هدف که داشته باشی

اون وقت دنیا، به اختیارِ تو می چرخه تو یک حرکت کوچک کن گردش دومینو شروع میشه

0 1,388

هدف که داشته باشی اون وقت دنیا، به اختیارِ تو می چرخه تو یک حرکت کوچک کن گردش دومینو شروع میشه، چند وقت پیش این جمله را که به صورت عکس نوشته در یکی از شبکه های اجتماعی منتشر شده بود دیدم و خیلی از آن خوشم آمد و تصمیم گرفتم مقاله این هفته را به این موضوع اختصاص بدهم.

هدف که داشته باشی دنیا به اختیارِ تو می چرخه

جمله بالا کاملا درست است، واقعا هم همینطور است، هدف که داشته باشی و اگر واقعا بخواهی هدفت را محقق کنی و اگر در این امر مُصر باشی، آن وقت دنیا خودش را طوری بازآرایی می کند و شرایط طوری پیش می رود که این خواسته و هدف محقق شود.

این یک جمله انگیزشی ساده نیست که آن را بخوانیم و بگوییم زیبا بود و از کنار آن رد شویم، بلکه این جمله بسیار فراتر از آن چیزی است که ما تصور می کنیم، کل عالم هستی بر این اساس طراحی شده است، اگر ما انسان ها خواسته ای داشته باشیم، آن خواسته اجابت می شود و این وعده خداوند به انسان هاست، یکی از صفات خداوند اجابت کننده است.

اما یک نکته را هم باید در نظر داشته باشیم و آن اینکه، چون خداوند قول اجابت را داده است و آن را وظیفه خود دانسته، اینطور نیست که ما هم فقط خواسته هایمان را مطرح کنیم و هیچ کار دیگری انجام ندهیم، بلکه ما هم در قبال خواسته هایمان وظایفی داریم که باید آنها را به خوبی انجام دهیم تا آن خواسته به کمک خداوند محقق شود، برای درک بهتر با یک مثال توضیح می دهم:


شروع دومینو

یک دانه را در نظر بگرید که به صورت بالقوه می تواند به یک درخت بسیار بزرگ و تنومند تبدیل شود، یعنی این دانه این توانایی را دارد که در شرایط مناسب قرار گرفته و رشد کند و تبدیل به درخت بسیار بزرگ شود، اما اگر این دانه را از وسط نصف کنید و درون آن را نگاه کنید هیچ نشانه ای از وجود درخت در آن مشاهده نمی کنید، پس چطور است که این دانه به این کوچکی به درخت بسیار بزرگ تبدیل می شود؟

این همان شروع حرکت دومینو است، این همان وعده خداوند است، وقتی دانه ای در خاک کاشته می شود و یا در شرایط خاصی که قابلیت رشد داشته باشد، قرار می گیرد، جهان خود را بازآرایی می کند طوری که شرایط را برای رشد این دانه فراهم کند، این دانه با دریافت آب، خاک، نور خورشید و هر چیز دیگری که برای رشد نیاز دارد می تواند حرکت دومینووار خود را شروع کرده و رشد کند، در صورتی که اگر کسی این چرخه را نداند باور نمی کند که این دانه بتواند به درخت تبدیل شود.

وقتی هدف که داشته باشی این موارد را خوب درک خواهی کرد زیرا این فرایند در مورد اهداف هم صدق می کند، هر هدفی مانند یک بذر یا دانه می ماند که این قابلیت را دارد که به نتیجه خوبی برسد، مثلا کسی که تصمیم می گیرد یک کسب و کار راه بیاندازد، در ابتدا این فقط یک خواسته یا هدف است، شاید حتی آن فرد، در ابتدا هیچ پول یا امکاناتی برای اینکار نداشته باشد ولی زمانی که به طور قاطع تصمیم می گیرد به هدف خود برسد و اولین قدم را که برمی دارد، حرکت دومینووار شروع می شود و کم کم دنیا خودش را بازآرایی می کند طوری که آن شخص را به خواسته و هدف خود برساند.

به این صورت که افرادی برای کمک به آن فرد می آیند، مشتری ها از راه می رسند، لوازم مورد نیاز از لوازم تحریر گرفته تا دستگاه های تولید همه و همه از راه می رسند تا این هدف به واقعیت تبدیل شود، همه اینها به صورت بالقوه وجود دارند ولی اگر هدف که داشته باشی آنها هم از راه میرسند نه زمانی که ابتدای مسیر هستی و انتظار دارید اول آنها آماده باشند بعد شروع کنی.

