موفقیت چگونه حاصل می شود ؟

2 712

موفقیت چگونه حاصل می شود ؟

موفقیت چگونه حاصل می شود ، این سوالیست که همه ما به دنبال جواب آن هستیم، اساتید حوزه موفقیت نظرات مختلفی در این باره دارند و حتی در کتاب هایی که در این باره نوشته شده است، جواب های گوناگونی به این پرسش بسیار مهم داده شده است، بنابراین تشخیص این که واقعا کدام درست می گوید و کدام نه، کدام جواب، ما را زودتر به موفقیت می رساند و کدام یک دیرتر، سخت است، در این مقاله از مدیر هدف می خواهیم به این موضوع بپردازیم که موفقت چگونه حاصل می شود و لازم است ما برای رسیدن به موفقیت چه کارهایی انجام دهیم.

از نظر شما موفقیت چگونه حاصل می شود آن را تعریف کنید

بیشتر از هفت میلیارد انسان روی کره زمین زندگی می کند که هر کدام با توجه به کشور و محل زندگی خود دارای اعتقادات، باورها، فرهنگ ها، راه ها و روش های خاص خود برای زندگی هستند، اینکه در کدام کشور و محله و کدام فرهنگ، زندگی کرده ایم بسیار اهمیت دارد زیرا زمانی که انسانی به دنیا می آید، هیچگونه باور، اعتقاد یا فرهنگی ندارد و همه این موارد را در طول زندگی خود و از پدر و مادر، کشور و دین و آیینی که در آن کشور حاکم است به دست می آورد، پس اگر یک نفر در شرایط بسیار سخت و در روستاهای بسیار دورافتاده آفریقا زندگی می کند باورها، اعتقادات و شرایطش برای زندگی و موفق شدن بسیار متفاوت تر از کسی است که در بهترین کشورهای جهان با امکانات رفاهی و فرهنگی غنی زندگی می کند.

موفقیت چگونه حاصل می شود ؟

علاوه بر اینها همه ما انسان ها دارای توانایی ها و ویژگی های خاص خود هم هستیم پس با توجه به این توضیحات نمی توان نسخه ای پیچید که برای همه افراد در سراسر دنیا جواب یکسان دهد، به همین خاطر است که صحبت های اساتید حوزه موفقیت و حتی کتاب هایی که در این زمینه وجود دارد با هم متفاوت است.

اما با اینکه این همه تفاوت وجود دارد و موفقیت برای هرکسی می تواند کاملا متفاوت باشد، یک سری موارد هم وجود دارد که یکسان است و فرقی نمی کند در کجای جهان و با چه شرایطی زندگی کرده باشیم، برای اینکه موفق شویم لازم است آنها را رعایت کنیم.

پس در جواب این سوال که « موفقیت چگونه حاصل می شود » لازم است ابتدا خودتان موفقیت را تعریف کنید، موفقیت از نظر شما یعنی چه؟ لازم است در این باره خوب فکر کنید و به این سوالها پاسخ دهید:

  • چه زمانی احساس می کنید موفق شده اید؟
  • چه اتفاقی باید بیفتد که بگویید من توانستم موفق شوم؟
  • موفقیت از نظر شما چه شکلی است؟
  • چه رنگ و بویی دارد؟ چه طعمی دارد؟
  • آیا موفقیت برای شما شیرین است یا با سختی و مشقت همراه است؟

اولین گام رسیدن به آرامش ذهنی

بعد از اینکه موفقیت را تعریف کردید، حالا اگر نشانه های آن را ببینید می توانید بفهمید دارید موفق می شوید یا نه و یا حتی دارید به آن نزدیک می شوید یا دور می شوید، در قدم بعدی برای اینکه بخواهید به موفقیتی که تعریف کرده اید برسید لازم است یک سری شرایط را هم داشته باشید، یکی از مهمترین موارد این است که آرامش ذهنی داشته باشید.

موفقیت چگونه حاصل می شود ؟

آرامش ذهنی بسیار مهم است، بعضی از افرادی که از من راهنمایی می خواهند و می پرسند که چگونه باید موفق شویم، وقتی به آنها می گویم ابتدا آرام باش، خودت را ریلکس کن و به خودت برس تا آرامش ذهنی پیدا کنی با تعجب به من نگاه می کنند و فکر می کنند دارم با آنها شوخی می کنم و شاید هم منتظر یک فرمول جادویی هستند که به واسطه آن ظرف مدت بسیار کوتاهی به همه خواسته هایشان برسند.

برای موفقیت دو راه کلی وجود دارد؛ اولی رسیدن به موفقیت از راه بسیار سخت و با تلاش و کوشش بسیار است که البته بیشتر افراد این راه را انتخاب می کنند و فکر می کنند هرچقدر بیشتر تلاش کنند بیشتر موفق می شوند، واقعیت این است که تلاش زیاد و سخت ارتباط زیادی با موفقیت ندارد، افرادی هستند که دو شیفت و حتی سه شیفت کار می کنند ولی همچنان درجا می زنند.

