چگونه با تصویرسازی به هدف خود برسیم

4 325

ما تا به حال موارد زیادی راجع به هدف گذاری و نحوه دستیابی به هدف ، مطرح کرده‌ایم و در مورد اینکه چگونه عملکردمان را بهبود ببخشیم و افزایش دهیم تا بهتر، راحت‌تر و سریع‌تر به اهدافمان برسیم هم زیاد صحبت کرده‌ایم، اما این بار می‌خواهیم کمی ریشه‌ای‌تر به قضیه هدف گذاری و دستیابی به آن بپردازیم، اینکه چگونه با تصویرسازی به اهداف خود برسیم.

دکتر «ماکسول مالتز» یک جراح پلاستیک که البته امروزه جراح زیبایی نامیده می‌شود، تحقیقات گسترده‌ای روی بیماران خود انجام داد و حاصل آن را در کتابی با عنوان «روانشناسی تصویر ذهنی» ارائه کرد.

به اعتقاد وی، ذهن ما بر اساس تصاویری که در آرشیو خود دارد عمل می‌کند (امروزه درستی نظریه‌های وی به اثبات رسیده است) یا به عبارتی ما بر اساس تصاویر ذهنی که داریم دست به عمل می‌زنیم یعنی رفتار، گفتار، عملکرد، احساسات و پنداره ما و همه موارد دیگر نشئت گرفته از تصاویر ذهنی ما است.


وضوح و روشنی

چگونه با تصویرسازی به هدف خود برسیم

چون ذهن ما بر اساس تصاویر ذهنی عمل می‌کند پس اگر تصاویر ذهنی ما ضعیف باشد، عملکرد ما هم ضعیف خواهد بود، اگر تصاویر ذهنی ما مبهم باشد، به نتایج مبهمی هم، دست خواهیم یافت و طبیعی است که اگر این تصاویر ذهنی به صورت روشن، واضح و شفاف باشند ما به نتایج بسیار عالی دست پیدا خواهیم کرد و به همین دلیل است که اساتید حوزه موفقیت معتقدند که باید اهداف و خواسته‌های ما واضح و روشن باشد.

من هم با این قضیه کاملا موافقم اما چیزیکه با آن موافق نیستم این است که این تصاویر لزومی نباید از همان ابتدا واضح و روشن باشد، افراد زیادی فقط به این دلیل که در ابتدا دقیقا نمی‌دانند چه می‌خواهند و یا تصویر واضحی از اهداف خود ندارند، هدفشان را رها می‌کنند.

وقتی به رستورانی می‌روید از روی منو، غذای مورد علاقه‌تان را انتخاب و سفارش می‌دهید، اما اگر از همان ابتدا بدانید چه غذایی می‌خواهید بخورید که دیگر به منو نگاه نمی‌کنید، (مگر به قیمت آن!) هدف گذاری هم تقریبا مثل سفارش از روی منو غذا است، چون ما دقیقا نمی‌دانیم چه خواسته‌ای داریم به همین خاطر از میان اهداف زیاد و در زمینه‌های مختلف، یک یا چند مورد را انتخاب می‌کنیم یعنی هدف گذاری می‌کنیم.


تصویرسازی

چگونه با تصویرسازی به هدف خود برسیم

زمانی که هدف خود را انتخاب می‌کنیم، شاید هیچ تصویر واضح و درستی از هدف خود نداشته باشیم، ما می‌دانیم هدفمان خوب و به صلاح ما است، به آن علاقه داریم اما ممکن است تصاویر زیادی از آن هدف در ذهن خود نداشته باشی که کاملا هم طبیعی است.

حالا وظیفه ما این است که تا می‌توانیم ذهن خود را با پیدا کردن تصاویر خوب، مثبت و مرتبط به آن هدف تغذیه کنیم یا حتی با تخیل و فکر کردن، تصویرسازی کنیم.

در ابتدا تصاویر در ذهن ما کم، ضعیف و مبهم‌اند اما بعد از مدتی، وقتی ذهنمان را از تصاویر مثبت تغذیه می‌کنیم یا به عبارتی بعد از مدتی که تصویرسازی می‌کنیم، تصاویر ذهن ما که در ابتدا مبهم بودند واضح و روشن می‌شوند، حالا اینجاست که ذهن ناخودآگاه ما بر اساس این تصاویر، عملکرد بهتری از خود نشان داده و نتایج واضح، روشن و شفافی را به وجود می‌آورد.


