چه کار کنیم وقتی اهداف واضح و مشخص نداریم

0 184

چه کار کنیم وقتی اهداف واضح و مشخص نداریم؟

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم یک هدف خوب، واضح و مشخص بودن آن است، یعنی ما برای اینکه موفق شویم نیازمند اهداف واضح و مشخص هستیم، اهدافی که دقیقا بدانیم چیست‌اند و چطوری می‌توانیم به آنها دست پیدا کنیم.
خیلی از اساتید موفقیت معتقدند شرط اصلی رسیدن به اهداف واضح و مشخص بودن آن است و حتی باید آن را مکتوب کرد و اگر اهداف واضح و مشخص و مکتوب نباشند نمی‌توان به آنها دست پیدا کرد، نظر شما در مورد این گفته چیست؟


چند سال پیش دوستی داشتم که با او، روی یک پروژه مشترک کار می‌کردیم و به همین خاطر بیشتر وقت‌ها پیش هم بودیم، صحبت می‌کردیم، برنامه‌ریزی می‌کردیم، کار انجام می‌دادیم و گاهی برای تکمیل پروژه‌مان مجبور بودیم به جاهای مختلف برویم و با افراد زیادی صحبت کنیم، اطلاعات کسب کنیم، راهنمایی بخواهیم و خیلی موارد دیگر، تقریبا هر چی که مربوط به انجام آن پروژه بود را با هم انجام می‌دادیم.

بیشتر وقت‌ها صبح زود همدیگر را می‌دیدم و تا عصر یا شب هم ادامه داشت، وقتی هم که ظهر می‌شد کارمان را تعطیل می‌کردیم و برای خوردن ناهار به رستوران یا اغذیه‌ای می‌رفتم، یکی از بزرگترین مشکلات ما که حتی بزرگتر از خود پروژه بود، این بود که برای ناهار چی بخوریم؟ واقعا سخت بود!

گاهی کوبیده می‌خوردیم، گاهی جوجه‌کباب، گاهی پیتزا و بعضی موقع‌ها هم ساندویچ، بستگی به زمان و محله‌ای که در آن بودیم هم داشت، چیزی که باعث شده بود این انتخاب تا این حد سخت شود، آشنا نبودن محیط بود، همانطور که گفتم خیلی مواقع به جاهای مختلف می‌رفتیم.

دائم نگران بودیم که اگر به این رستوران برویم و غذا خوب نبود چی؟ سرویس خوب ارائه ندادن چی؟ غذای آنها بهداشتی نباشد و مریض شویم چه؟
راستش اینها ظاهر قضیه بود، ولی باطن قضیه این بود که ما نمی‌توانستیم از بین این همه غذا یکی را انتخاب کنیم.

باورتان می‌شود؟
تنها مشکل ما این بود که نمی‌توانستیم یک غذا را برای ناهار انتخاب کنیم، فقط همین.
این مشکل برایتان آشناست؟
بیشتر مادرها این مشکل را دارند! الهیییییی

گاهی بهانه‌مان این بود که فلان رستوران خیلی شلوغ است، گاهی به ظاهرِ آن گیر می‌دادیم، گاهی به غذاهای آن و گاهی هم به کارکنان آن، در بیشتر مواقع هم، یک مسافت طولانی را طی می‌کردیم و شاید ده‌ها رستوران را نادیده می‌گرفتیم و کلی وقت از دست می‌دادیم که مثلا یک رستوران شیک پیدا کنیم که غذاهای خوب داشته باشد ولی در کل همه آنها بهانه بودند، بهانه‌ای برای انتخاب نکردن، بهانه‌ای که باطن قضیه را پنهان کند.

جالب‌تر از همه این بود که من متوجه این اتفاقات نبودم و حتی متوجه نشده بودم که این همه وقت و انرژی را دارم به هدر می‌دهم در صورتیکه می‌توانستم از ناهارم لذت ببرم از اینکه با دوستم بودم خوشحال باشم.

یک روز اتفاقی متوجه این قضیه شدم و تصمیم گرفتم این مشکل را حل کنم، به همین خاطر به خودم قول دادم، برای صرف ناهار به اولین رستورانی که پیدا کردم بروم و غذا سفارش دهم، نهایتش این است که غذای آن رستوران خوب نخواهد بود،‌ این یک تجربه می‌شود که دفعه بعد به آن رستوران نروم، ولی تا زمانی که من غذای آن رستوران را امتحان نکنم، چطوری می‌توانم بفهمم غذای آنها خوشمزه است یا بدمزه؟!

حتی بزرگترین داورها و کارشناسان غذا هم، اول آن را تست می‌کنند بعد نمره می‌دهند ولی من آنقدر حرفه‌ای بودم امتحان نکرده نمره می‌دادم!
این روش باعث شد زمان و انرژی زیادی صرفه‌جویی شود، از ناهار خوردن در بیرون از خانه لذت ببرم، از بودن در کنار دوستم لذت ببرم، کیلومترها پیاده‌روی نکنم فقط به خاطر یک ناهار و از داور و کارشناس حرفه‌ای بودن هم استعفا دادم، در نهایت خیلی راحت شدم.


