سه گام برای بهبود مهارت مدیریت زمان – قسمت سوم

0 1,108

در قسمت اول مقاله «سه گام برای بهبود مهارت های مدیریت زمان» به اهمیت داشتن مهارت مدیریت زمان پرداختیم و همچنین راجع به تعیین دقیق اهداف صحبت کردیم و در گام دوم هم به اهمیت تشخیص کارهای مهم پرداختیم و برداشتن همین دو گام می‌تواند به تنهایی کمک بزرگی محسوب شود و حالا به سراغ گام سوم می‌رویم یعنی انجام کارهای درست.


گام سوم) انجام درست کارها

در گام اول گفتیم اگر می‌خواهید راحت‌تر به اهدافتان برسید لازم است دقیقا تعیین کنید که چه خواسته‌ای دارید و هر چقدر در گام اول دقیق‌تر باشید در دو گام بعدی راحت‌تر عمل خواهید کرد، در گام دوم هم گفتیم شناسایی کارهای درست بسیار اهمیت دارد و باعث صرفه‌جویی زمان و انرژی می‌شود و همچنین باعث می‌شود خیلی راحت‌تر به سمت هدفمان حرکت کنیم و اینکه شناسایی کارهای درست یکی از خصلت‌های مهم هر رهبری محسوب می‌شود.

مهارت مدیریت زمان
حالا وقتی گام دوم را برداشتیم و تعیین کردیم چه کارهایی درست است و آنها را بر اساس اهمیتشان اولویت‌بندی کردیم نوبت به گام سوم می‌رسد یعنی انجام درست کارهایی که در گام دوم شناسایی کردیم، این خصلت ویژه مدیران است، کافی نیست فقط کارهای درست را شناسایی کنیم بلکه باید آن کارها را هم انجام دهیم اما لازم است با دقت و به درستی انجام شود.


یادگیری انجام درست کار

اولین موردی که در گام سوم اهمیت دارد این است؛ کارهایی که در گام قبلی تعیین کردید را به درستی انجام دهید و برای این کار لازم است وقت صرف کنید و انجام صحیح آن کارها را یاد بگیرید، یک بچه دو ساله می‌تواند نقاشی بکشد، کافیست یک قلم به او بدهید حتی اگر کاغذ هم نداشته باشد روی در و دیوار و هر چیز دیگری نقاشی می‌کشد، همه افراد می‌توانند نقاشی بکشند یا شاید بهتر است بگویم بیشتر افراد توانایی کشیدن نقاشی را دارند، اما آیا نقاشی که آنها می‌کشند با نقاشی که یک استاد می‌کشد برابر است؟

مهارت مدیریت زمان
انجام دادن کارها با انجام دادن صحیح کارها، زمین تا آسمان فرق می‌کند، کسی که برای رفع تکلیف، درس می‌خواند و فقط می‌خواهد قبول شود با کسی که برای آینده‌اش برنامه‌ریزی کرده است و هدف تعیین کرده که از طریق تحصیلات به جایگاه‌های بالاتر و بهتر برسد، هر دو یک کار را انجام می‌دهند یعنی درس خواندن ولی آیا هر دو با یک کیفیت درس می‌خوانند؟
کدام یکی می‌تواند وارد دانشگاه شود و به مراحل بالاتر برسد؟


انجام دادن کارهای سخت

واقعیت این است که برای ذهن ما فرقی نمی‌کند یک کار آسان را انجام دهد و یا یک کار سخت، زیرا این قدرت را دارد که کارهای سخت را به کارهای آسان و لذت‌بخش تبدیل کند، یک فرد را در نظر بگیرید که از ارتفاع می‌ترسد، او تصمیم می‌گیرد به ترس خود غلبه کند، کم‌کم شروع می‌کند رفتن به جاهایی که ارتفاع بالاتری دارد و بعد از مدتی ترس او از ارتفاع از بین می‌رود و حتی می‌تواند تا جایی پیشرفت کند که در ارتفاعات بلند کارهای آکروباتیک انجام دهد.

مهارت مدیریت زمان

یک کلیپ دیدم که در آن یک پسر جوان روی برج‌های بزرگ چند دهه طبقه کارهای آکروباتیک انجام می‌داد، از لبه پشت‌بام برج آویزان می‌شد، از این لبه به آن لبه می‌پرید، پشتک می‌زد، با سرعت زیاد می‌دوید و کارهایی که حتی دیدنش ترس‌آور بود، از او پرسیدن آیا از این بلندی و ارتفاع نمی‌ترسی؟

او گفت برای من بودن در ارتفاعات و بلندی یک کار ساده و لذت‌بخش‌ترین کار دنیاست، من در این بالا راحت‌ترم و آرامش بیشتری دارم تا زمانی که آن پایین میان جمع هستم.
بنابراین از کارهای سختی که باید برای اهدافتان انجام دهید نترسید زیرا ذهنتان میتواند آن را به یک کار ساده و حتی لذتبخش تبدیل کند.