۴ روش برای ساختن تصاویر ذهنی قدرتمند

به طور کلی تصویرسازی از ۴ بخش تشکیل شده است که هر کدام باعث تقویت تصاویر ذهنی و از طرفی وضوح، روشنی و شفافیت آنها می‌شود.

۱- تکرار

چگونه با تصویرسازی به هدف خود برسیم

اولین بخش تصویرسازی، تکرار و تناوب است، یعنی هر چقدر تعداد دفعاتی که تصویرسازی می‌کنید بیشتر باشد به همان میزان تصاویری که در ذهنتان ساخته می‌شود، روشن‌تر، واضح‌تر و قدرتمندتر خواهند بود.

وقتی هرماه یک‌بار تصویرسازی کنید نتیجه کمتری می‌گیرید تا زمانی که هفته‌ای یک‌بار تصویرسازی کنید و مطمئنا اگر روزانه آن را انجام دهید نتایجی که می‌گیرید، ده‌ها برابر بهتر و قوی‌تر خواهد بود.

حتی اگر می‌توانید در طی شبانه‌روز چندین بار به تصویرسازی بپردازید و با هدفتان زندگی کنید.

۲- مدت

چگونه با تصویرسازی به هدف خود برسیم

دومین بخش تصویرسازی، مدت آن است، یعنی هرچقدر مدت تصویرسازی‌تان بیشتر باشد به همان میزان نتیجه بهتری می‌گیرید.

اگر روزی یک‌بار تصویرسازی می‌کنید، اینکه ۵ دقیقه آن را انجام دهید یا ۱۵ دقیقه کاملا تفاوت دارد. هر چقدر زمان بیشتری به آن اختصاص دهید روی نتایجتان تاثیر مثبت و بیشتری می‌گذارد.

۳- وضوح و روشنی

چگونه با تصویرسازی به هدف خود برسیم

سومین بخش تصویرسازی ، وضوح و روشنی است، وقتی هدف جدیدی انتخاب می‌کنیم، تصویر و یا تجسم ما از هدف معمولا مبهم است، به همین خاطر است که می‌گویم لزومی ندارد از همان ابتدا اهدفتان واضح و روشن باشد، چون در بیشتر مواقع چنین اتفاقی نمی‌افتد.

اما باید بدانید برای اینکه هدفتان محقق شود لازم است این وضوح و روشنی را در طی مسیر به وجود بیاورید و این خودبه‌خود اتفاق نمی‌افتد بلکه وظیفه ما است که آن را به وجود آوریم و البته هر چقدر زودتر این اتفاق بیفتد زودتر هم به نتیجه خواهیم رسید.

چگونه باید وضوح و روشنی را به وجود بیاوریم؟

باید تا می‌توانید راجع به هدفتان بنویسید، راجع به جزئیات آن، نتیجه ای که می‌خواهید به دست آورید و سپس آن را مرور کنید، تصاویر مرتبط با آن را پیدا کنید و بارها و بارها به آن عکس‌ها و جزئیات آنها توجه کنید، حتی لازم است در رابطه با اهدافتان، بارها و بارها با خودتان صحبت کنید و به خودتان بگویید که چه می‌خواهید، هر بار که این کار را انجام می‌دهید خواسته‌تان بیشتر در ذهن ناخودآگاهتان ثبت می‌شود.

وقتی یک قتلی اتفاق می‌افتد، در ابتدا همه چیز گنگ و مبهم است اما کارآگاهان به دنبال سرنخ‌هایی می‌گردند و بعد از اینکه یافتند آن قدر آنها را دنبال می‌کنند که در نهایت به قاتل می‌رسند و تصویر واضح و روشن می‌شود.

حالا ما به جای قاتل به دنبال مدرک و سرنخ برای اهدافمان می‌گردیم و هر چقدر هدف و خواسته‌هایمان واضح و روشن باشند به همان میزان امکان دستیابی به آن افزایش می‌یابد.

۴- احساسات

چهارمین بخش تصویرسازی، احساسات است، این بخش مهمترین قسمت تصویرسازی است، اگر در سه قسمت قبلی عالی عمل کرده باشید یعنی توانسته‌اید یک تصویر واضح و روشن از خواسته‌تان را به وجود آورید، اما چیزی که باعث می‌شود به سمت هدف تان کشیده شوید و هدفتان هم به سمت شما بیاید، احساسات است، در حقیقت احساسات ما و اهدافمان را به هم پیوند می‌دهد.

