موفقیت اتفاقی نیست اما…

0 1,157

مطمئنا شما هم شندیده‌اید که می‌گویند: موفقیت اتفاقی نیست ، نیاز به تلاش و کوشش بسیاری دارد، اما تا به حال کمتر کسی راجع به نحوه تلاش و کوشش صحبت کرده است، واقعا چگونه باید تلاش کنیم تا به اهداف خود برسیم؟ در این مقاله از مدیر هدف، می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم.

موفقیت اتفاقی نیست

بارها و بارها این جمله را شنیده بودم که موفقیت اتفاقی نیست ، باید تلاش کنی، زحمت بکشی تا به اهدافت برسی، اما هر بار که می‌پرسیدم چگونه، جواب خوبی دستگیرم نمی‌شد، همیشه به ما می‌گفتند باید درس بخوانی ولی هیچ معلم یا استادی تا به حال با ما نگفته بود که چگونه باید درس بخوانی، به همین خاطر کم‌کم همرنگ جماعت شدیم و به شیوه «شب امتحانی» درس خواندیم و به این روش عادت کردیم و اگر ۱۰۰ سال دیگر هم درس می‌خواندیم باز هم روشمان همین بود.

موفقیت اتفاقی نیست

ما یاد گرفته بودیم درس نخوانیم تا زمانی که امتحانات شروع شود و آن وقت یک فکری برایش می‌کردیم، ظرف یکی دو روز و حتی گاهی کمتر از یک روز کل کتاب را مطالعه می‌کردیم و امتحان می‌دادیم و در اغلب موارد هم قبول می‌شدیم، هرچند ممکن بود نمراتمان پایین شود ولی به هر حال قبول می‌شدیم، این روش کم‌کم به زندگی‌مان سرایت کرد تا جایی که همیشه منتظر می‌مانیم تا زمان یک کاری برسد آن وقت یک فکری به حالش می‌کنیم حالا می‌خواهد هر چیزی یا هر کاری باشد مهم نیست چون فقط این روش را بلد هستیم.

در زندگی خیلی کارها است که باید انجام دهیم اما از آنجایی که بدعادت شده‌ایم و از آنجایی که فقط روش «شب امتحانی» را بلد هستیم به همین خاطر آنقدر صبر می‌کنیم و فرصت‌ها را از دست می‌دهیم تا اینکه کار از کار بگذرد و دیگر اگر هم بخواهیم نمی‌توانیم به خواسته‌هایمان برسیم، اما باید بدانیم موفقیت اتفاقی نیست ، پیشرفت کردن اتفاقی نیست بلکه نیاز به تلاش و کوشش هوشمندانه دارد، لازم است همین الان و از همین‌جایی که هستیم و با همین امکانات فعلی شروع کنیم و منتظر یک روزی که ممکن است هیچ وقت نیاید نباشیم.


روش خودتان را بیابید

ما گفتیم موفقیت اتفاقی نیست و باید تلاش کنید، اما چگونه باید تلاش کنیم؟
مثلا در اکثر کتاب‌ها، آموزشها، سخنرانی‌ها، کلاس‌ها و غیره به این صورت توضیح داده می‌شود؛ باید اول اهدافت را انتخاب کنید، بعد لیستی از کارهایی که باعث می‌شوند تا به اهدافت برسی را تهیه کنید، بعد آنها را اولویت‌بندی کنید، سپس از مهمترین آنها شروع به انجام دادن کنید و هر بار که موفق می‌شوید کاری را به سرانجام برسانید، کنار آن تیک بزنید.

موفقیت اتفاقی نیست

این روش، روش خوبی است اما بهترین روش نیست، شاید برای افراد مبتدی که در ابتدای راه هستند جذابیت داشته باشد، اما بعد از مدتی دیگر جذابیتش را از دست می‌دهد. دلیلش هم این است که ذهن ناخوداگاه ما بعد از مدتی شرطی می‌شود که تعداد کارهای بیشتری انجام دهد یا حتی ممکن است خود ما به صورت آگاهانه بخواهیم کارهای بیشتری انجام دهیم، در این حالت بنا به قانون تمرکز که می‌گوید: روی هرچیزی که تمرکز کنید بیشتر و قوی‌تر می‌شود، تمرکز شما چون روی انجام تعداد بیشتری از کارهاست، بنابراین بعد از مدتی کارهای بیشتری برای انجام دادن به وجود می‌آید و این چرخه آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا از پا درآیید.

من هم در سایت مدیر هدف این روش را گفته‌ام و توضیح داده‌ام، دلیلش هم این است که اصلا قابل تشخیص نیست، کاربران محترمی که وارد سایت مدیر هدف می‌شوند، آیا مبتدی هستند و برای اولین بار است که راجع به موفقیت و دستیابی به هدف مطالعه و تحقیق می‌کنند یا در سطح حرفه‌ای هستند و فقط می‌خواهند موفقیت بیشتری به دست بیاورند، به همین خاطر طبیعی است که راجع به همه روش‌ها صحبت کنیم.
اما در مورد شما متفاوت است زیرا قرار نیست همه روش‌های موفقیت را انجام دهید، بلکه لازم است روش خودتان را بیابید و آن را بهبود ببخشید، روشی که با آن احساس راحتی می‌کنید و می‌توانید به موفقیت برسید، اما چگونه این کار را انجام می‌دهیم؟

  • ابتدا مهمترین موفقیت‌هایی که در گذشته به دست آورده‌اید را لیست کنید.
  • سپس بنویسید چه کارهایی انجام داده بودید که به این موفقیت‌ها دست پیدا کردید.
  • بعد بررسی کنید و ببینید بین این کارها چه مواردی هستند که در همه موفقیت‌ هایی که لیست کردید مشترک هستند.
  • آن الگو را بیابید و به صورت یک دستورالعمل درآورید طوری که بدانید از کجا باید شروع و به کجا ختم شود.

