راز پیشرفت و موفقیت در اجرای کارهای بزرگ

0 116

راز پیشرفت و موفقیت در اجرای کارهای بزرگ

راز پیشرفت چیست؟ و چگونه می‌توان کارهای بزرگی که ما را به هدفمان می‌رساند را انجام داد؟ و چگونه می‌توان به اهداف بزرگ دست یافت؟  به احتمال زیاد شما هم افرادی را دیده‌اید که کارشان ساختن پروژه‌های بزرگ ساختمانی است مثل یک برج، یک سد بزرگ، یک شهرک و یا هر سازه دیگر. معمولا آنها قبل از اینکه دست به ساختن پروژه بزنند ابتدا ماکت کوچکی از آن را می‌سازند و در تمام طول ساخت و تکمیل پروژه، دائم به آن ماکت نگاه می‌کنند و تمام افکار و تصمیماتشان را روی آن ماکت متمرکز می‌کنند.

نکته‌ی بسیار ظریفی در این روش وجود دارد و آن این است، وقتی این افراد، ماکتی از آن پروژه را می‌سازند، وقتی دائم به آن فکر می‌کنند و آن را از جوانب مختلف بررسی می‌کنند، کم‌کم و به طور ناخودآگاه این حس به آنها دست می‌دهد که می‌توانند آن پروژه را اجرا کنند و آن را بسازند، آنها احساس می‌کنند که کنترل کارها را به دست دارند و می‌توانند از پس اجرای آن پروژه برآیند.

آنها احساس می‌کنند که کنترل کارها را به دست دارند و می‌توانند از پس اجرای آن پروژه برآیند

هر بخشی از کار را که اجرا می‌کنند بارها و بارها به آن ماکت رجوع می‌کنند و پیشرفت کارشان را بر اساس آن می‌سنجند. گاه ممکن است یک بخش از ماکت مثلا یک ساختمان را جابجا کنند و همین کار ساده یعنی هزاران ساعت کار، هزاران مصالح و هزاران مورد دیگر جابجا می‌شود.

راز پیشرفت در کارها

راز پیشرفت در کارها و پروژه‌های بزرگ این است که بتوانیم این حس را در خودمان به وجود آوریم که «می‌توانیم از عهده آن کار یا پروژه بر‌آییم.» وقتی بتوانیم آن را باور کنیم، کار تمام است یعنی می‌توانیم آن کار یا پروژه را به مرحله اجرا درآوریم.
اما چگونه می‌توانیم این احساس را در خودمان به وجود بیاوریم؟

وقتی کارها بزرگ و پیچیده باشند به همان اندازه احساس ضعف و ناتوانی می‌کنیم ولی زمانی که آن را به بخش‌های کوچک و قابل کنترل تقسیم می‌کنیم آن کار یا پروژه قدرت خود را از دست می‌دهد و به ناچار تسلیم ما می‌شود، پس هر زمان احساس کردید که نمی‌توانید از عهده کاری برآیید فقط کافیست آن را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید، اگر بازهم بزرگ بود، بازهم به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید آنقدر که بتوانید از پس آن برآیید.

سپس تمام تمرکزتان را بگذارید روی به انجام رساند آن کارهای کوچک. هر ساختمان بزرگی از هزاران قطعه کوچک ساخته شده است، روش کار این است: «بزرگ فکر کنیم، کوچک عمل کنیم».

تقسیم کارهای بزرگ به کارهای کوچک

همانطور که اشاره شد راز پیشرفت در کارها این است که آن را به قطعات کوچکتر و قابل کنترل تقسیم کنیم، در بیشتر مواقع می‌توان با فکر کردن راهکار آن را پیدا کرد، اما گاهی اوقات، کار به این راحتی‌ها هم نیست، در این حالت بهتر است به سراغ روش‌های دیگر برویم و از دیگران کمک بگیریم، در ادامه به ۴ مورد از این روش‌ها می‌پردازیم که می‌توان به کمک آنها، از سال‌ها سعی، تلاش، آزمون و خطا و به هدر رفتن وقت و انرژی صرفه‌جویی کرد.

۱- الگوبرداری

یک راز پیشرفت و موفقیت در هر کاری و در هر زمینه‌ای این است؛ از افرادی که قبلا آن کار را انجام داده‌اند و در آن موفق بوده‌اند الگوبرداری کنیم، این روش بسیار قدرتمند است، کافیست آنها را بیابید و تمام حرکاتشان را زیر نظر بگیرد و رصد کنید و حتی از آنها سوال بپرسید و راهنمایی بخواهید، ببینید آنها چه کارهایی را و چطور انجام داده‌اند، روی چه مواردی تمرکز کرده‌اند، چه نتایجی به دست آورده‌اند و چه عواملی باعث به وجود آمدن آن نتایج شده است.

