افزایش مهارت برنامه ریزی با پنج سوال کلیدی

1 177

افزایش مهارت برنامه ریزی با پنج سوال کلیدی

ما در دنیایی زندگی‌ می‌کنیم که دائما در حال تغییر است ، با آمدن تکنولوژی و تغییر سبک زندگی و حتی کسب و کارها،‌ مجبوریم مهارت‌هایی را کسب کنیم که متناسب با شرایط فعلی باشد، حتی ممکن است مهارت‌هایی که دیروز کسب کرده بودیم، دیگر کارایی نداشته باشد، اما یک مهارت است که همیشه و در همه‌ی زمان‌ها ثابت است و آن مهارت برنامه ریزی است.

برنامه‌ ریزی انواع و اقسام گوناگونی دارد و متناسب با هر موضوعی تغییر می‌کند، اما برای اینکه مهارت برنامه ریزی افزایش یابد، باید بدانید که برنامه‌ ریزی هم مانند خیلی چیزهای دیگر، داری اصولی است و در این میان ۵ سوال کلیدی است که اساس برنامه‌ ریزی را تشکیل می‌دهند.

برای واضح‌تر شدن در هر برنامه‌ ریزی باید به این ۵ سوال پاسخ دهید.


۱- بررسی موقعیت فعلی

نقطه شروع برنامه‌ ریزی ، تحلیل دقیق موقعیت فعلی‌مان است، ما باید ابتدا بدانیم کجا هستیم تا سپس بتوانیم متناسب با مقصد برنامه‌ ریزی کنیم.

فرض کنید فردی می‌خواهد به وزن ایده‌آل ۷۵ کیلو برسد، چگونه باید برنامه‌ ریزی کند؟

همانطور که متوجه شدید، این اطلاعات ناقص است، اگر فردی باشد که وزنش ۵۰ کیلوگرم باشد، طبیعی است که باید ۲۵ کیلو به وزن خود اضافه کند، اما اگر فردی باشد که ۱۰۰ کیلوگرم وزن داشته باشد، باید ۲۵ کیلو از وزنش را کاهش بدهد.

کسی که می‌خواهد ۲۵ کیلو‌گرم به وزنش اضافه کند و یا کسی که می‌خواهد ۲۵ کلیوگرم از وزنش را کاهش دهد هر کدام از این افراد باید استراتژی مخصوص به خود را در پیش بگیرند، یکی باید وزن اضافه کند و دیگری وزنش را کاهش دهد.

خیلی از افراد هنگام برنامه‌ ریزی به بررسی موقعیت فعلی خود نمی‌پردازند، خیلی مواقع آنها امکانات و شرایطی را دارند که حتی یادشان هم نیست، مثلا افرادی که می‌خواهند زبان یاد بگیرند، تصمیم می‌گیرند از ابتدا و به صورت اصولی شروع کنند، آنها حتی امتحان تعیین سطح هم نمی‌دهند و فقط از ترم اول شروع می‌کنند، در صورتی که به احتمال خیلی زیاد، حروف انگلیسی را بلد هستند، کلی لغت حفظ هستند، تا حدودی گرامر می‌دانند ولی به خاطر همین عدم بررسی موقعیت فعلی مجبورند دوباره تکرار مکررات کنند و کلی زمان، انرژی و موقعیت‌های خوب از دست بدهند.

پس برنامه‌ تان بهتر می‌شود و مهارت برنامه ریزی تان هم افزایش خواهد یافت اگر بدانید موقعیت فعلی‌تان چیست.


۲- بررسی گذشته

بعد از اینکه موقعیت فعلی خود را مشخص کردیم، لازم است به گذشته خود نگاهی بی‌اندازیم تا ببینیم چه کارهایی باعث شده‌اند به این جایگاه فعلی برسیم.