تکنیک ۵ دقیقه‌ای

بیشتر افراد از انجام کارهایی که باعث رسیدن آنها به اهدافشان می‌شود طفره می‌روند، دلیلش هم این است که ذهن ما طوری طراحی شده است که حفظ شرایط موجود مهمترین وظیفه اوست یعنی هر کاری می‌کند که ما در منطقه امن خود باقی بمانیم و همان کارهایی را انجام دهیم که همیشه انجام می‌دادیم یعنی بر اساس عادت‌هایمان عمل می‌کند زیرا با آن کارها و عادت‌ها راحت است و احساس خطر نمی‌کند بنابراین لازم است راهکارهایی بیابیم تا از منطقه امن عادت‌هایمان خارج شویم.

مهارت مدیریت زمان

 

یکی از این راهکارهای قدرتمند تکنیک ۵ دقیقه است، روش کار به این صورت است وقتی یک کار را تعیین کردید که باید انجام شود و اگر متوجه شدید به طور ناخودآگاه از انجام آن طفره می‌روید و هر کاری می‌کنید تا آن را انجام ندهید، لازم است یک کلک به ذهن ناخودآگاهتان بزنید به این صورت که به خود بگویید من این کار را فقط برای ۵ دقیقه انجام می‌دهم نه بیشتر، این ۵ دقیقه واقعا زمان زیادی نیست و خیلی هم سخت نیست، مثلا اگر می‌خواهید ورزش کنید و از انجام آن طفره می‌روید حتی می‌توانید به خودتان بگویید فقط ۳ دقیقه یا ۲ دقیقه ورزش می‌کنم و سپس آن را کنار می‌گذارم.

اتفاقی که میافتد این است که در اکثر مواقع ذهنتان درگیر آن کار میشود و بدون اینکه متوجه شوید آن کار را انجام میدهید و حتی ممکن است ساعتها به آن کار مشغول باشید و خودتان هم متوجه نشوید.
علتش این است که ذهن ناخودآگاه ما در ابتدا خیلی مقاومت می‌کند ولی شما با گفتن این که فقط ۵ دقیقه آن را انجام می‌دهید، ذهن ناخودآگاه را خلع سلاح می‌کنید و مقاومتش را می‌شکنید، اینطوری خیلی راحت‌تر می‌توانید کارهایی که سخت به نظر می‌رسند را انجام دهید.


تحت فشار قرار دادن خود

وقتی ما کارهایی که لازم است انجام شود تا به اهدافمان برسیم را فهرست میکنیم، معمولا کارهای کلیدی که تاثیر بیشتری در رسیدن ما به اهدافمان دارد جزو گروه کارهای سخت قرار میگیرند، منظور از سخت فقط این نیست که انجام آن کار بسیار دشوار و غیر ممکن است، گاهی انجام یک کار ممکن است ساده و راحت هم باشد ولی از آنجایی که ما نسبت به انجام آن کار حس خوبی نداریم یا حتی تجربیات بدی نسبت به آن کار در گذشته داشتهایم، حالا همان کار ساده برای ما سخت به نظر میرسد.

مهارت مدیریت زمان
مثلا یک نفر تصمیم گرفته است امتحان کنکور بدهد و وارد دانشگاه شود و تا دکترا پیش رود، حالا باید برای کنکور درس بخواند، درس خواندن کار سختی نیست ولی از آنجایی که ممکن است نسبت به درس خواندن حس خوبی نداشته باشد به همین خاطر حتی ساده‌ترین درس‌ها هم برای او سخت به نظر می‌رسد و ناخودآگاه یاد گذشته می‌افتد، زمانی که مجبور بود بعضی روزها برخلاف میلش به مدرسه برود، استرس امتحان داشتن، انجام دادن تکالیف اجباری و … که باعث می‌شود حس بدی در او ایجاد شود.

وقتی هدف تعیین می‌کنیم که تا دکترا پیش برویم و در این مورد جدی هم هستیم، ذهن ناخودآگاهمان متوجه می‌شود که باید این کار انجام شود ولی با این حال تا جایی که بتواند مقاومت می‌کند و در این میان نباید بگذاریم او برنده شود، به همین خاطر لازم است در چنین شرایطی خودمان را تحت فشار بگذاریم و با قدرت بیشتری به انجام کارهای ظاهرا سخت بپردازیم، با این کار می‌توانیم مقاومت ذهن ناخودآگاه را بشکنیم و بعد از یک مدت انجام آن کارهای به ظاهر سخت برایمان عادی می‌شود.


