سه گام برای بهبود مهارت های مدیریت زمان

798

یکی از دلایل بسیار مهمی که باعث می شود افراد زیادی به اهدافشان نرسند نداشتن مهارت های مدیریت زمان است، وقتی هدفی انتخاب می کنیم لازم است برای رسیدن به آن هدف کارهایی انجام دهیم، گاهی تعداد و تنوع این کارها بسیار زیاد است، یعنی لازم است ده ها، صدها و حتی هزاران کار ریز و درشت انجام دهیم تا هدفمان محقق شود، بعضی از این کارها بسیار ارزشمند و تاثیرگذارند و بعضی کمتر و تشخیص اینکه کدام کار ارزشمند است و باید اول انجام شود بستگی به داشتن مهارت های مدیریت زمان دارد.

 

امروزه داشتن مهارت های مدیریت زمان بیشتر از گذشته احساس می شود، علتش هم این است که عوامل حواس پرت دنیای امروز صدها و حتی هزاران برابر گذشته است، در گذشته مردم در یک دنیا زندگی می کردند ولی امروزه ما در دو دنیا به طور همزمان زندگی می کنیم، منظورم «دنیای مجازی» است، چند روز است که تلگرام از دسترس خارج شده و همه چیز به هم ریخته، آیا می توانید تصور کنید شبکه های اجتماعی دیگر هم قطع شود و بدتر از آن کلا اینترنت قطع شود آن وقت چه خواهیم کرد؟ تصورش هم سخت است. (خدا آن روز را نیاورد!)

 

اهمیت بهبود مهارت های مدیریت زمان

بهبود مهارت های مدیریت زمان

زندگی در دنیای مجازی بسیار شیرین و لذت بخش است، اما اگر می خواهیم به اهدافمان برسیم لازم است آن را مدیریت کنیم، زیرا شرط رسیدن به اهداف داشتن تمرکز است، با این توضیحات متوجه می شویم که دو عامل بسیار مهم وجود دارد که باعث می شود یادگیری و تقویت مهارت های مدیریت زمان بسیار اهمیت پیدا کند.

 

عامل اول) تشخیص کارهای درست، ارزشمند و تاثیر گذار از کارهای کم ارزش

همانطور که گفتم ممکن است لازم باشد ده ها، صدها و حتی هزاران کار ریز و درشت انجام شود تا به یک هدف برسیم، اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که لازم نیست همه این کارها انجام شود، بلکه درستش این است که کارهای کم ارزش فدای کارهای باارزش تر شوند زیرا زمان و انرژی ما محدود است و ما نمی توانیم همه این کارها را انجام دهیم و اگر هم تصمیم بگیریم همه آن کارها را انجام دهیم ممکن است زمان رسیدن به اهدافمان بسیار طولانی و خسته کننده شود و در نهایت انگیزه مان را از دست بدهیم.

 

عامل دوم) حذف و کاهش عوامل حواس پرت

دومین عاملی که باعث می شود یادگیری و بهبود مهارت های مدیریت زمان اهمیت زیادی پیدا کند وجود عوامل حواس پرت است که متاسفانه در دنیای امروز عوامل حواس پرت بسیار زیاد شده است، بنابراین فقط تشخیص کارهای درست و ارزشمند کافی نیست زیرا حتی اگر کارهای درست را هم تشخیص دهیم و بخواهیم آنها را انجام دهیم، عوامل زیادی ممکن است اجازه این کار را ندهند بنابراین باید بتوانیم این عوامل را شناسایی و آنها را حذف یا مدیریت کنیم.

 

نکته بسیار مهم:

اگر تصمیم گرفته اید مهارت های مدیریت زمان خودتان را بهبود ببخشید باید بدانید مدیریت زمان تکنیک ها و روش های بسیار زیادی دارد و اجرا کردن همه آنها هم بسیار سخت است، کافی است لیست کتاب هایی که درباره مدیریت زمان نوشته شده است را جستجو کنید، از طرفی هم نمی توان همه آنها را در یک نوشته توضیح داد بنابراین تصمیم گرفتم چکیده و مهم ترین بخش های آن را که برای رسیدن به اهدافمان نیاز داریم در سه گام توضیح دهم.