افراد زیادی از این روش و فرایند استفاده کرده و به خواسته و اهداف بزرگی رسیده اند، مثلا فیس بوک در ابتدا فقط یک ایده ساده برای مقایسه کردن دو نفر دانشجو با هم بود ولی امروزه بیشتر از یک پنجم جهان در آن عضو هستند، اما در ابتدا آیا دفتر و دستکی بود؟ آیا مشتری وجود داشت؟ آیا کارمندان یا مدیرانی وجود داشتند که به این ایده کمک کنند؟

همه اینها در ادامه اتفاق افتادن دقیقا مثل همان دانه که در مسیر خود برای تبدیل شدن به یک درخت تنومند، آب، خاک، کود، نور خورشید و هر چیز دیگری را جذب می کند. به همین خاطر است که وقتی از من سوال می پرسند که چه کار باید بکنم و از کجا شروع کنم؟

در جواب می گویم اول یک خواسته یا هدفی مشخص کن، (یعنی یک بذر بکار) بعد چند کاری که به ذهنت می رسد و باعث حرکت رو به جلو می شود را تعیین کن و سپس یکی را شروع کن انجام بده و کارهای دیگر هم به صورت دومینووار خودشان پیش خواهند آمد و به عبارتی مابقی کارها در ادامه به تو گفته خواهد شد.


انتخاب اهداف

در بالا گفتیم که خداوند وعده داده است که خواسته ما انسان ها را اجابت می کند و ما هم در قبال اهداف و خواسته های خود وظایفی داریم، اما این وظایف چیست؟

اگر یک باغبان تصمیم می گیرد یک باغی پُر از میوه داشته باشد، طبیعی است که باید دانه ها نهال های درخت میوه را در خاک بکارد و شرایط را برای تبدیل شدن آن دانه ها یا نهال ها به درخت فراهم کند، از آنها مراقبت کند و خیلی موارد دیگر، اما یک نکته بسیار مهم هم این وسط وجود دارد و آن اینکه آن باغبان باید بذرهایی را انتخاب کند که کاملا سالم باشد و نمی تواند بذرهای معیوب را بکارد و انتظار یک باغ پر از درختان ثمربخش را داشته باشد.

در مورد اهداف هم همینطور است، ما باید اهدافی را انتخاب کنیم که قابلیت دستیابی داشته باشد، به عبارتی باید بذر سالم انتخاب کنیم نه بذر معیوب، وقتی ما نمی دانیم دقیقا چی می خواهیم و یا زمانی که مُصر نیستیم برای اهداف خود تلاش کنیم، طبیعی است که آن اهداف هم محقق نشوند.

پس وظیفه اول ما این است که یک هدف واضح و خوب انتخاب کنید و اگر هدف که داشته باشی تازه آن وقت است که می توانی به موارد دیگر فکر کنی اما یک نکته بسیار مهم را هم بگویم، خیلی خوب بود که می دانستیم هدفمان چیست و خیلی واضح و دقیق آن را تعیین می کردیم ولی تجربه نشان داده بیشتر افراد نه فقط در ایران بلکه در تمامی نقاط جهان در این مورد که واقعا چی می خواهند ضعف دارند یعنی نمی توانند خواسته ها و اهداف واقعی شان را مشخص کنند.
پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه کنید: وضوح و شفافیت هدف ، کلید اصلی موفقیت

یک راه خوب این است که ابتدا وقت صرف کنید و علایقتان را کشف کنید و سپس بر اساس آنها اهداف خود را تعیین کنید.

وظایف بعدی

وقتی وظیفه اول را به خوبی انجام دادید مانند آن کشاورز و یا باغبان که از بذرها یا درختانش مواظبت و نگهداری می کند تا آسیب نبینند وظیفه ما هم در قبال اهدافمان همین است باید از آنها مواظبت کنیم تا زمانی که کامل محقق شوند، سعی کنید از مطرح کردن آن با دیگران اجتناب کنید، اجازه ندهید افکار منفی باعث از بین رفتن انگیزه تان برای رسیدن به آن هدف شوند، سعی کنید هر روز با فکر کردن به آن و انجام دادن کارهایی که باعث محقق شدن آن می شوند حرکت رو به جلو داشته باشید.


نکته پایانی

در آخر اینکه هدف گذاری، برنامه ریزی، تلاش و در نهایت رسیدن به هدف یک فرایند است و نمی توان یک شبه آن را به سرانجام رساند، پس لازم است از همان قدم اول شروع کنید و هدف انتخاب کنید و وقتی هدف که داشته باشی می توانی متناسب با آن هدف، برنامه ریزی کنید و تلاش کنید تا به هدف خود برسید و مطمئن باشید در طی مسیر همه موارد و شرایطی که برای رسیدن به هدفتان نیاز دارید در زمان مناسب به کمکتان خواهند آمد.
نویسنده: افشین محمدی
شاد و موفق باشید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.