نکته مهم

گاهی به نظر می‌رسد که انجام کارها سخت باشد چه برسد به اینکه بخواهیم آنها را درست هم انجام دهیم به همین خاطر اول باید بدانیم ذهن ناخودآگاه توانایی این را دارد که حتی کارهای سخت را به کارهای ساده و لذت‌بخش تبدیل کند، حالا با این نگرش از تکنیک ۵ دقیقه‌ای و تحت فشار قرار دادن خود استفاده می‌کنیم تا آن کارها را انجام دهیم، فقط باید حواسمان باشد انجام این کار به هر حال تبدیل به عادت می‌شود ولی باید کمی وسواس به خرج دهیم و آن کار را صحیح انجام دهیم تا یک عادت صحیح شکل بگیرید.


تمرکز روی یک کار

به جرئت می‌توان گفت مهمترین شرط رسیدن به هدف داشتن تمرکز است، هر چقدر تعداد اهداف بیشتر باشد تمرکز ما کمتر می‌شود و از طرفی هر چقدر تعداد کارهایی که انجام می‌دهیم مخصوصا اگر همزمان با هم باشند، باز هم تمرکز کمتر می‌شود و در نهایت تمرکز کم هم باعث می‌شود کیفیت انجام کارها به شدت پایین بیاید.

مهارت مدیریت زمان
حتما این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که می‌گویند
خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج

این ضرب‌المثل تا حدود زیادی در مورد عادت‌ها هم مصداق دارد به این صورت که اگر ما عادت کنیم یک کار را به شیوه خاصی انجام دهیم معمولا تا ابد و به صورت ناخودآگاه به همین شیوه انجام خواهیم داد زیرا به این شیوه عادت کرده‌ایم مگر اینکه بخواهیم این عادت را تغییر دهیم، به خاطر همین است لازم است اول شیوه انجام صحیح کار را یاد بگیریم و حتی اگر سخت باشد بهتر است با همین شیوه صحیح کار را انجام دهیم زیرا همانطور که گفتم بعد از مدتی انجام آن کار راحت می‌شود


نکته بسیار مهم

نکته اینجاست که اگر آن کار را به شیوه درست انجام داده باشید و اگر تبدیل به عادت شده باشد خیالتان راحت است که تا آخر به همین شیوه درست انجام خواهد شد ولی اگر از روی رفع تکلیف و به شیوه نادرست انجام داده باشید و تبدیل به عادت شده باشد، باز هم تا آخر به همین روش اشتباه پیش خواهید رفت مگر اینکه دوباره کلی زمان و انرژی صرف کنید و این عادت را اصلاح کنید، پس چه بهتر که از همان ابتدا روش درست را در پیش بگیریم.


افزایش سرعت انجام کارها

در گام اول تعیین کردیم که دقیقا چه می‌خواهیم، در گام دوم کارهای درست را شناسایی کردیم و در گام سوم هم یاد گرفتیم که چطور کارهای تعیین شده را به درستی انجام دهیم و آنها را تبدیل به عادت کنیم و حالا در این گام سوم یک کار دیگر هم باقی مانده و آن این است که سرعت انجام کارها را افزایش دهیم، به این کار می‌گویند کسب مهارت.

مهارت مدیریت زمان
در این یکی دو قرن اخیر، پیشرفت انسان هزاران برابر نسبت به قبل بوده است زیرا چاشنی سرعت به آن اضافه شده است، در گذشته برای اینکه نامه یا پیامی را از جایی به جای دیگر برسانند کنند از پرسرعت‌ترین روش که چاپار نامیده می‌شد استفاده می‌کردند که روزها و حتی هفته‌ها طول می‌کشید ولی الان چقدر طول می‌کشد؟ کسری از ثانیه

این در مورد انجام کارها هم صدق می‌کند، وقتی یک کار را به شیوه صحیح انجام دادید و آن را تبدیل به عادت کردید خیلی مهم است که به صورت آگاهانه زمان و فرایند انجام آن کار را کمتر و ساده‌تر کنید، اگر آگاهانه این کار را انجام ندهید، سرعت انجام آن کار همیشه به نسبت همان عادت خواهد بود و تغییری نخواهد کرد ولی اگر حواستان به این موضوع باشد می‌توانید به مرور سرعت انجام آن کار را بیشتر کنید که این یعنی موفقیت بیشتر.


نکته آخر

برای بهبود مهارت مدیریت زمان تکنیک‌ها و روش‌های بسیار زیادی وجود دارد و می‌تواند برای هر موضوعی با موضوع دیگر متفاوت باشد ولی اگر همین سه گام را انجام دهید می‌توانید از یک شیوه عالی مدیریت زمان بهره‌مند شوید.


 

دانلود pdf مقاله سه گام برای بهبود مهارت مدیریت زمان – قسمت سوم

 

برای مشاهده لینک دانلود لطفا ابتدا از طریق ورود کاربران وارد سایت شوید و اگر هنوز عضو سایت نشده‌اید، خوشحال می‌شویم به جمع ما بپیوندید، لطفا روی ثبت‌نام کلیک کنید، ثبت نام در سایت مدیر هدف کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد.

 

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.