۵ راه افزایش بازدهی فردی

1 163

۵ راه افزایش بازدهی فردی

بازدهی فردی یک عامل بسیار مهم، کلیدی و متمایزکننده در دستیابی به اهداف است، یکی از مهمترین نگرش افراد موفق هم همین است که چگونه می‌توانند نتایج بیشتر و بهتری را در زمان کمتری بگیرند. چه خوب است که ما هم این نگرش را در خود ایجاد کنیم و آگاهانه به دنبال راه‌هایی باشیم تا نتایج بیشتر و بهتری را در زمان کمتری بگیریم یعنی بازدهی فردی مان را افزایش دهیم.

اما قبل از اینکه به راهکارهایی برای بالا بردن بازدهی فردی بپردازیم، لازم است که به این مورد اشاره کنیم؛ بالا بردن بازدهی فردی و دستیابی به نتایج بیشتر و بهتر آن هم در زمان کمتر، کار جدیدی نیست و حتی مربوط به این قرن هم نمی‌شود، بلکه انسان از همان ابتدای خلقتش به این صورت عمل می‌کرد و همیشه به دنبال راه‌های بهتر بود.

انسان موجودی ابزارساز است، با کمک ابزارهایش بود که توانست به دنیا حکومت کند ولی بدون کمک ابزارهایش حتی نسل انسان منقرض می‌شد، زمانی که انسان‌های اولیه با سرما و حیوانات وحشی روبرو شدند، دو ابزار ساده ولی قدرتمند ساختن که نسل بشر را نجات داد، یعنی نیزه و سوزن.

با کمک نیزه توانستند در برابر حیوانات وحشی مقابله کنند و از طرفی حیوانات دیگر را برای تغذیه شکار کنند و از سوزن هم برای دوختن لباس از پوست حیوانات استفاده کردن و در سرما جان سالم به در بردند، این روند همینطور ادامه داشت دائم بهتر و بهتر می‌شد، بعدها تیر و کمان را اختراع کردند و در ۵۰۰۰ سال پیش چرخ اختراع شد و تا امروز هم از آن استفاده می‌شود.

برادران رایت اولین هواپیمایی که ساختن در حدود ۹ مایل در ساعت یعنی ۵/۱۴ کیلومتر در ساعت سرعت داشت ولی چند دهه بعد هواپیمای کنکورد ۲۰۰۰ مایل سرعت داشت یعنی مرز سرعت بیشتر از ۳۲۰۰ کیلومتر در ساعت را شکست، پس با توجه به گذشته مان ما همیشه به دنبال به دست آوردن نتیجه بیشتر در زمان کمتر بوده‌ایم، ما همیشه به دنبال سرعت بیشتر و بهبود عملکرد بوده‌ایم.

حالا دیگر مشکل حیوانات وحشی و سرما را نداریم، بلکه مشکلات ما در دنیای امروز حواس‌پرتی‌هایی است که باعث شده تمرکزمان را از دست بدهیم، مانند، اینترنت، تلفن، موبایل، شبکه‌های اجتماعی، تکنولوژی و خیلی موارد و ابزاری که بتوانیم به کمک آن با این مشکلات مبارزه کنیم، ابزار بازدهی فردی است، ما نیاز به استراتژی‌ها و راهکارهایی داریم که بالاترین نتیجه را در زمان کمتر به دست آوریم که در ادامه به تعدادی از قدرتمندترین آنها خواهیم پرداخت.

۱- اهدافتان را به طور واضح و روشن تعیین کنید.

بالا رفتن بازدهی فردی رابطه مستقیمی با واضح و روشن بودن اهداف دارد، هر چقدر اهداف ما واضح و روشن‌تر باشد به همان میزان می‌‌توانیم استراتژی‌ها و راهکارهای بهتری را اجرا کنیم، هر چقدر اهدافمان محسوس‌تر و قابل لمس‌تر باشد به همان میزان تمایل ما برای انجام آنها بیشتر می‌شود.

نکته بسیار مهم در رابطه با واضح و روشن بودن هدف این است که اولین شرط دستیابی به اهداف، واضح و روشن بودن آنهاست، اگر مبهم باشند، اگر ندانیم دقیقا چه می‌خواهیم، پس ناخودآگاه تلاشی هم برای به دست آوردنش نخواهیم کرد، سردرگم خواهیم شد، نمی‌دانیم چه کاری درست است و چه کاری غلط.