۲- استخدام مربی

یکی دیگر از راز پیشرفت در هر کاری این است که از راهنمایی و تجربه مربیانی که در آن حیطه تخصص دارند استفاده کنید، البته این روش نیاز به هزینه مالی نیاز دارد، اما زمانی که پیشرفت کنید و به موفقیت برسید، ارزشش را دارد. افراد موفق و فوق موفق در استفاده از این روش خساست به خرج نمی‌دهند و به شدت معتقدند این کار از سال‌ها سعی، تلاش، آزمون و خطا و به هدر رفتن وقت و انرژی آنها صرفه‌جویی می‌کند.

می‌توانید با استخدام مربی، کسی که راه و روش رسیدن به نتیجه را می‌داند و به کمک آن، کارها یا پروژه‌تان را به بخش‌های کوچکتر و قابل کنترل تقسیم کنید، وجود مربی می‌تواند بسیار سودمند باشد و حتی یک عامل انگیزه‌بخش باشد.

شاید هدف شما این باشد که وزن خود را کاهش دهید و به تناسب اندام برسید، مربی علاوه بر نشان دادن مسیر می‌تواند به شما انگیزه لازم را هم بدهد.

۳- مطالعه و تحقیق

یک راز پیشرفت دیگر این است که در آن زمینه‌ی خاص مطالعه کنید، افرادی هستند که چند سال و حتی چند دهه از عمرشان را به تحقیق در مورد موضوعی خاص پرداخته‌اند، سپس تمام دستورالعمل‌ها و تجربیات آن چند سال یا چند دهه را در قالب کتاب، محصول صوتی، تصویری، سمینار و موارد دیگر عرضه می‌کنند، این محصولات را تهیه کنید و از این گنج‌های گران‌بها استفاده کنید.

کتاب‌ها معمولا منابع معتبری هستند، اما با این حال نمی‌توان به هر کتابی اطمینان کرد زیرا بعضی از کتاب‌ها جنبه بیزینسی دارند و یا شاید مطالبشان برگرفته از کتاب‌های دیگر باشد، در انتخاب کتاب وسواس به خرج دهید، بهتر است کتاب‌های مرجع را پیدا کنید و یک کتاب تاپ را چندین بار بخوانید تا اینکه چندین کتاب کم‌ارزش را یک‌بار بخوانید.

۴- مهندسی معکوس

یک راز پیشرفت دیگر استفاده از روش مهندسی معکوس است، این روش هم بسیار ارزشمند است، فرض کنید یک کشور بسیار قدرتمند در زمینه‌ای به تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای دست یافته است، دیگر کشورها اگر بخواهند همان مسیر را طی کنند و به همان پیشرفت و تکنولوژی دست پیدا کنند، ممکن است سالیان سال طول بکشد، اما اگر بتوانند آن تکنولوژی را حتی با قیمت بالا تهیه کنند، ساز و کار آن را بررسی و شبیه‌سازی کنند، می‌توانند مراحل کار و تقسیم‌بندی‌های لازم، مخصوصا کارهایی که دقیقا آنها را به نتیجه مورد نظرشان می‌رساند را شناسایی کنند.

معمولا روش ما به این صورت است که دنبال راه‌کارها و استراتژی‌هایی می‌گردیم که ما را به جواب برساند، حالا جواب مشخص است، پس باید به دنبال عواملی که باعث رسیدن به آن جواب شده‌اند را بررسی کنیم، به عبارتی به جای اینکه از ابتدا به انتها برسیم، از انتها به ابتدا برگردیم.

مطمئنا روش‌های بیشتر و هوشمندانه‌تر دیگری هم وجود دارد که با کمی فکر کردن و خلاقیت می‌توانید آنها را بیابید و از آنها استفاده کنید.

ممکن است کارها و پروژه‌های بزرگ در ابتدا ترسناک و غیر قابل انجام به نظر برسند، ولی اگر بتوانید آنها را به قسمت‌های کوچکتر و قابل کنترل تقسیم کنید، آنها قدرتشان را از دست می‌دهند و شما پیروز میدان خواهید بود.

کسی که باید کم بیاورد مشکلات، کارها و پروژه‌های بزرگ است نه ما.

هدفمند و موفق باشید
چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.