چه کارهایی را درست انجام داده‌ایم؟
چه کارهایی را اشتباه انجام داده‌ایم؟
کارهای درست را تقویت کنیم و بیشتر انجام دهیم و کارهای اشتباه را حذف کنیم.
اما چگونه باید کارهای اشتباه را حذف کنیم؟

در بیشتر مواقع ما از روی عادت کارهایی را انجام می‌دهیم و به نتایج آن هم توجهی نمی‌کنیم، در قدم اول لازم است این کارها را شناسایی کنیم، سپس از خود بپرسیم از این کار اشتباه چه درسهایی می‌توانم بگیرم؟

اگر از اشتباهات خود درس نگیریم محکومیم همان اشتباهات را دوباره تکرار کنیم؟

وقتی از اشتباهات خود درس می‌گیریم به این معنی است که برای خود حد و مرزی تعیین می‌کنیم و دیگر وارد آن منطقه‌ی ممنوعه نخواهیم شد اما تا زمانی که درس نگیریم، هیچ منطقه‌ای ممنوعه نخواهد بود و ما دوباره وارد آن خواهیم شد و باز هم همان اشتباه را مرتکب خواهیم شد.

مثلا ادیسون برای اختراع لامپ از روش آزمون و خطا استفاده کرد، البته لازمه دو تا نکته را در این مورد بدانید:
اول اینکه ادیسون لامپ را اختراع نکرد، چون قبلا از او لامپ اختراع شده بود، ولی هنوز به ثبات نرسیده بود پس اختراع لامپ ایده خود ادیسون نبود، ادیسون در این میان توانست با نبوغی که داشت، لامپ را بهینه کند و به مدت زیادی روشن نگه دارد، اولین لامپ او حدود ۴۰ ساعت به صورت متوالی روشن ماند پس ادیسون حتی از اشتباهات مخترعان قبلی هم به نفع خود استفاده کرد.

دومین نکته اینکه می‌گویند ادیسون برای اختراع لامپ حدود ۹۹۹ بار تلاش کرد و عده‌ای هم می‌گویند ۹۹۹۹ بار و در کتابهایشان هم رقم دوم را نوشته‌اند، حالا این رقم دقیقا از کجا آمده نمی‌دانم، به هر حال فرض کنیم هم رقم ۹۹۹ بار درست است، اگر اینطور باشد یعنی ادیسون ۹۹۹ راه اشتباه را پیدا کرده بود که به اختراع لامپ منجر نمی‌شد، پس اگر از آنها درس نگرفته بود، یاد نگرفته بود (و شاید هم جایی آنها را ثبت کرده بود که خیلی‌ها رقم دقیق تلاش‌ها و آزمون  و خطاهای وی را می‌دانند)، شاید دوباره صدها آزمایش اشتباه را بارها و بارها انجام می‌داد.

به نظر شما با این حساب چند درصد احتمال موفقیت وجود داشت، چند درصد احتمال داشت لامپ به طور کامل اختراع شود؟

پس برنامه‌تان بهتر می‌شود و مهارت برنامه ریزی تان هم افزایش خواهد یافت اگر گذشته‌تان را بررسی کنید و از اشتباهاتتان درس بگیرید.


۳- خلق آینده فوق‌العاده

همانطور که موقعیت فعلی و گذشته خود را بررسی کردیم، حالا نوبت می‌رسد به بررسی موقعیتی که می‌خواهیم در آینده به دست بیاوریم، باید آینده‌ی ایده‌آل خود را ترسیم کنیم.

از خودمان بپرسیم:

دوست دارم آینده ایده‌آل من چگونه باشد؟
به چه جایگاهی می‌خواهم برسم؟
می‌خواهم سال بعد، دو سال دیگر، پنج سال دیگر در چه جایگاهی قرار داشته باشم؟
پس برنامه‌تان بهتر می‌شود و مهارت برنامه ریزی تان هم افزایش خواهد یافت اگر آینده‌نگری کنید.


۴- تعیین گام‌های بعدی

در این مرحله لازم است به این سوال پاسخ دهیم که چگونه می‌خواهیم به موقعیتی که در آینده مشخص کردیم برسیم؟
کلمه‌ی کلیدی در این مرحله «چگونه» است.