راه دوم رسیدن به موفقیت از راه آسان و طبیعی آن است، رسیدن به موفقیت مانند نقاشی کشیدن است.

تقریبا همه افراد می توانند نقاشی بکشند، فرقی نمی کند یک کودک دوساله باشد یا یک پیرمرد ۸۰ ساله، زن باشد یا مرد، سیاه پوست باشد یا سفید پوست، کوچک باشد یا بزرگ، همه می توانند نقاشی بشکند، اما سوال اینجاست؛

آیا نقاشی که یک هنرمند نقاش ماهر می کشد با نقاشی که یک کودک دوساله می کشد یکی است؟
به هر حال هر دوی آنها نقاشی کشیده اند و به آثار هر دوی آنها می گویند نقاشی ولی این کجا و آن کجا؟

در مورد موفقیت هم همینطور است، ما می توانیم با تلاش و کوشش بسیار زیاد به موفقیت هایی برسیم ولی معمولا این موفقیت ها در برابر موفقیت هایی که افراد موفق و فوق موفق به دست می آورند مانند مقایسه همان نقاشی یک کودک دوساله با یک هنرمند نقاش است.

هیچ هنرمند نقاشی با داشتن استرس، نگرانی و بدون آرامش ذهنی نمی تواند آثار خوبی خلق کند، در مورد افراد موفق هم همینطور است، موفقیت های بزرگ حاصل آرامش ذهن است وگرنه با داشتن استرس، نگرانی و احساسات منفی نمی توان به موفقیت های بزرگ دست یافت.

پس در جواب به این سوال که موفقیت چگونه حاصل می شود باید بگوییم که ابتدا باید به آرامش ذهنی برسیم.

همه احساسات منفی تان را حذف کنید

خب تا اینجا متوجه شدیم که موفقیت چگونه حاصل می شود ؛ ابتدا باید موفقیت را برای خودمان تعریف کنیم و سپس آرامش ذهنی به دست آوریم، منظور از آرامش ذهنی هم این نیست که نباید هیچ دغدغه ای نداشته باشیم وگرنه موفق نمی شویم بلکه منظور این است که باید مانند هنرمندان نقاش عمل کنیم.

موفقیت چگونه حاصل می شود ؟

یک هنرمند نقاش خوب می داند اگر می خواهد یک آثار زیبا خلق کند لازم است ذهن آرامی داشته باشد چون همه خلاقیت او از ذهنش نشئت می گیرد پس زمانی که استرس دارد و نگران است حتی اگر هم بخواهد یک نقاشی خوب بکشد، به احتمال خیلی زیاد یک شاهکار نخواهد شد. اگر شما هم می خواهید به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید لازم است ذهنتان را آرام کنید و به آرامش ذهنی برسید تا ذهنتان بتواند با قدرتی که دارد راه حل هایی را برای موفقیت شما پیدا کند، پس لازم است وقت بگذارید و به آرامش ذهنی برسید و این را به عنوان اولین هدف خود تعیین کنید.

اما چگونه می توان به آرامش ذهنی رسید؟
به جرئت می توان گفت بزرگترین دشمن آرامش ذهنی، انواع احساسات منفی است که اگر بتوانید از شر آنها خلاص شوید می توانید تا حدود خیلی زیادی به آرامش ذهنی برسید، برای اینکه از شر احساسات منفی خلاص شوید پیشنهاد می کنم مقاله زیر را که به طور کامل در آن روش کار را توضیح داده ام مطالعه کنید.

پیشنهاد می‌کنم این مقاله را هم بخوانید چگونه از شر احساسات منفی خلاص شویم .

نگرش های صحیح ایجاد کنید

خب گام اول تا سوم را برداشتیم حالا در قدم بعدی و در جواب به سوال « موفقیت چگونه حاصل می شود » باید بگوییم حالا لازم است نگرش های صحیح را ایجاد کنیم. ما از زمان کودکی تا جوانی مان حدود ۴۰ هزار تا ۱۰۰ هزار بار «نه» می شنویم، هزاران هزار بار می گویند تو نمی توانی موفق شوی، توانایی هایمان دست کم گرفته می شود و خلاصه از هر طرف موارد منفی به ما هجوم می آورد و این باور را در ما می سازد که ما نمی توانیم موفق شویم پس طبیعی است که اگر می خواهیم موفق شویم لازم است آثار این هزاران هزار بار «نه» که شنیده ایم را از بین ببریم.

من لایق موفق شدن هستم

یکی از آثار این هزاران هزار بار «نه» شنیدن ها، تحقیر شدن ها، نادیده گرفته شدن ها، باور بزرگترها که به ما منتقل شده، فرهنگ و جامعه، مدرسه و دانشگاه این است که ما خود را فرد لایقی نمی دانیم و این یکی از بزرگترین مشکلات انسان امروزی است مخصوصا ما ایرانی ها.

