آیا نوشتن اهداف باعث می‌شود به آنها برسیم

0 157

آیا نوشتن اهداف باعث می‌شود به آنها برسیم ؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد؛ آیا نوشتن اهداف باعث می‌شود به آنها برسیم؟ اگر این طور است، این داستان را بخوانید: اوایل کارم بود در شرکتی استخدام شدم و شروع به کار کردم، صاحب آنجا مردی حدود ۳۵ ساله بود که تقریباً ۳ سال قبل پدرش فوت شده بود و تمام مال و اموال پدرش به او رسیده بود،  او توانسته بود در مدت ۳ سال، دارایی‌اش را تقریباً دو برابر کند، جالب این بود که اصلا هیچ علاقه‌ای به نوشتن نداشت و مطمئنم هیچ هدف مکتوبی هم نداشت.

او یک دوستی داشت که در اصل یکی از مشتریان ما هم محسوب می‌شد، آدم بسیار ثروتمندی بود، آنقدر ثروتمند که اگر من در همان شغل به مدت ۳۰ سال کار می‌کردم و اگر تورم وجود نداشت و ارزش ریال هم ثابت می‌ماند شاید درآمدی که در این ۳۰ سال به دست می‌آوردم به اندازه‌ی درآمد یک یا نهایت دو ماه او می‌شد، واقعاً یک ثروت افسانه‌ای داشت و از همه مهم‌تر اینکه از صفر به آنجا رسیده بود.

یک روز در دفتر تنها بودم که آقای ثروتمند به دفتر ما آمد، آن روزها تازه با مبحث هدف‌گذاری آشنا شده بودم و خیلی کنجکاو بودم که بدانم افراد ثروتمند واقعاً هدف‌های مکتوبی دارند یا نه و آیا نوشتن اهداف تا این حد می‌تواند قدرتمند باشد، او را به داخل راهنمایی کردم و گفتم مدیرعامل تماس گرفته و تقریباً تا نیم ساعت دیگر می‌رسد از شما خواهش کرد که منتظر بمانید، او هم قبول کرد و روی مبل نشست.

از او پذیرایی کردم و برای اینکه تنها نباشد و بی‌ادبی محسوب نشود روبرویش نشستم، کنجکاوی داشت کلافه‌ام می‌کرد، خیلی دوست داشتم بدانم آیا هدف مکتوبی دارد یا نه، با خودم کلنجار می‌رفتم که بپرسم یا نه؟
خیلی دوست داشتم بدانم نوشتن اهداف باعث رسیدن به آن می‌شود.
اگر می‌پرسیدم و او از این سوال من خوشش نمی‌آمد چه؟

نهایتش این بود که امکان داشت به مدیرعاملم بگوید و شاید هم اخراج می‌شدم، تو همین افکار بودم که از من پرسید چیزی می‌خواهی بگویی؟
او هم متوجه کلافگی من شده بود، تمام جرئتم را جمع کردم و گفتم راستش یک سوال دارم ولی نمی‌دانم بپرسم یا نه، شاید خوشتان نیاید.
گفت بپرس نگران نباش.

گفتم شما فرد بسیار ثروتمندی هستید و آنطور که شنیده‌ام از صفر به این جا رسیده‌اید، فقط می‌خواستم بدانم آیا هدف مشخص و مکتوبی داشتید؟

گفت پسرم؛ همانطور که گفتی من از صفر به اینجا رسیدم، اوایل هیچ پولی نداشتم، حتی کار هم نداشتم، متأسفانه پدرم را خیلی زود از دست دادم و از آنجایی که بزرگتر از خواهر و برادرهایم بودم این وظیفه‌ی من بود که مسئولیت سرپرستی خانه را به عهده بگیرم و نان‌آور خانه شوم. توسط یکی از افراد فامیل در بازار مشغول به کار شدم، از پادویی هم شروع کردم و تنها یک خواسته داشتم و آن اینکه خانواده‌ام در رفاه و آسایش باشد و بتوانم خواهر و برادرانم را سروسامان دهم و دلم می‌خواست وظیفه‌ای که به دوش من محول شده بود را به نحو احسن انجام دهم.

ادامه داد صبح کله‌ی سحر می‌رفتم مغازه و شب دیروقت می‌آمدم، هیچ هدف مکتوبی هم نداشتم تنها چیزی که می‌خواستم تأمین معاش خانواده بود، البته بعد از مدتی کار کردن، دلم یک چیز دیگر هم خواست، اینکه من هم صاحب مغازه‌ای مانند مغازه‌ای که در آنجا کار می‌کردم شوم، از آن به بعد همیشه می‌گفتم یک روز من هم صاحب چنین مغازه‌ای می‌شوم و همیشه این را به خودم می‌گفتم.