احساسات باعث به وجود آمدن ارتعاش می‌شود و ارتعاش هم قانون جذب را در مورد اهداف مان فعال می‌کند.

پس هر چقدر که تصاویر شما دارای احساس باشد و هرچقدر که این احساسات قوی‌تر باشد به همان میزان احتمال محقق شدن اهداف تان بیشتر می‌شود.


نکته پایانی

تصویرسازی خلاق و مرتبط با هدف مانند کاشتن دانه سیبی در زمین است، تا مدت‌ها به دانه‌تان آب می‌دهید ولی حتی نمی‌دانید در چه مرحله ای است اما کم‌کم سر از خاک بیرون آورده و باعث شگفتی می‌شود، بعد از گذشت مدتی رشد کرده و به یک درخت بزرگ تبدیل می‌شود و در نهایت میوه‌های آن را مشاهده خواهید کرد. این فرایند نیاز به اطمینان و مراقبت دارد.

تصویرسازی هم همینطور است، لازم است هر روز آن را انجام دهید، بعد از مدتی نشانه‌ی کوچکی را خواهید دید اما اگر صبور باشید و به این فرایند اطمینان کنید، در نهایت میوه آن یعنی هدف تان که محقق می‌شود را خواهید دید.

شاد و موفق باشید.
اگر سوالی در این زمینه داشتید و یا تجربه‌ای که به دیگران کمک می‌کند، لطفا در نظرات زیر این مقاله بنویسید.
چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید
4 نظرات
 1. انسیه ملکی می گوید

  با سلام.سپاس از شما مطالب جالب و کاملا کاربردیی از مقاله شما یاد گرفتم.

  1. می گوید

   سلام
   شما لطف دارید، ممنون
   شاد و موفق باشید

 2. سهیل رزمی
  سهیل رزمی می گوید

  اگه دو هدف مختلف داشته باشیم.. چطور تصویر سازی کنیم): مثلا یه هدف مربوط به وضع تحصیلمون باشه و هدف بعدی راجع به پرورش اندام؟

  1. افشین محمدی
   افشین محمدی می گوید

   دوست عزیز سلام
   سوال خیلی خوبی پرسیدید.
   اول بهتره برای هر هدف یک زمان مشخص در نظر گرفته بشه و براش تصویرسازی کنید، با فاصله باشه بهتره، منظور اینکه همزمان نباشه.

   به احتمال خیلی زیاد اوایل کار تصاویر خیلی واضح و شفاف نیست اما کم کم تصاویر واضح می‌شند، وقتی به این نقطه رسیدید که همه تصاویر واضح و روشن شدند تا اینجای کار قدم بزرگی برداشتید حالا برای اینکه به تصویرسازی‌تون قدرت بیشتری ببخشید بهتره اونها رو با هم ترکیب کنید، به این صورت که:

   مثلا تصور کنید توی دانشگاه هستید و همه دارند به شما توجه می‌کنند و راجع به هیکل و تناسب اندام شما صحبت می‌کنند و یا توی باشگاه هستید تصور کنید چند تا از همکلاسی‌های شما به دیدن شما اومدند و از اونجایی که شما شاگرد ممتازی هستید از شما مشاوره می‌خوان و شما هم دارید راجع به این پیشرفت و موفقیت‌تون صحبت می‌کنید و اونها رو راهنمایی می‌کنید.

   دو نکته بسیار مهم:
   ۱- اوایل کار معمولا ذهن همکاری نمیکنه و شما نباید مجبورش کنید دقیقا چیزی که می‌خواهید رو تصور کنه، ممکنه خیلی زود حواستون پرت بشه، وقتی متوجه شدید فقط خیلی آروم به تصویر اصلی برگردید، کم کم مقاومت ذهن از بین میره.

   ۲- توی تصویر سازی بیشتر از تصاویر واضح و روشن، احساس مهمه، پس باید خیلی نرم و آهسته تصاویرتون رو به سمتی هدایت کنید که به شما احساس خوبی بدند، حس برنده بودند، موفقیت، پیشرفت کردن، خوشحال بودند و …
   شاد و موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.