چگونه ذهنمان را برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کنیم؟

0 252

همه ما اهداف و خواسته هایی برای خود داریم که دلمان می خواهد به آنها برسیم و آنها را تجربه کنیم و برای موفقیت بیشتر و رسیدن به جایگاه بالاتر تمام تلاشمان را می کنیم، گاهی این تلاش ها خیلی سخت و رنج آور می شوند ولی اگر بتوانیم ذهن ناخودآگاهمان را برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کنیم آن وقت خیلی راحت تر می توانیم به اهداف بیشتر، با تلاش کمتر و البته در زمان کوتاه تر برسیم، در مقاله این هفته از مدیر هدف می خواهیم به این سوال جواب دهیم که چگونه ذهنمان را برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کنیم؟

عملکرد ذهن

قبل از اینکه بخواهیم ذهنمان را برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کنیم، ابتدا باید نکته بسیار مهمی را راجع به ذهنمان بدانیم، در آن صورت است که می توانیم آن را برنامه ریزی کنیم. واقعیت این است که مغز و دستگاه عصبی ما نمی تواند بین تخیل و واقعیت تفاوتی قائل شود و نسبت به هر دوی آنها واکنش یکسانی نشان می دهد.

مغز و دستگاه عصبی ما نمی تواند بین تخیل و واقعیت تفاوتی قائل شود

مثلا شاید تجربه کرده باشید؛ خواب بدی دیده اید و هراسان از خواب بیدار شده اید و وقتی کمی هوش و حواستان سرجایش آمده خدا را شکر کرده اید که همه اش خواب بوده و در واقعیت اتفاق نیفتاده است، اما بعد متوجه شده اید که تمام بدنتان خیس عرق شده است، چگونه ممکن است چنین چیزی اتفاق بیفتد؟ مگر همه آنها خواب نبوده اند یعنی در عالم واقعیت که اتفاق نیفتاده است پس چرا ذهن و بدن ما همان واکنش را از خود نشان داده است که اگر در واقعیت اتفاق افتاده بود از خود نشان می داد.

چگونه ذهنمان را برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کنیم؟

یک قانونی وجود دارد به نام قانون تمرکز و این قانون می گوید روی هر چیزی که تمرکز کنید آن چیز قوی تر می شود حالا آن چیز می خواهد خوب باشد یا بد، به نفع شما باشد یا به ضرر شما، مثلا اگر دائم به چیزهای منفی فکر کنید و شرایط مشکل دار را در ذهن خود تجسم کنید، حتی اگر به آن موضوع علاقه مند هم نباشید بنا به قانون تمرکز آن فکر های منفی قوی تر شده و سرانجام در واقعیت تجلی پیدا می کنند.

قانون تمرکز می گوید روی هر چیزی که تمرکز کنید آن چیز قوی تر می شود چه مثبت باشد چه منفی.

یعنی چون ذهن ناخودآگاه ما نمی تواند بین تخیل و واقعیت تفاوتی قائل شود اگر به چیزهای منفی فکر کنید همان واکنشی را نشان می دهد که اگر در واقعیت اتفاق می افتاد، نشان می داد، بنابراین حالا که این طور است پس چرا ما از این نقطه ضعف ذهن ناخودآگاه به نفع خود استفاده نکنیم؟!

پس نتیجه این شد که ذهن ما از طریق داده ها و اطلاعاتی که به آن می دهیم و از طریق تکرار ذهنی یا بازخوردهای واقعی، برنامه ریزی می شود و چون نمی تواند بین تخیل و واقعیت تفاوت قائل شود بنابراین اگر در ذهنتان فکر کنید که موفق شده اید ذهنتان آن را قبول می کند و واکنشی را نشان می دهد که اگر واقعا در واقعیت موفق شده بودید، آن واکنش را نشان می داد و برعکس آن هم صادق است اگر فکر کنید که شکست خورده اید ذهن ناخودآگاهتان آن را قبول می کند و همان واکنشی را نشان می دهد که اگر در واقعیت شکست خورده بودید از خود نشان می داد.

ذهن ما از طریق داده ها و اطلاعاتی که به آن می دهیم و از طریق تکرار ذهنی یا بازخوردهای واقعی،
برنامه ریزی می شود

چرا به حس برنده شدن نیاز داریم؟

ما با توجه آگاهانه به مکانیزم ذهن، نمی توانیم بفهمیم که ذهن ما دارد ما را به سمت موفقیت پیش می برد یا به سمت شکست هدایتمان می کند، یعنی برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی شده ایم یا برای شکست بیشتر، پس چه کار باید بکنیم؟

چگونه ذهنمان را برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کنیم؟

اینجاست که نقش احساسات پررنگ می شود، یعنی ما از احساسی که داریم می توانیم بفهمیم که داریم به سمت پیروزی و موفقیت پیش می رویم یا به سمت شکست، به این صورت که اگر ما احساس خوبی داریم، احساس خوش موفقیت و برنده شدن داریم و حالمان خوب است یعنی در جهت خواسته ها در حرکتیم و برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی شده ایم ولی اگر احساس ترس، نگرانی و تشویش داریم یعنی برای شکست برنامه ریزی شده ایم و به سمت آن حرکت می کنیم.

