اهداف کلیدی ، کلید موفقیت همه‌ جانبه

2 130

اهداف کلیدی ، کلید موفقیت همه‌ جانبه

موضوع مقاله این هفته را به اهداف کلیدی اختصاص دادم، دلیلش این است که … اصلا اجازه بدهید از اول تعریف کنم.
چند روز پیش داشتم کتابی مطالعه می‌کردم که نویسنده یک بخش از کتاب را به موضوع هدف‌گذاری اختصاص داده بود و البته این را هم بگویم، نویسنده کتاب خودش یکی از اساتید حوزه موفقیت است، وی معتقد بود که موفقیت، یعنی موفقیت همه‌جانبه، یعنی موفقیت در تمام زمینه‌های زندگی  و یک انسان موفق کسی است که در تمامی ابعاد و زمینه‌های زندگی‌اش موفق باشد، نه اینکه در یک قسمت عالی باشد و در یک قسمت بد عمل کند.

مثلا خیلی افراد هستند که در زمینه شغلی و مالی خوب پیشرفت کرده‌اند و جزو بهتری‌ها هستند ولی در زمینه خانوادگی، خوب عمل نکردند و خانواده‌شان در حال از هم پاشیدن است، جنگ، دعوا و بی‌احترامی هم در خانه موج می‌زند.

معمولا تعادل زندگی را شغل به هم می‌زند، شغل یا کسب‌وکار بیشتر موارد مقابل خانواده، سلامتی یا حتی تفریح قرار می‌گیرد، البته از طرفی هم یکی از مهمترین معیارها برای ازدواج است.

پیشنهاد نویسنده این بود که کل زندگی‌تان را به ۷ تا ۱۰ حوزه یا بخش کلی تقسیم کنید و سپس برای هر حوزه یک هدف در نظر بگیرید و حالا تلاش کنید به هر ۱۰ هدف را پیش بردن، یعنی تلاش کنید به هر ۱۰ هدف خود برسید.


نظر شما چیست؟

آیا باید کل زندگی‌مان را به ۱۰ حوزه یا بخش تقسیم کنیم و برای هر بخش یک هدف انتخاب کنیم و سپس تلاش کنیم به همه آن ۱۰ هدف برسیم؟
من قبلا این روش را امتحان کردم، کار بسیار سختی است و احتمال رسیدن به اهداف هم به شدت کم است.

دلیلش هم کاملا واضح است، وقتی یک هدف داشته باشید، ۱۰۰% تمرکز، انرژی، زمان‌تان را صرف آن یک هدف می‌کنید، اینطوری احتمال رسیدن به آن هدف به شدت افزایش می‌یابد. اما زمانی که هدفتان می‌شود ۲ تا، و اگر بخواهید تمرکز، انرژی و زمانتان را به طور مساوی بین اهدافتان تقسیم کنید، احتمال رسیدن به هدفتان نصف می‌شود و اگر ده هدف داشته باشید، احتمال رسیدن به هر کدام، یک دهم می‌شود.


موفقیت همه‌ جانبه

به نظرم حق با نویسنده است، بهترین و مطلوب‌ترین موفقیت، موفقیت در تمام ابعاد و حوزه‌های زندگی است و چه خوب می‌شد اگر می‌توانستیم در تمامی ابعاد موفق باشیم.

همانطور که گفتم من هم با نظر نویسنده کاملا موافقم، بهترین موفقیت، موفقیت در همه ابعاد زندگی است، این حرف کاملا منطقی است و فکر کنم بیشتر افراد آن را تایید کنند. اما به نظرم روش کار، زیاد خوب نیست، اینکه بخواهیم در هر حوزه زندگی یک هدف انتخاب کنیم و سپس تلاش کنیم به همه آن اهداف برسیم، در این روش احتمال رسیدن به اهداف به پایین‌ترین حد خود می‌رسد.

خیلی از افراد از این روش استفاده می‌کنند و می‌خواهند کل زندگی‌شان را یکجا متحول کنند ولی بعد مدتی متوجه می‌شوند که این کار خیلی سخت است و آنها توانایی این کار را ندارند و در نهایت تسلیم می‌شوند و شاید برای همیشه اهدافشان را رها کنند.


قانون پارتو یا ۲۰/۸۰

به احتمال خیلی زیاد با قانون پارتو آشنا هستید، این قانون می‌گوید:
فرض کنید در صنف کتاب‌فروشی‌ها ۱۰۰ فروشگاه کتاب وجود دارد و کل درآمد حاصل از آنها هم ۱۰۰ میلیون تومان است، بنا به گفته این قانون ۲۰% از کتاب‌فروشی‌ها یعنی تعداد ۲۰ نفرشان، حدود ۸۰% درصد درآمد را به دست می‌آورند یعنی ۸۰ میلیون تومان و ۸۰% باقی فروشگاه‌ها که می‌شود ۸۰ فروشگاه، مبلغ ۲۰% باقیمانده درآمد یعنی ۲۰ میلیون تومان درآمد را به دست می‌آورند و اینطوری نیست که چون ۱۰۰ تا فروشگاه وجود دارد و ۱۰۰ میلیون درآمد پس به هر فروشگاه یک میلیون تومان درآمد برسد.