 

گام اول تعیین دقیق اهداف

بهبود مهارت های مدیریت زمان
اولین گام برای بهبود مهارت های مدیریت زمان ، تعیین دقیق اهداف است، هر چقدر در این گام خوب عمل کنید و دقیق بدانید که چه خواسته و هدفی دارید در دو گام بعدی موفق تر خواهید بود اما اگر خواسته تان دقیق نباشد و ندانید چه کاری می خواهید انجام دهید، به چه هدفی برسید و یا از اینکه هدفی را تعیین کنید مردد باشید آن وقت خود به خود در گام های بعدی هم ضعیف عمل خواهید کرد.
برای تعیین اهداف روش های زیادی وجود دارد که به دو مورد آن می پردازیم.

 

تعیین اهداف از طریق نوشتن

بهبود مهارت های مدیریت زمان
فرض کنیم که شما مانند خیلی از افراد نمی دانید چه می خواهید، خواسته تان چیست و می خواهید به چه هدفی برسید، از آنجا که اولین گام، تعیین دقیق اهداف است پس یک چالش بزرگی پیش رو دارید، اما با این روش می توانید به راحتی از پس آن برآیید. این یک روش جالب و قدرتمند است، اما لازم است کمی صبور باشید، روش کار به این صورت است:
یک دفترچه یادداشت تهیه کنید، در صفحه اول ۱۰ هدفتان را بنویسید، شاید این سوال به ذهنتان برسد که وقتی من نمی دانم چه می خواهم و هدفم مشخص نیست

چطوری می توانم ۱۰ هدف بنویسم؟
– از خودتان بپرسید چه چیزهایی را دوست دارید؟
– دلتان می خواهد چه موفقیت هایی به دست آورید؟
– به چه نوع ماشینی علاقه مندید؟
– چه چیزهایی برایتان ارزشمند است؟
– چه اتفاقی باید بیفتد تا احساس مهم بودن کنید؟
– دوست دارید در زمینه مالی به چه چیزهایی برسید؟

سپس هر چیز به ذهنتان رسید را بنویسید، نیاز است کمی به آنها فکر کنید اما خیلی هم حساس نباشید، در این مرحله خیلی هم نیاز نیست دقیق بدانید چه می خواهید چون اگر می دانستید که دیگر این تمرین را انجام نمی دادید پس راحت باشید و فقط تمرین را انجام دهید.

 

روز بعد دوباره همین کار را تکرار کنید اما یک شرط وجود دارد و آن اینکه نباید به صفحه قبلی رجوع کنید و از روی آن اهدافتان را بنویسد، این بار کمی کار ساده تر می شود اما هنوز هم با خواسته دقیقتان فاصله دارید، روز سوم هم همین کار را تکرار کنید و بدون رجوع به صفحات دو روز قبل، ۱۰ هدفتان را بنویسید و حتی اگر بیشتر هم شد اشکالی ندارد مثلا ۱۲ یا حتی ۱۵ هدف، این کار را تا ۲۰ روز و حتی یک ماه انجام دهید.

 

اتفاقی که می افتد این است؛ گاهی هدفی که در روز اول نوشتید، در روزهای بعد در فهرستتان نخواهد بود و شاید هم برای همیشه از فهرست و ذهنتان حذف شود، معلوم است که آن هدف جزو هدف های اصلی تان نبوده است، پس ممکن است خیلی از اهدافتان در روزهای بعد حذف شوند اما کم کم اهداف اصلی تان مشخص می شود، اهدافی که هر روز تکرار می شوند و روشن تر و واضح تر می شوند، بعد از گذشت مدتی همه یا بیشتر اهدافی که می نویسید هدف های واحدی هستند که در روزهای بعد هم تکرار شده اند، این طوری متوجه می شوید که هدف های اصلی تان چیست.