برای رسیدن به هدف، چقدر تلاش نیاز است؟

واقعیت این است که هیچ معیار مشخصی وجود ندارد که بگوییم مثلا اگر شما ۳ ماه تلاش کنید و این کارها را انجام دهید می‌توانید به موفقیت برسید، زیرا فقط انجام دادن کارها مهم نیست، بلکه چگونگی انجام آن هم مهم است، اینکه این کارها با چه کیفیتی انجام می‌شود بسیار مهم‌تر است.

درست است که موفقیت اتفاقی نیست ولی می‌توان این اتفاق را به وجود آورد و حتی تا حدود خیلی زیادی آن را پیش‌بینی کرد که آیا موفقیت اتفاق خواهد افتاد یا نه؟
اما چه قدر تلاش نیاز است تا به موفقیت برسیم؟


معبد پارتنون

در زمان‌های قدیم شهر آتن جزو معدود شهرهای متمدن آن زمان بود،‌ در هنگام جنگ با ایرانیان، ساختمان‌های زیادی که آکروپولیس نامیده می‌شدند از بین رفتند، وقتی که جنگ در سال ۴۷۹ قبل از میلاد به پایان رسید، مردم آتن تصمیم گرفتن شهرشان که بر اثر جنگ تا حدود زیادی تخریب شده بود را بازسازی و آباد کنند.

موفقیت اتفاقی نیست

بعد از مدتی شهر دوباره بازسازی شد و در این میان یک معبد یا عمارت به نام معبد پارتنون هم ساخته شد. این عمارت به محل علم و دانش تبدیل شد و افراد بزرگی به آنجا روی آوردند. این معبد هم از لحاظ شکوه و عظمت و هم از نظر دانش و فرهنگ، بزرگ‌ترین معبد یونان تا آن زمان شناخته می‌شد و حدود ۲۰۰۰ سال دست نخورده باقی ماند که در نهایت در جنگ با ترک‌های عثمانی تخریب شد.


استعاره موفقیت

در یونان معبد پارتنون به عنوان استعاره موفقیت شناخت می‌شود، استعاره شکوه و جلال و عظمت و علم و دانش شناخته می‌شود. مردمان آتن برای ساختن این معبد، زحمت زیادی کشیدند و سالها طول کشید تا طرح و نقشه آن تهیه شود و زمان زیادی هم صرف ساختن آن معبد شد اما این چند سالی که صرف ساختن آن شد در برابر تعداد سالهایی که عمر کرد ناچیز بود.

نکته مهمی که در مورد معبد پارتنون وجود دارد این است که این معبد به صورت دورستونی ساخته شده است، برای اینکه عمر این بنا افزایش یابد و پایدارتر و مقاوم‌تر باشد لازم نبود تعداد ستونها را چندبرابر کنند بلکه هر کدام از آن ستونهای موجود را کمی تقویت کردند و محکم‌تر از بناهای دیگر ساختند همین چند درصدی که ستونها را تقویت کردند باعث شد این معبد تا قرنها پابرجا باقی بماند.

در مورد موفقیت و تلاش هم همینطور است، قرار نیست تلاشمان را صدبرابر کنیم تا به موفقیت برسیم، قرار نیست صبح تا شب و شب تا صبح به صورت ۷×۲۴ کار کنیم و زحمت بکشیم تا موفقیت حاصل شود بلکه لازم است از همین جایی که هستیم شروع کنیم و فقط کمی خودمان را بهبود ببخشیم، کمی هدف‌گذاری، کمی مدیریت زمان، کمی تعهد، کمی تلاش، کمی پیگیر بودن و … هر کدام از اینها ستونهای موفقیت محسوب می‌شوند و فقط با کمی تقویت آنها می‌توانیم بنای بزرگی از موفقیت را روی این ستون‌ها بسازیم.

موفقیت حاصل تلاش است اما نه هر تلاشی، بلکه تلاشی که هم فیزیکی باشد و هم ذهنی، تلاشی که نتیجه را به وجود آورد نه تلاشی که هیچ نتیجه‌ای در بر ندارد مثل خیلی از روزمرگی‌ها و تلاش‌های بیهوده.
موفقیت حاصل تلاش هوشمندانه است نه تلاش زیاد.


نکته پایانی

موفقیت اتفاقی نیست ، این حرف کاملا درست است اما اینکه موفقیت برای شما اتفاق بیفتد یا نه دست شماست، این شما هستید که می‌توانید با تلاش هوشمندانه یک زندگی به باشکوهی معبد پارتنون بسازید، نیازی نیست منتظر بمانید که یک روزی شاید موفقیت برای شما هم اتفاق بیفتد، بلکه به جای آن ستونهای موفقیت‌تان را شناسایی کنید و سعی کنید هر کدام را کمی بهبود ببخشید و این روند را همیشگی کنید.

دانلود pdf مقاله موفقیت اتفاقی نیست اما…

برای مشاهده لینک دانلود لطفا ابتدا از طریق ورود کاربران وارد سایت شوید و اگر هنوز عضو سایت نشده‌اید، خوشحال می‌شویم به جمع ما بپیوندید، لطفا روی ثبت‌نام کلیک کنید، ثبت نام در سایت مدیر هدف کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد.

 

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.