ما از احساسی که داریم می توانیم بفهمیم که داریم به سمت پیروزی و موفقیت پیش می رویم یا به سمت شکست

به عبارتی دیگر ما که نمی توانیم وارد ذهنمان شویم و ببینیم ذهنمان دارد چه کاری انجام می دهد و ما را به کدام سمت هدایت می کند پس از چه طریقی می توانیم بفهمیم که داریم به سمت موفقیت حرکت می کنیم و برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی شده ایم یا به سمت شکست می رویم؟ از طریق احساساتمان، یعنی اگر احساس برنده بودن داریم یعنی برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی شده ایم و به سمت موفقیت پیش می رویم و اگر احساس شکست داریم یعنی در جهت شکست در حرکتیم.

پس اگر می خواهیم ذهنمان را برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کنیم به احساس برنده بودن نیاز داریم

چگونه حس برنده شدن را در خود ایجاد کنیم؟

در ریاضی دو به علاوه سه می شود پنج و از طرفی سه به علاوه دو هم می شود پنج یعنی فرقی نمی کند که کدام اول باشد، در اینجا هم همینطور است، یعنی وقتی ما در حال پیشرفت هستیم و ذهنمان برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی شده است، احساس برنده شدن داریم و حالا عکس آن هم صادق است اگر ما احساس برنده شدن داشته باشیم یعنی برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی شده ایم و داریم به سمت موفقیت پیش می رویم.

چگونه ذهنمان را برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کنیم؟
ما از این تکنیک می توانیم ذهنمان را برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کنیم، مثلا:
یک نفر را در نظر بگیرید که فوبیای سوار شدن به هواپیما را دارد یعنی از اینکه سوار هواپیما شود به شدت می ترسد و در واقعیت هیچ وقت چنین کاری را انجام نخواهد داد، حتی اگر تصمیم بگیرد این ترسش را از بین ببرد و اگر به خواهد به فرودگاه برود و سوار هواپیما شود، این کار برای او بسیار بسیار سخت خواهد بود و حتی غیرممکن زیرا ذهن او اجازه چنین کاری را نخواهد داد و بشدت مقاومت خواهد کرد اما همین فرد می تواند در خیال خود تصور کند می تواند سوار هواپیما شود و اگر هم اتفاقی بیفتد در عالم خیال است نه واقعیت و مشکلی برای او پیش نخواهد آمد.

حالا کافیست در ذهن خود آرام آرام نزدیک هواپیما شده و سوار آن شود حتی این کار را در چند نوبت انجام دهد و زمانی که برای اولین بار توانست سوار هواپیما شود و آن حس برنده بودن را در خود احساس کند، ذهن ناخودآگاه او مقاومتش شکسته خواهد شد و اگر بتواند این احساس برنده بودن را تقویت کند، ذهن ناخودآگاه او همان واکنشی را نشان می دهد که اگر در عالم واقعیت اتفاق می افتاد نشان می داد چون نمی تواند بین تخیل و واقعیت تفاوت قائل شود، اینطوری آن شخص توانسته است ذهنش را برای سوار شدن به هواپیما برنامه ریزی کنید.

ما هم همین کار را می توانیم انجام دهیم به این صورت که اگر می خواهیم ذهنمان را برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کنیم، پس باید موفقیت هایی که می خواهیم را در ذهن خود تصور کنیم و آن حس برنده بودن را با تمام وجود احساس کنیم و سپس چندین بار دیگر آن را انجام دهیم تا هم این احساس قوی تر شود و هم اینکه برایمان عادی شود، اینطوری ذهن ناخودآگاهمان شروع می کند به واکنش نشان دادن، همان واکنشی که اگر در واقعیت اتفاق افتاده بود از خود نشان می داد.

نکته پایانی نحوه برنامه ریزی ذهن برای موفقیت بیشتر

همانطور که در بالا اشاره کردم ذهن ناخودآگاه ما نمی تواند بین خیال و واقعیت تفاوتی قائل شود و از طرفی ما هم که نمی توانیم وارد ذهن ناخودآگاهمان شویم و ببینیم دارد چه کاری انجام می دهد ولی از طریق احساسمان می توانیم بفهمیم برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی شده است یا برای شکست و حالا اگر بتوانیم آگاهانه احساس موفقیت کنیم، احساس برنده بودن، احساس شادی و لذت و هر احساسی که وقتی اگر در واقعیت موفق شویم آن را احساس خواهیم کرد و اگر آن احساسات را تقویت کنیم، اینطوری ذهن خود را به صورت غیر مستقیم برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کرده ایم.

دانلود pdf مقاله چگونه ذهنمان را برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کنیم؟

برای مشاهده لینک دانلود لطفا ابتدا از طریق ورود کاربران وارد سایت شوید و اگر هنوز عضو سایت نشده‌اید، خوشحال می‌شویم به جمع ما بپیوندید، لطفا روی ثبت‌نام کلیک کنید، ثبت نام در سایت مدیر هدف کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد.

 

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.