 

تعیین اهداف از طریق سوال پرسیدن

بهبود مهارت های مدیریت زمان
شاید به جرئت بتوان گفت بهترین روش برای تشخیص اهدافمان سوال پرسیدن است، به این دلیل که وقتی سوالی می پرسیم ذهن ناخودآگاهمان را درگیر می کنیم و جواب هایی که ذهن ناخودآگاه پیدا می کند خیلی بهتر و ارزشمندتر از جواب های ذهن خودآگاه است. ذهن ناخودآگاه ما طوری ساخته شده است که وقتی سوالی می پرسیم شروع به یافتن جواب می کند و آنقدر این کار را ادامه می دهد تا به جواب برسد، اما باید چند نکته را بدانیم؛

 

نکته اول) نمی توانیم با یک بار پرسیدن ذهن ناخودآگاهمان را درگیر یافتن جواب کنیم.

نکته دوم) برای یافتن جواب باید به صورت مستمر از خودمان سوال بپرسیم؟

 

لازم است آن سوال را بنویسیم و در طی شبانه روز صدها بار از خودمان سوال بپرسیم و این کار را تا زمانی که به جواب برسیم ادامه دهیم. ممکن است در دفعات اول کمی سخت به نظر برسد و زمان زیادی طول بکشد به جواب برسیم اما به مرور هم کیفیت جواب ها بهتر می شود و هم زمان رسیدن به جواب ها کمتر می شود.

 

نکته سوم) اگر باور نداشته باشیم که به جواب می رسیم، همین باور روی ذهن ناخودآگاهمان تاثیر می گذارد زیرا باور مهمترین قانون ذهن است پس اگر باور به یافتن جواب نداشته باشیم ذهن ناخودآگاه اصلا هیچ اقدامی برای یافتن جواب نخواهد کرد.

 

نکته چهارم) ممکن است باور داشته باشیم به جواب می رسیم اما انتظار رسیدن به آن را نکشیم در این صورت هم به جواب نخواهیم رسید یا خیلی زود این اتفاق نخواهد افتاد، پس باید آگاهانه انتظار بکشیم که به جواب خواهیم رسید و هر چقدر این انتظار قوی تر باشد زودتر به جواب خواهیم رسید.

 

نکته پایانی

اولین گام برای بهبود مهارت های مدیریت زمان تعیین دقیق اهداف است، اما باید بدانیم اگر جزو افرادی هستیم که تا به حال هیچ هدفی انتخاب نکرده ایم یا با روش های هدف گذاری آشنا نیستیم و یا تا الان نمی دانستیم خواسته دقیقمان چیست، پس نباید انتظار داشته باشیم ظرف چند دقیقه خواسته دقیقمان مشخص شود، این کار نیاز به زمان دارد و اگر چند روز یا چند هفته و حتی چند ماه وقت صرف کنید تا خواسته قلبی و دقیقتان مشخص شود مطمئن باشید این کار ارزشش را دارد.

ادامه دارد


دانلود pdf مقاله سه گام برای بهبود مهارت مدیریت زمان:

 

برای مشاهده لینک دانلود لطفا ابتدا از طریق ورود کاربران وارد سایت شوید و اگر هنوز عضو سایت نشده‌اید، خوشحال می‌شویم به جمع ما بپیوندید، لطفا روی ثبت‌نام کلیک کنید، ثبت نام در سایت مدیر هدف کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد.

 

2 نظرات
 1. سمانه می گوید

  عالی بود.لطفا یک مطلب هم در مورد اهداف همزمان بزارید برای اونا چجوری باید برنامه ریزی کنیم از همین راه هایی که می گید خوبه یا برنامه ی جداگانه بریزیم؟
  خیلی ممنون از سایت خوبتون.👍👍

  1. افشین محمدی
   افشین محمدی می گوید

   سلام
   ممنون از لطفتون
   بله حتما در این مورد هم مطلب خواهیم گذاشت

نظرات بسته شده است.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.