به دنبال راه‌هایی بگردید که بتواند شما را از موقعیت کنونی به جایی که مشخص کرده‌اید برساند، ممکن است راه‌های زیادی وجود داشته باشد، از بین آنها بهترین راهی که مناسب برای شماست را انتخاب کنید.

پس برنامه‌تان بهتر می‌شود و مهارت برنامه ریزی تان هم افزایش خواهد یافت اگر گام‌های بعدی و اینکه چگونه به هدفتان می‌خواهید برسید را دقیقا مشخص کنید.


۵- تهیه چک لیست

حال که مشخص کردید چگونه می‌خواهید به جایگاه مورد نظرتان برسید، باید یک سری سوال بپرسید که در نهایت به یک سوال می‌رسید، چه کارهایی را باید انجام دهید؟

این سوالات همگی به سوال «چه کارهایی را باید انجام دهید؟» کمک می‌کنند:
به چه مهارت‌هایی نیاز دارید؟
چه کارهای اجرایی باید انجام دهید؟
کدام یکی اولویت بالاتری دارد؟
کدام یکی را باید زودتر از بقیه انجام دهید و کدام یکی را بعد از آن؟
کدام از آنها را می‌توانید بدهید دیگران برایتان انجام دهند؟

پس برنامه‌تان بهتر می‌شود و مهارت برنامه ریزی تان هم افزایش خواهد یافت اگر بدانید دقیقا چه کارهایی باید انجام دهید و مهمترین آنها کدام است.


نکته پایانی مهارت برنامه ریزی

اولین باری که این روش را انجام دادم، حس خوبی نداشتم، مخصوصا در مرحله دوم یعنی بررسی موقعیت گذشته.
هرچی به گذشته‌ام بیشتر فکر می‌کردم متوجه اشتباهات زیادی می‌شدم و جالب‌تر از اینکه اگر حواسم نباشد، گاهی همان اشتباهات را دوباره انجام می‌دهم، مخصوصا اگر تکلیف آنها را مشخص نکرده باشم و درس نگرفته باشم، به قول معروف از یک سوراخ دوبار گزیده می‌شوم، البته به نظرم اگر درس نگیریم همینطور گزیده می‌شویم.

تصمیم گرفتم هر طور شده آن اشتباهات را متوقف کنم، کار راحتی نبود، مخصوصا اینکه باید اعتراف می‌کردم که اشتباه کردم و این سخت‌ترین قسمت کار بود.

غرورم اجازه نمی‌داد که اعتراف کنم حتی در خلوت خودم، اما بعد از کلی کلنجار رفتن تصمیم گرفتم که غرورم را کنار بگذارم و اعتراف کنم، بعد از اینکار و مخصوصا زمانی که از آنها درس گرفتم، احساس آزادی کردم. شما هم امتحان کنید.

نکته بسیار بسیار مهم:
اگر می‌خواهید به اشتباهات‌تان اعتراف کنید، برای شروع کار، فقط در خلوت خودتان این کار را انجام دهید، حتی سعی کنید بلند بلند هم فکر نکنید تا یکی بشنود، جایی هم ثبت نکنید، بعدا لو میره، پیدا میشه، آبرمون میره، جَو نگیره از شیرین‌کاری‌های گذشته‌تون پیش همسرتون تعریف کنید، گفته باشَما، خطرش به اندازه سقوط از یه برج ۱۰۰ طبقه گزارش شده.

پس دقت کنید، شما اشتباه کردید، شما باید ازش درس بگیرید و این شما هستید که نباید آن اشتباه را دوباره مرتکب شوید، بنابراین همینکه از اشتباهات‌تان درس بگیرید و دوباره آن را انجام ندهید کافیست، نیازی هم نیست جایی جار بزنید.

شاید بهتر بود به جای نکته پایانی بگم تجربه پایانی!

شاد و موفق باشید.

اگر سوالی در این زمینه داشتید و یا تجربه‌ای که به دیگران کمک می‌کند، لطفا در نظرات زیر این مقاله بنویسید.
چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید
1 نظر
  1. محمد نورآئین می گوید

    خیلی عالی بود.
    ممنونم از به اشتراک گزاری این تجربه و مطلب خوب.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.