد موفق اهداف بلندمدتشان را به سال ها، ماه ها، هفته ها و روزها تقسیم می کنند و برای محقق کردن آنها قدم های اجرایی تعیین می کنند و سپس تمام توانشان را می گذارند تا آن کارهای تعیین شده را به سرانجام برسانند.

خیلی از افراد در ابتدای سال برای خود هدفی انتخاب می کنند و تا پایان سال دیگر حتی آن را بازبینی هم نمی کنند اما هدف مانند کاشتن یک دانه است اگر می خواهیم آن دانه تبدیل به یک درخت تنومند شود نیازمند مراقبت است مخصوصا در روزهای ابتدایی، این عادت را در خودتان به وجود آورید که هر روز اهدافتان را مرور کنید و برنامه رسیدن به اهدافتان را هم هر روز آپدیت کنید، پیشرفت کردنتان و پیشرفت نکردنتان را اندازه گیری کنید.


۵- برنامه ریزی ذهنی

عادت افراد موفق

پنجمین عادت افراد موفق برنامه ریزی ذهنی است، ما هر روز با خودمان صحبت می کنیم، این گفتگوی درونی از لحظه ای که بیدار می شویم تا زمانی که به خواب برویم فعال است، بیشتر این گفتگوها به صورت منفی هستند و علیه خودمان، این گفتگوها می توانند ترس را به جان ما بیندازند، افکار ما را به سمت موانع هدایت کنند و در نهایت ما را از رسیدن به اهدافمان باز دارند، این گفتگوها بسیار قدرتمند هستند.

قدرت این گفگتوها به دلیل تکرار بسیار زیاد آنهاست گاهی تعداد گفتگوهای یک فرد با خودش در یک روز بالای چند ده هزار گفتگو است، حالا فرض کنید ۱۰۰۰۰ تا از این گفتگوها منفی باشد آن هم فقط در یک روز یعنی یک نفر در طی یک روز ده هزار بار به شما انرژی منفی بدهد و بگوید که نمی توانید پیش بروید، شما را بترساند، فکر می کنید توانی هم در شما باقی می ماند تا به هدفتان بپردازید.

افراد موفق یاد گرفته اند به صورت آگاهانه وارد این گفتگوها شوند و آنها را مدیریت کنند، توجه کنید که می گویم مدیریت کنند نه اینکه جلوی آنها را بگیرند زیرا اگر بخواهید مانع آنها شوید قوی تر می شوند پس بهتر است خیلی نرم و آهسته آنها را به سمت گفتگوهای مثبت هدایت کنید.
حالا فرض کنید در طی روز ۱۰۰۰۰ بار گفتگوی مثبت با خودتان داشته باشید، چه اتفاقی می افتد؟
جواب با شما
به نظر من مهمترین عادت از میان این عادت افراد موفق همین عادت است که بتوانید گفتگوی درونی تان را مدیریت کنید و به سمت خواسته هایتان هدایت کنید.


۶- ورزش

عادت افراد موفق

ششمین عادت افراد موفق ورزش کردن است، ورزش کردن باعث بالا رفتن توان فیزیکی می شود و ذهن را هم برای انجام کارهای بزرگ آماده می کند، خیلی از افراد به اهدافشان نمی رسند چون توانایی فیزیکی برای رسیدن به هدفشان را ندارند، خیلی زود خسته می شوند و در خود نمی بینند که بتوانند به اهدافشان برسند و در آخر هدفشان را رها می کنند.

منظورمان از ورزش داشتن تناسب اندام نیست بلکه داشتن انرژی لازم برای انجام و پیگیری کارهایی است که باعث رسیدن به هدفتان می شود است، ممکن است یک فرد موفق و حتی فوق موفق هیکل متناسبی نداشته باشد و یا هیکل معمولی داشته باشد اما مطمئنا انرژی کافی برای رسیدن به هدفش را دارد.


۷- استراحت

عادت افراد موفق

هفتمین عادت افراد موفق استراحت کردن است، استراحت باعث می شود ذهن و بدنتان خودش را ریکاوری کند، این کار باعث می شود تمرکزتان بالا برود اما اگر به استراحت بها ندهید و همینطور به صورت ممتد کار کنید کم کم انرژی و تمرکزتان را از دست می دهید.

استراحت کردن هم برای خود راه و روشی دارد که بیشتر افراد یا نمی داند یا رعایت نمی کنند، همانطور که اشاره شد کار کردن به صورت ممتد و بدون استراحت می تواند هر آدمی را از پا در بیاورد حتی افراد موفق، بنابراین به استراحتتان اهمیت بدهید، در طی روز چندین بار به استراحت های کوتاه بپردازید، استراحت های طولانی تری را هم برای هر ماه یا هر فصل در نظر بگیرید.

منظور از استراحت لم دادن یکجا و یا خوابیدن نیست بلکه لازم است ذهنتان را از هر کاری که انجام می دهید هم خالی کنید تا فضا برای کارهای بعدی باز شود.


نکته آخر

همانطور که در بالا اشاره شد هر فرد موفقی ممکن است برای عادت های مخصوص خود را داشته باشد که باعث موفقیتش شده است ولی در کل بعضی از عادت ها در همه افراد موفق مشترک است که البته عادت افراد موفق به این ۷ مورد خلاصه نمی شود و اینکه عادت ها یک شبه به وجود نمی آیند بنابراین نیاز است برای به دست آوردن آنها وقت و انرژی صرف کنیم.


دانلود pdf مقاله هفت عادت افراد موفق:

برای مشاهده لینک دانلود لطفا ابتدا از طریق ورود کاربران وارد سایت شوید و اگر هنوز عضو سایت نشده‌اید، خوشحال می‌شویم به جمع ما بپیوندید، لطفا روی ثبت‌نام کلیک کنید، ثبت نام در سایت مدیر هدف کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد.

 

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.