هدف یعنی نتیجه، هر چقدر این نتیجه روشن‌تر باشد، احتمال دستیابی به آن هم افزایش می‌یابد ولی باید توجه داشته باشیم که گاهی اهداف ما و یا نتیجه ای که می‌خواهیم به دست آوریم زیاد واضح و روشن نیست، در این حالت نباید منتظر بمانیم که اول هدفمان واضح و روشن شود و بعد به سراغ آنها برویم، چون ممکن است هیچ وقت اتفاق نیفتد، پس همان حدودی هم که بدانید کافیست، با همان شروع کنید ولی آگاهانه به دنبال این باشید که در طی مسیر به وضوح و روشنی برسید.

۲- برنامه قابل اجرا و مکتوب طراحی کنید

تحقیقی در مورد ۳۰ فرد بسیار موفق و ثروتمند صورت گرفت، کسانی که در زمینه‌های مختلف به موفقیت‌ها و جایگاه‌ بسیار بالایی دست یافته بودند، حدود ۶ نفر آنها اهداف مکتوب و برنامه‌ریزی مکتوب داشتند و ۲۴ نفر دیگر اهدافشان را مکتوب نکرده بودند ولی دقیقا می‌دانستند چه می‌خواهند و هر کاری برای رسیدن به آن انجام می‌دادند.

همه آن ۳۰ نفر جزو افراد بسیار موفق بودند، چه آنهایی که اهداف و برنامه‌شان را نوشته بودند، چه آنهایی که ننوشته بودند، این نشان می‌دهد که حتی اگر اهدافتان و برنامه‌تان را ننویسید، باز هم امکان دستیابی به اهدافتان وجود دارد اما نکته بسیار جالبی که وجود داشت این بود، آن ۶ نفر چندین برابر بقیه موفق‌تر عمل کرده بودند.

همانطور که در مقالات قبلی اشاره شده است، نوشتن یک ابزار مدیریتی است، وقتی هدف و برنامه‌تان را می‌نویسید بهتر آن را مدیریت می‌کنید، چرا وقتی می‌شود با نوشتن عملکرد بالاتری داشت، این کار را نکرد و به نتیجه به مراتب پایین‌تری دست یافت؟

اهدافتان را بنویسید و سپس لیستی از کارهایی که شما را به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند تهیه کنید و اگر هر شب برای روز بعد برنامه‌تان و کارهایی که باید انجام دهید را بنویسید، بازدهی فردی تان خیلی بالاتر خواهد رفت.

۳- اولویت دادن به اولویت‌ها

سومین مورد که باعث بالارفتن بازدهی فردی می‌شود این است که برای دستیابی به یک هدف یا یک نتیجه، ممکن است ده‌ها، صدها و حتی هزاران کار کوچک و بزرگ لازم باشد انجام شود تا هدف یا نتیجه مورد نظر به دست آید، نکته مهم این است که همه این کارها به یک اندازه ارزشمند و تاثیرگذار نیستند، تعدادی از آنها بسیار مهم و ارزشمندند و اگر انجام نشوند نتیجه مورد نظر به دست نمی‌آید و تعدادی هم نسبتا ارزشمندند ولی نه به اندازه گروه اول، تعدادی هم به طور غیر مستقیم و بسیار کم تاثیرگذراند و تعدادی از کارها هم آن طور که اول به نظر می‌رسند، تاثیرگذار نیستند.

تمام سعی ما باید این باشد که کارها را بر اساس میزان ارزشمند بودن آنها گروه‌بندی کنیم و بیشتر زمانمان را به کارهای بسیار ارزشمند اختصاص دهیم و بعد قسمتی از زمانمان را به کارهای نسبتا ارزشمند و کارهای بی‌ارزش را هم باید اصلا انجام ندهیم، پس کار ما اولویت دادن به اولویت‌هاست.