پس اگر می خواهیم موفق شویم لازم است این عدم لیاقت را در خود از بین ببریم، از آنجایی که ما هزاران بار به طرق مختلف شنیده ایم یا به ما القا شده است که لیاقت موفقیت را نداریم یا پول ثروت مخصوص عده ای خاص است و افرادی که موفق و ثروتمند هستند حتما از راه نادرست به این جایگاه رسیدند و این در ذهن ناخودآگاه ما ریشه دوانده است پس باید در همانجا هم از بین برود.

یکی از بهترین راه ها برای اینکه خود را فرد لایقی بدانید این است که یک عبارت تاکیدی درست کنید مثلا «من لایق موفق شدن هستم» و حالا سعی کنید هزاران بار آن را تکرار کنید تا آثار قبلی از بین برود.

من توانایی موفق شدن را دارم

توانایی های ما انسان ها بیشتر از آن چیزی است که حتی تصورش می کنیم یعنی اگر حتی ده ها بار به دنیا بیاییم و زندگی کنیم، نمی توانیم از همه این پتانسیل استفاده کنیم، اما چیزی که باعث شده این توانایی ها محدود شود وجود باورهای محدود کننده است مثل همان هزاران بار «نه» شنیدن ها و خیلی موارد دیگر که باعث شده ما به توانایی هایمان ایمان نداشته باشیم، حالا در این میان هر چقدر که به توانایی هایتان ایمان داشته باشید به همان میزان می توانید از آن استفاده کنید.

عبارات تاکیدی در این مورد هم صدق می کند و لازم است یک عبارت تاکیدی برای خود درست کنید و دائم تکرار کنید تا به توانایی های خود اطمینان پیدا کنید و همزمان سعی کنید دست به عمل بزنید و به خودتان ثابت کنید که توانایی هایتان بسیار زیاد است، طبیعی است که هر چقدر بیشتر به توانایی هایتان ایمان بیاورید به همان میزان پیشرفتتان بیشتر خواهد شد.

اهدافتان را تعریف کنید

اگر از ما بپرسند موفقیت چگونه حاصل می شود خیلی از ما می گوییم ابتدا باید هدف تعیین کنیم، کارهایی که ما را به هدفمان می رساند را لیست کنیم، سپس اولویت بندی کنیم و از مهمترین آنها شروع به انجام کنیم، این درست است اما خیلی هم کامل نیست، خیلی ها هدف تعیین می کنند و سعی می کنند به آن برسند ولی از آنجایی که به توانایی هایشان ایمان ندارند و حتی خود را لایق موفق شدن نمی دانند، پیشرفت چندانی نمی کنند پس لازم است وقت صرف کنید و روی باور و اعتقاد به توانایی هایتان کار کنید.

موفقیت چگونه حاصل می شود ؟

نکته پایانی موفقیت چگونه حاصل می شود

باید توجه کنیم موفقیت حاصل تلاش است و ما دو نوع تلاش داریم، یکی تلاش فیزیکی و دیگری تلاش ذهنی، اینکه خود را لایق موفقیت و ثروت بدانیم، اینکه به توانایی هایمان ایمان داشته باشیم، اینکه باور داشته باشیم ما هم می توانیم موفق شویم، بیشتر از اینکه به تلاش فیزیکی نیاز داشته باشد به تلاش ذهنی نیاز دارد، به همین خاطر گفتم آرامش ذهنی بسیار اهمیت دارد.

اگر ما از نظر جسمی خسته باشیم، خیلی نمی توانیم فعالیت کنیم و اگر هم کاری انجام دهیم با وجود خستگی، آن کار کیفیت پایینی خواهد داشت، در مورد ذهن هم همینطور است، اگر ما ذهنی آشوب داشته باشیم، تلاش ذهنی که می کنیم خیلی کیفیت بالایی نخواهد داشت.

دانلود pdf مقاله موفقیت چگونه حاصل می شود ؟

برای مشاهده لینک دانلود لطفا ابتدا از طریق ورود کاربران وارد سایت شوید و اگر هنوز عضو سایت نشده‌اید، خوشحال می‌شویم به جمع ما بپیوندید، لطفا روی ثبت‌نام کلیک کنید، ثبت نام در سایت مدیر هدف کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد.

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید
2 نظرات
 1. امیر مصطفی می گوید

  سلام استاد محمدی
  وقتتون بخیر.
  ممنونم از محتوای آموزشی عالی که در سایت مدیر‌هدف ارائه میدید.

  1. افشین محمدی
   افشین محمدی می گوید

   سلام
   وقت شما هم بخیر
   خواهش میکنم و ممنون از اینکه پیگیر مطالب سایت هستید
   شاد و موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.