به خاطر همین هیچ وقت آن جا را مغازه‌ی صاحب‌کارم نمی‌دانستم بلکه آنجا را مغازه‌ی خودم می‌دانستم و تمام توانم را گذاشته بودم که همه چیز را یاد بگیرم و خدا هم کمکم کرد بعد از چند سال توانستم پیشرفت کنم و حتی بهتر از صاحب‌کارم شوم.

همانجا که نشسته بود به بیرون نگاه کرد، انگار یاد گذشته‌اش افتاده بود و داشت خاطراتش را مرور می‌کرد، چند لحظه بعد زنگ به صدا درآمد، مدیرعاملم بود، همین که وارد شد شروع کرد با صدای بلند سلام و احوال‌پرسی کردن، دست راستش را روی سینه گذاشته بود و سرش را هی تکان می‌داد و به نشانه‌ی احترام پایین می‌آورد، انگار داشت در برابر یک پادشاه تعظیم می‌کرد، سپس هر دور رفتن داخل اتاق مدیرعامل و جلسه‌شان را شروع کردند و صحبت ما نیمه‌تمام ماند.

من در شرکت‌های زیادی کار کرده‌ام علاوه بر آن برای افراد زیادی هم کار کرده‌ام که خیلی از آنها جزو افراد بسیار ثروتمند و موفق بودند و زندگی شادی داشتند، چیزی که برایم جالب بود این بود که خیلی از آنها حتی سواد خواندن و نوشتن هم نداشتند.

برایان تریسی و خیلی از اساتید دیگر معتقدند اگر هدف واضح و مکتوبی نداشته باشید، پس هیچی ندارید، زمانی می‌توانید به موفقیت‌های بزرگ برسید که هدف واضح و مکتوبی داشته باشید.

داشتن هدف مکتوب هیچ تضمین نمی‌کند که به اهدافتان برسید و برعکس آن نداشتن هدف مکتوب هم دلیل بر این نمی‌شود که به اهدافتان نرسید.
من افراد زیادی را دیده‌ام که هدفشان را می‌نویسند و نسبت به این موضوع بسیار وسواس دارند، آنها هر روز هدف‌هایشان را بررسی می‌کنند و تصویرسازی می‌کنند، گاهی اوقات آنقدر تلاش می‌کنند که از پا در می‌آیند ولی باز هم موفق نمی‌شوند.

آن مرد افسانه‌ای هیچ هدف مکتوبی نداشت ولی دو خواسته یا هدف کاملا واضح و روشن داشت:

  •  تأمین نیازهای خانواده و در نهایت سروسامان دادن خواهر و برادرانش
  • داشتن یک مغازه مانند مغازه‌ی صاحب‌کارش

انتخاب هدف و رسیدن به آن دو دنیای کاملا متفاوت است، اول تصمیم بگیرید که می‌خواهید به مسافرت بروید، سپس تصمیم بگیرید که برای مسافرت به کجا و چگونه بروید، وقتی میل به رفتن ندارید، انتخاب مقصد چه اهمیتی دارد؟

عده‌ی زیادی هستند که اول سال اهدافی را انتخاب می‌کنند و تا آخر سال هیچ کار خاصی برای رسیدن به آن انجام نمی‌دهند، در اصل آنها می‌گویند ما این اهداف را می‌خواهیم اگر اتفاق افتاد خوشحال می‌شویم.

برگرفته از کتابم با نام مبارز درون
برای دانلود رایگان ۴۳ صفحه از کتاب «مبارز درون» روی دکمه زیر کلیک کنید.

دانلود راگان کتاب مبارز دروندانلود رایگان کتاب مبارز درون

دانلود

نوشتن اهداف

همانطور که اشاره شد نوشتن اهداف باعث یا مانع رسیدن به آن نمی‌شود پس با این حساب؛
آیا باید اهدافمان را بنویسیم؟
اگر جواب مثبت است چرا باید آنها را بنویسیم؟
و اگر جواب منفی است، دلیل آن چیست؟
در مقاله بعدی بیشتر به موضوع نوشتن اهداف می‌پردازیم.
شاد و موفق باشید

چنانچه این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه
با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر از جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌های سایت ما با خبر شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − یازده =

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب چگونه هوشمندانه تصمیم بگیریم و چگونه قاطعانه عمل کنیم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
دانلود رایگان کتاب
چگونه اهداف خود را تعیین کنیم و به آن برسیم
دستورالعمل تعیین اهداف
فقط 4 ثانیه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافیست آدرس ایمیل واقعی و فعال‌تان را وارد کنید تا بتوانیم
لینک دانلود را برایتان ارسال کنیم.
کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد
کنید تا درس‌ها به ایمیل‌تان ارسال شود
دوره رایگان چگونه هدف‌گذاری کنیم
و به آن برسیم
سپاسگزاریم که در این دوره شرکت کردید، نهایت تا چند دقیقه دیگر درس اول به ایمیل‌تان ارسال می‌شود.