دلیلش هم منطقی است، بعضی از کتاب‌فروشی‌ها، بزرگترند، جای بهتری قرار دارند، صاحبانشان باتجربه‌ترند، استراتژی بهتری دارند، سابقه بیشتری دارند، تبلیغات بهتری می‌کنند و خیلی عوامل دیگر که باعث شده است درآمدشان چندین برابر بقیه باشد.

البته این قانون ۱۰۰% هم دقیق نیست و می‌تواند در موارد مختلف و حتی در جاهای مختلف، این درصدها متفاوت باشد ولی در کل این درصدها حدودا همین است و به واقعیت هم نزدیک است و می‌شود به آن استناد کرد.


اهداف کلیدی

این قانون در مورد اهداف هم صدق می‌کند. به جای اینکه ۱۰ هدف انتخاب کنید و در آخر نتوانید به همه آنها برسید، و اعتماد به نفستان هم از بین برود، بهتر است یکی، دو تا یا نهایت سه هدف انتخاب کنید.

ولی اهدافی را انتخاب کنید که بیشترین نتیجه و تاثیر را در زندگی‌تان داشته باشند و حتی روی سایر اهدافتان هم تاثیر چشمگیری داشته باشند، ما به این اهداف می‌گوییم، «اهداف کلیدی»


اهداف شغلی

یکی از این اهداف کلیدی، اهداف شغلی است، اگر شغل خوب، پردرآمد و پولسازی انتخاب کرده باشید، شغلتان می‌تواند روی اهداف مالی شما تاثیر چشمگیری بگذارد، می‌تواند این امکان را فراهم سازد تا راحت‌تر تشکیل خانواده بدهید، روی اهداف تحصیلی‌تان تاثیر می‌گذارد.

حتی روی اهداف جسمی هم تاثیر می‌گذارد، می‌توانید تغذیه مناسب‌تری داشته باشید، آموزش‌های بهتری ببینید، مربی بهتر و خصوصی بگیرید و یا حتی می‌تواند روی معنویات هم تاثیر بگذارد، مثلا می‌توانید به افراد نیازمند کمک کنید و کارهای عام‌المنفعه انجام دهید.


اهداف جسمی و سلامت

اهداف جسمی و سلامت هم جزو اهداف کلیدی هستند، اگر شما از نظر جسمی در بهترین وضعیت خود قرار داشته باشید، این حالت می‌تواند انرژی، اعتماد به نفس و روحیه شما را افزایش دهد، می‌توانید سرحال باشید، شاد باشید و خیلی اثرات دیگر و وقتی در بهترین وضعیت خود قرار داشته باشید، این می‌تواند روی روابط شما، کسب و کار شما، خانواده، تحصیل و خیلی بخش‌های دیگر تاثیر بسزایی داشته باشد.

به جای اینکه ۱۰ هدف انتخاب کنید و نتوانید به آنها برسید، یکی دو هدف یا نهایت سه هدف انتخاب کنید که با رسیدن به آنها، بیشترین نتیجه و تاثیر را در بخش‌های مختلف زندگ‌تان به دست بیاورید و حتی از آن بهتر این است که از بین سه هدف، یکی از آنها هدف شماره یک شما باشد و دو هدف دیگر تکمیل کننده هدف شماره یک یا در راستای آن باشد.


نکته پایانی

اگر تصمیم گرفتید بیشتر از سه تا هدف انتخاب کنید، لااقل یکی دو هدف را به عنوان اهداف کلیدی انتخاب کنید و حداقل ۸۰ درصد زمان، انرژی و تمرکزتان را به آن اهداف کلیدی اختصاص دهید و ۲۰ درصد زمان، انرژی و تمرکزتان را به دیگر اهداف.
شاد و موفق باشید.

چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید
2 نظرات
 1. انسیه ملکی می گوید

  با عرض سلام خدمت شما آقای محمدی
  مقاله خیلی خوب و قابل تاملی بود .استفاده کردم.
  در ضمن به خاطر مشاوره های خوب و کارسازی که در اختیار بنده قرار دادید بی نهایت ممنونم.
  موفق و پیروز باشید.

  1. می گوید

   سلام
   خواهش میکم و ممنون از لطفتون
   براتون آرزوی موفقیت میکنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.