۴- عوامل حواس‌پرتی را حذف کنید

همانطور که گفتیم از بزرگترین دشمنان ما در دنیای امروز عوامل حواس‌پرت است که باعث می‌شود تمرکز ما به هم بریزد و بازدهی فردی ما به شدت کاهش یابد، پس اگر می‌خواهید بازدهی فردی تان بالا برود لازم است این عوامل را شناسایی کرده و آنها را حذف کنید، خیلی از افراد هستند که به این عوامل حواس پرت توجهی نمی‌کنند به همین دلیل هم اصلا متوجه نمی‌شوند که حواس‌شان پرت می‌شود.

این افراد مانند چراغ راهنمای ماشین، دائم روشن و خاموش می‌شوند، شروع به کار می‌کنند، یک اس‌ام‌اس حواسشان را پرت می‌کند، چند دقیقه بعد دوباره شروع به کار می‌کنند، دوستشان زنگ می‌زند، دوباره حواسشان پرت می‌شود و این روند همینطور ادامه دارد و اینطوری زمان و انرژی زیادی از دست می‌دهند و بازدهی بسیار کمی هم دارند.

قرار نیست شما هم جزو این افراد باشید، بهترین کار این است که این عوامل حواس پرت را از همان ابتدا از خودتان دور کنید، موبایلتان را سایلنت کرده و جایی قرار دهید که نتوانید ببینید، در اتاقتان را ببندید. عوامل حواس‌پرت را بنویسید و از مهمترین آنها شروع کنید به حذف کردن.

۵- سریعتر کار کنید

یک قانون وجود دارد به نام «قانون پارکینسون» این قانون به زبان ساده می‌گوید، زمان انجام یک کار با توجه به زمان تعیین شده برای انجام یک کار کاهش یا افزایش می‌یابد، به این صورت که اگر مثل شما برای یک کار که در حالت عادی ۳ ساعت زمان برای انجام آن نیاز است اگر دو ساعت در نظر بگیرید، آن کار را ظرف ۲ ساعت انجام می‌دهید و اگر ۱۰ ساعت در نظر گرفته باشید، زمان انجام آن کار۱۰ ساعت طول خواهد کشید.

ما چون می‌دانیم ۱۰ ساعت زمان داریم، ناخودآگاه چند ساعت آن را به هدر می‌دهیم، به کارهای دیگر می‌پردازیم و آن قدر وقت‌کشی می‌کنیم که در نهایت آن کار در همان ۱۰ ساعت انجام می‌شود، البته اگر بخواهیم یک کار ۳ ساعته را در ۱۰ ساعت انجام دهیم آسان است اما اگر بخواهیم همان را در ۲ ساعت انجام دهیم، لازم است راهکارهایی را بیابیم که کمی سخت‌تر می‌شود ولی اگر روی این راهکارها تمرکز کنید حتما راهش را می‌یابید.

اگر بخواهیم کاری را انجام دهیم راهش را می‌یابیم و اگر نخواهیم انجام دهیم بهانه‌اش را.

پس اگر می‌خواهید بازدهی فردی تان بالا برود، لازم است آگاهانه سرعت انجام کارها را افزایش دهید تا در زمان کمتری به نتیجه برسید.

نکته پایانی

در انتها لازم است بگویم بالا بردن بازدهی فردی شامل سه قسمت می‌شود.
۱- داشتن نگرش
۲- یافتن راهکارهای مورد نیاز
۳- کسب مهارت

پس اول باید به این نگرش برسید که بالا بردن بازدهی باعث دستیابی زودتر به اهدافتان می‌شود و در قدم بعدی به دنبال راهکارها و استراتژی‌هایی باشید که بتوانید به کمک آنها بازدهی فردی تان را افزایش دهید، در قدم سوم لازم است بعد از یافتن این راهکارها آنقدر آنها را انجام دهید تا تبدیل به عادت و مهارت شما شود.

شاد و موفق باشید.
اگر سوالی در این زمینه داشتید و یا تجربه‌ای که به دیگران کمک می‌کند، لطفا در نظرات زیر این مقاله بنویسید.
چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید
1 نظر
  1. قانون جذب می گوید

    سلام بازدهی کاری افراد در شرکتها و سازمان ها این روزها خیلی زیاد نیست متاسفانه و مخصوصا این مورد شماره ۵ یعنی قانون پارکینسون رو با این که افراد به اون آشنا هستند اما کمتر رعایت می کنند.
    مقاله کاربردی و مفیدی بود از شما سپاسگزارم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.