بعدها بیشتر به این موضوع فکر کردم و متوجه شدم انتخاب کردن، یکی از سخت‌ترین کارهای دنیاست مخصوصا اگر حق انتخاب‌های زیادی داشته باشیم. این مشکل هم مخصوص من نبود، بلکه بیشتر افراد با این مشکل دست به گریبان‌اند و فقط هم مربوط به ناهار نمی‌شود بلکه در همه موارد صدق می‌کند، به همین خاطر در کتاب اولم با عنوان «مبارز درون» بخش زیادی را به موضوع «انتخاب» اختصاص داده‌ام و راهکارهایی را ارائه کردم که به ما کمک می‌کند تا این مشکل تا حدود خیلی زیادی برطرف شود.
۴۳ صفحه از کتاب «مبارز درون» را می‌توانید به رایگان از این قسمت دانلود کنید.

دانلود راگان کتاب مبارز درون

دانلود رایگان کتاب مبارز درون

دانلود


اهداف واضح و مشخص

  • گام اول

این در مورد اهداف هم صدق می‌کند، یکی از دلایل مهم برای اینکه اهداف واضح و مشخص نیستند این است که حق انتخاب‌های ما زیاد است و ما نمی‌دانیم کدام یکی را انتخاب کنیم به همین خاطر در یک «گیج شدن پنهان» به سر می‌بریم، دائم انتخاب‌هایمان را به تعویق می‌اندازیم به این دلیل که ممکن است این انتخاب خوبی نباشد و یا انتخاب بعدی بهتر باشد.

پس برای این که اهداف واضح و مشخص داشته باشیم، اولین گام این است که انتخاب‌های خود را محدود کنیم و قاطعانه یکی را انتخاب کنیم.


  • گام دوم

خیلی خوب است اگر اهدافتان واضح و مشخص باشد و شرط اول رسیدن به هدف هم همین است که اهداف واضح و مشخص باشند، اما نکته بسیار بسیار مهم این است که لزومی ندارد که در همان ابتدا و از همان اول،  اهداف واضح و مشخص باشند، همانطور که گفتم، کار من طوری بود که مجبور بودم به جاهای مختلف بروم و چون محیط برایم ناآشنا بود مجبور می‌شدم کیلومترها پیاده‌روی کنم تا یک رستوران خوب و شیک پیدا کنم، اینطوری نه تنها از غذا خوردن لذت نمی‌بردم بلکه کلی هم وقت و انرژی از دست می‌دادم.

پس اگر شما هم از همان ابتدا به دنبال این باشید که اول اهداف واضح و مشخص تعیین کنید و سپس دست به تلاش بزنید، احتمالا هیچ وقت دست به کار نخواهید شد و از طرفی هم اهدافتان به وضوح و روشنی نمی‌رسند و همیشه در یک استرس و ناراحتی به سر خواهید برد

پس در این گام یک هدف را حدودی انتخاب کنید و بعد تا می‌توانید راجع به آن تحقیق کنید و اطلاعات کسب کنید.


  • گام سوم

وقتی هدفی را انتخاب کردید مخصوصا اگر اهداف واضح و مشخص نباشند، مانند این است که بذری در خاک کاشته‌اید ولی مطمئن نیستید که آیا این بذر می‌تواند سر از خاک بیرون آورد و تبدیل به یک درخت تنومند شود، یا نه، در این حالت، این شک و تردید شما باعث می‌شود دست به عمل نزنید و تلاش کافی نکنید و طبیعی است که اگر تلاش کافی نداشته باشید موفق هم نخواهید شد مانند افرادی که می‌دانند، چه درس بخوانند چه نخوانند در کنکور قبول نخواهند شد، به همین خاطر دست به تلاش نمی‌زنند.

پس در گام سوم باید این شک و تردید را برطرف کنید، برای این کار شروع کنید به خودتان اطمینان دادن، روحیه دادن، اینکه این هدف دقیقا همان هدفی است که به دنبالش بودید و مطمئن هستید که به هدفتان خواهید رسید، مانند هرکول پوآور به دنبال سرنخ باشید، هر نشانه‌ای که پیدا کردید و نشان داد شما هدف درستی انتخاب کردید را به دقت در جایی ثبت کنید تا اثرش را از دست ندهد.

بعد شروع کنید به جو دادن، بزرگ‌نمایی کردن، تا یه حدودی حتی اغراق کنید، برای خودتان جشن بگیرید، نوشابه باز کنید (این یکی خیلی مهم بود!) و کلا هر چیزی که احساستان را نسبت به آن هدف بهتر می‌کند، همین کارهای به ظاهر ساده می‌تواند به شما اطمینان بدهد که مسیر درستی را انتخاب کردید و اگر حستان نسبت به هدفتان خوب شود، ناخودآگاه شروع می‌کنید به گشتن و تحقیق در مورد آن هدف و بنا به قانون تمرکز، روی هر چیزی که تمرکز کنید قوی‌تر می‌شود و صد البته واضح‌تر هم می‌شود.


نکته پایانی

در انتها یک بار دیگر می‌گویم، برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم است که اهداف واضح و مشخص انتخاب کنید ولی این لزوما به این معنی نیست که از همان ابتدا اهدافتان واضح و مشخص باشند، پس اگر هدفتان از همان ابتدا واضح و مشخص بود که چه عالی ولی اگر نبود یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید این است که خودتان آگاهانه به این وضوح برسید.

شاد و موفق باشید.
اگر سوالی در این زمینه داشتید و یا تجربه‌ای که به دیگران کمک می‌کند، لطفا در زیر این مقاله بنویسید
چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.